Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwalu Młodych - 12 wystaw, 3 dni, 1 miasto

Agnieszka Szafirska
Agnieszka Szafirska
Logo Festiwalu Młodych w Jarosławiu
Logo Festiwalu Młodych w Jarosławiu Materiały organizatora
Festiwal Młodych w Jarosławiu to wystawy, warsztaty, pokazy i prezentacje zorganizowane przez młodych dla młodych. Dobrej fotografii w bród, a wszystko w wyjątkowej scenerii miasta. Już w sierpniu.

Rozmawiam z Olą Jachimską, wiceprezesem Klubu Młodych Fotografów, organizatorów Pierwszego Festiwalu Młodych w Jarosławiu.

Jest to pierwsza edycja Festiwalu Młodych w Jarosławiu. Kto go organizuje?

Organizatorem festiwalu jest Klub Młodych Fotografów w Jarosławiu. Koordynatorami jesteśmy my, czyli Ola Jachimska i Irek Kowal. Irek jest prezesem Klubu, ja jestem wiceprezesem. Nasz Klub jest stowarzyszeniem o oddzielnej osobowości prawnej. Wcześniej działaliśmy jako grupa nieformalna.

W Jarosławiu są jeszcze inne grupy fotografików. Czy z nimi współpracujecie przy organizacji festiwalu?

Tak, jest jeszcze Jarosławskie Towarzystwo Fotograficzne Atest 200 i reaktywowany Klub Atest 70. W gruncie rzeczy nad organizacją festiwalu czuwa Klub Młodych Fotografów. Jednak jak najbardziej otwieramy się również na pozostałe stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że wszyscy razem weźmiemy udział w festiwalu.

Kiedy dokładnie trwa festiwal i kto w nim może uczestniczyć? Czy czymś się wyróżnia?

Festiwal odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia. Jest to jego pierwsza edycja. Skupiamy się przede wszystkim na promocji fotografii młodych twórców. Prace, które zaprezentujemy to fotografie ludzi do 30 roku życia. Jednak cała formuła festiwalu jest otwarta dla wszystkich, bez względu na wiek, na doświadczenie itd.

Wyjątkiem są wystawy. Tu głos należy wyłącznie do młodych twórców. Uważamy, że właśnie im najtrudniej znaleźć przestrzeń na zaprezentowanie swoich prac. Im również, właśnie na początku swojej ścieżki artystycznej, najtrudniej jest zorganizować własną wystawę.

Jaki jest dobór autorów prezentowanych fotografii?

Prace zostały zakwalifikowane w drodze konkursu. Łącznie nadesłano 294 propozycje wystaw. Ich autorami było 205 młodych ludzi do 30 roku życia, pochodzący z Polski, Czech, Łotwy i Ukrainy. Jury składające się z artystów fotografików, przedstawicieli Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wykładowców Akademii Fotografii obejrzało ponad 6500 zdjęć aby wybrać 11 najlepszych zestawów.

Co oprócz wystaw będzie się działo w czasie festiwalu?

Poza wystawami w programie znajdują się warsztaty fotografii kreacyjnej prowadzone przez pana Michała Drozda, warsztaty fotografii studyjnej prowadzone przez pana Leonarda Karpiłowskiego - cenionego znawcę zagadnień oświetlenia.

W jarosławskich kawiarniach odbędzie się spotkanie autorskie w panią Katarzyną Rzeszowską - mistrzynią aktu i kreacji oraz z panem Włodzimierzem Krzemińskim członkiem ZPAFu.

W programie są również przeglądy portfolio, prezentacja sprzętu firmy Canon, sprzętu oświetleniowego FOMEI, prezentacja możliwości systemu wydruków fotograficznych, opartego na papierach ILFORD i FOMEI, drukarce EPSON i monitorze EIZO.

W ramach festiwalu będzie można również zobaczyć pokaz konkursowy IV Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych.

W programie są również "wieczory festiwalowe?

Są one spotkaniami gości i uczestników w luźnej atmosferze. Można powiedzieć, że są rozmowami o fotografii ze zdjęciami w tle, spotkaniami nieformalnymi… po prostu integracja.

A na czym polega przegląd portfolio?

Jest to spotkanie uczestników z naszymi gośćmi, którzy postarają się z każdym indywidualnie omówić jego prace, wskazać mocne i słabe strony, ukierunkować, znaleźć ścieżkę dalszego rozwoju.
Z programu festiwalu wynika, że w pewnym sensie jest w niego zaangażowane całe miasto. Wystawy są prezentowane na dworcach, witrynach sklepowych, w autobusach…

Tak, tak… Taka jest tez idea festiwalu, żeby nie zamknąć się w swoim środowisku, lecz żeby fotografia dotarła też w jakimś stopniu do mieszkańców miasta i każdego potencjalnego przechodnia. Stąd pomysł, żeby z fotografią wyjść do ludzi. Zauważamy częsty problem zamykania prac w galeriach i skazywanie ich na opuszczenie i zakurzenie. Jedna z wystaw będzie również prezentowana w autobusie komunikacji miejskiej, linii nr 0. Tak więc siłą rzeczy ludzie spotkają się z fotografią i to nas cieszy.

Jeśli ktoś przyjedzie do Jarosławia i będzie chciał zobaczyć festiwalowe wystawy lub wziąć udział w spotkaniach autorskich, to dokąd ma się udać? Czy ma szukać fotografii? Czy są jakieś "znaki", mapki, które go naprowadza na miejsca, czy jest jakaś "główna" galeria, siedziba festiwalu?

Na terenie miasta festiwal na pewno będzie widoczny. Rozwieszone zostaną plakaty, ale także wszystkie niezbędne informacje będzie można uzyskać w biurze festiwalowym na ul. Adama Mickiewicza 11 na drugim piętrze. Również informatory z programem i lokalizacja wystaw dostępne będą w siedzibie

Centrum Kultury i Promocji w kamienicy Attavantich ul Rynek 6. Oczywiście jak najbardziej służymy informacją osobiście. Będziemy się starali pomagać jak najlepiej umiemy. Oferujemy również pomoc w organizacji noclegu.

Dziękuję za rozmowę. Życzę udanego festiwalu

Numery telefonów oraz więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie organizatorów

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto