Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Utną sobie pogawędkę z kosmonautami

Marek Weiss
Pomysłodawcy projektu pracują nad przygotowaniami już od roku
Pomysłodawcy projektu pracują nad przygotowaniami już od roku
Ostrowski Kub Krótkofalowców prowadzi przygotowania do nawiązania łączności ze stacją krążącą po orbicie

Co jedzą kosmonauci? Czy na orbicie gra się w brydża i czy jest tam inter-net? Jak wygląda ich toaleta i ile wschodów słońca oglądają każdego dnia? Takie oraz wiele innych pytań młodzi ostrowianie będą mogli zadać osobom przebywającym na orbicie. Miejscowi krótkofalowcy przygotowują się bowiem do nawiązania łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Stanowić to będzie spektakularne ukoronowanie trwających już od roku działań, w które zaangażowani są także uczniowie.
Pomysł pojawił się już dawno, ale dopiero we wrześniu ubr. oficjalnie została powołana Grupa ARISS Ostrów Wielkopolski. Ma ona przygotować wszystko od strony technicznej i formalnej.

– Aby łączność doszła do skutku, trzeba uzyskać zgodę z Europejskiego Centrum Kosmicznego. Otrzymaliśmy ją w grudniu i to w jednym dniu, choć z reguły czeka się na nią sześć tygodni - mówi Paweł Modlitowski, prezes Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW.

Wcześniej klub przygotował plan działań edukacyjnych. Do współpracy zaproszono młodzież z Zespołu Szkół Technicznych, Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej w Lamkach oraz słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego ,,Kraina Wiedzy’’. Wszyscy mają okazję poczuć się małymi odkrywcami, niemal jak kosmonauci przeprowadzający eksperymenty na orbicie. Organizowane są lekcje krótkofalarskie, pokazy działania radia oraz obserwacje i nasłuch satelitów i stacji kosmicznych.
Już w lipcu zostanie wyznaczona dokładna data łączności. Będzie to termin w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny przyszłego roku. Wykorzystana zostanie radiostacja znajdująca się na dachu budynku Zespołu Szkół Technicznych przy ulicy Poznańskiej, ale konieczny jest jeszcze zakup dodatkowych urządzeń.
Seans trwał będzie dziesięć minut. W tym czasie grupa dwudziestu uczniów zada kosmonautom przygotowane wcześniej pytania w języku angielskim. Wszystko będzie mo-żna obserwować w szkolnej auli, gdzie zgromadzi się zapewne wiele osób chętnych do obejrzenia z bliska tak niecodziennego wydarzenia.
Do tej pory w Polsce ze stacją kosmiczną za pomocą fal radiowych połączyło się osiem placówek, ale nie wszystkim udało się to za pierwszym razem.

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto