Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Według naukowców południowa Wielkopolska ma bogate złoża srebra i miedzi

Marek Weiss
Kopalnie miedzi w Wielkopolsce? Teraz to możliwe
Kopalnie miedzi w Wielkopolsce? Teraz to możliwe Paweł Relikowski
Południowa Wielkopolska stanie się wkrótce areną wielkich poszukiwań. Chodzi o zalegające w ziemi złoża rud miedzi i srebra. Ministerstwo Środowiska już kilka tygodni temu wystąpiło o koncesję na prowadzenie badań w tym regionie.

Procedura nakazuje zasięgnięcie w tej sprawie opinii każdego samorządu lokalnego, na terenie którego planowane są roboty. Samorządy oczywiście opiniują takie wnioski pozytywnie, licząc na duże korzyści. Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz, bo naukowcy są przekonani o występowaniu złóż miedzi. Muszą się jedynie upewnić, w którym miejscu najbardziej opłacalne jest ich wydobywanie.
Obszar, którym są zainteresowani geolodzy roboczo nazwany został ,,Sulmierzyce'', ale znacznie wykracza poza granice tego miasteczka. W części dolnośląskiej obejmuje gminy Cieszków, Krośnice i Milicz w powiecie milickim oraz Twardogórę w powiecie oleśnickim. Znacznie większa jest część wielkopolska, którą tworzy m.in. cały powiat ostrowski wraz z samym miastem. Do tego dochodzą gminy Ostrzeszów, Mikstat, Krotoszyn, Sulmierzyce i Zduny. Cała powierzchnia obszaru objętego koncesją wynosi 1051 km kw.

Poszukiwania będzie prowadziła specjalistyczna firma mająca siedzibę w Sękocinie Starym pod Warszawą. Rozpoczęcie prac nastąpi najprawdopodobniej jesienią. Większość samorządów formalnie swoje opinie wysłała do ministerstwa już w pierwszej połowie kwietnia.
- Miasto może na tym tylko skorzystać - mówi prezydent Ostrowa Jarosław Urbaniak. - Najbogatsze są przecież te gminy, które leżą na złożach naturalnych. Niosą one ze sobą ożywienie regionu i nowe miejsca pracy - dodaje Urbaniak.
Celem projektowanych prac jest nie tylko poszukanie złóż rud miedzi i srebra, ale także określenie tkwiących w ziemi zasobów. W pierwszym etapie, który może potrwać do 18 miesięcy, zaplanowano prowadzenie badań geologicznych z wykorzystaniem fal elektromagnetycznych. Etap drugi obejmie prace geodezyjno-topograficzne, wiertnicze i laboratoryjne.

Nie będzie to pierwszy przyjazd geologów w te strony. Wcześniej zbadali oni 34 otwory pod względem chemicznym, które jednak nie dały pełnego obrazu występowania kruszcu. Nie zniechęca to naukowców. Utrzymują oni, że uwzględniając zasadnicze prawidłowości występowania surowców, na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska należy się spodziewać istnienia bogatych zasobów. Mogą one być porównywalne nawet z zachodnią częścią złoża Lubin - Sieroszowice.
W niektórych już wykonanych otworach, np. w Bogdaju, Henrykowicach i Szklarce, pomiary wskazują zasobność miedzi w granicach 35-50 kg/mkw. Jeszcze większą zawartość udało się stwierdzić w Sulmierzycach, Dębnicy, Odolanowie i Świecy. Szacuje się, że złoża zalegają w tym rejonie na głębokości 1400-2000 metrów pod ziemią

- Uzyskane do tej pory wyniki uzasadniają konieczność dalszych prac poszukiwawczo-badawczych w celu wydzielenia najbogatszych rejonów mogących być przedmiotem zainteresowania przemysłu wydobywczego - twierdzą specjaliści.
Bogate złoża miedzi to ważny element polskiej gospodarki, ale i wielka szansa dla regionu. Wystarczy spojrzeć jak rozwinęło się zagłębie lubińsko-legnickie. Czy podobna przyszłość czeka południową część Wielkopolski?

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Według naukowców południowa Wielkopolska ma bogate złoża srebra i miedzi - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto