Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Nowe Skalmierzyce [ZDJĘCIA]

ŁB
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Nowe Skalmierzyce
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Nowe Skalmierzyce UGiM w Nowych Skalmierzycach
Wizytówka powiatu ostrowskiego: Zgodnie z zapowiedziami rozpoczynamy prezentacje wszystkich obiektów, które biorą udział w naszym plebiscycie. Na początek gminy Nowe Skalmierzyce i Odolanów. Wkrótce kolejne ciekawe miejsca i zabytki naszego powiatu

Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Nowe Skalmierzyce

PLEBISCYT NA WIZYTÓWKĘ POWIATU OSTROWSKIEGO [GŁOSUJ]

Dwór w Chotowie

Klasycystyczny dwór z około połowy XIX wieku, rozbudowany w początkach wieku XX. Posiada czterokolumnowy ganek, dach naczółkowy, po przebudowie także piętrowe skrzydło zachodnie oraz parterowy aneks wschodni. Otoczony parkiem krajobrazowym z II połowy XVIII wieku, o powierzchni 6,3 ha, z dwoma stawami, aleją lipową, resztkami alei grabowej, drzewami o wymiarach pomnikowych.

Prezentacja na portalu urzędu gminy

Obecnie mieści się tam Restauracja Dwór Stary Chotów

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Odolanów [PLEBISCYT]

Dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach

Monumentalny obiekt z lat 1904-1909, neogotycki budynek obecnie częściowo jest niewykorzystany, w części fabryka instrumentów muzycznych.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Raszków [PLEBISCYT]

W 1896 roku dokonano uroczystego otwarcia połączenia na linii kolejowej z Ostrowa przez Czekanów, Ociąż i Śliwniki do Skalmierzyc. Gazeta Kaliska tak komentowała to wydarzenie: 31 stycznia 1896 roku o godzinie 12.00 na dworcu w Skalmierzycach zgromadzili się zaproszeni goście z najwyższymi przedstawicielami władz z obu stron granicy, z Ostrowa i Poznania z J.W. Panem gubernatorem Daraganem i prezydentem Kalisza Grąbczewskim oraz przedstawicielami handlu i przemysłu.

W latach 20. XX wieku regularnie kursowały tam pociągi, jednak pozycja dworca znacznie spadła – nie był to bowiem już obiekt przygraniczny, jak w czasach rozbiorów. Dworzec przebudowano wówczas na warsztaty mechaniczne. Działanie to, co prawda, przysporzyło nowych miejsc pracy, jednak bezpowrotnie zniszczyło bogaty wystrój dworca. Od tego okresu dworzec stopniowo tracił funkcję, lokowano tutaj kolejne zakłady produkcyjne czy mieszkania. Lata 90. to okres dalszego ograniczania liczby pociągów. Dworzec kolejowy zaczął niszczeć nie mogąc być w pełni wykorzystywanym.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Ostrów Wielkopolski [PLEBISCYT]

Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Biskupicach Ołobocznych

Świątynia z 1726 roku, drewniany, czarno licowany, kryty dachem gontowym, posiada trzy wieżyczki, w latach 1919-1924 przedłużono nawę zachodnią, dobudowano transept i wieżę. Na belce tęczowej można zauważyć barokowe rzeźby z I połowy XVIII wieku. Znajduje się tam płaskorzeźba św. Antoniego z 1919 roku, autorstwa Marcina Rożka, a także tablica pamiątkowa ku czci ks. Mariana Jezierskiego zamęczonego w KL Dachau.

W 1990 roku odnaleziono na strychu 8 figur, które poddane renowacji umieszczono z powrotem w kościele.

Według ludowej legendy w Biskupicach Ołobocznych żył chłopiec o imieniu Bartek, który uratował mieszkańców osady udając się po pomoc do biskupa, stąd ma wywodzić się nazwa kościoła.

Pałac Niemojowskich w Śliwnikach

Neogotycki pałac/zamek wybudowany przez Jana Nepomucena Niemojowskiego w latach 1848-1850, prawdopodobnie według projektu Karol Würtemberga, rozbudowywany później w 1898 roku. Posiada nieregularną bryłę o 2-3 kondygnacjach, z 4 narożnymi wieżami. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Pałac otacza park krajobrazowy o powierzchni 10,5 ha z drewnianym domkiem ogrodnika pochodzącym z końca XIX wieku.

W zespole znajdują się także zabudowania folwarczne z XIX wieku, m.in. z pięciokondygnacyjnym spichrzem o sześciennej bryle pochodzącym z 1849 roku.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Sieroszewice [PLEBISCYT]

Gostyczyna, słup autorstwa Pawła Brylińskiego

Przeniesiony z Chotowa krzyż przykościelny przeniesiony z sąsiedniego Chotowa, ufundowany przez Wawrzyńca Olejnika, z rzeźbami Pawła Brylińskiego z 1849 roku.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Sośnie [PLEBISCYT][/a]

Pałac Kotowiecko

Pałac pochodzi z 1842 roku, rozbudowywany został po roku 1903 przez rodzinę von Lekow. Budynek posiada elementy neogotyckie, kilka zróżnicowanych brył i oktagonalną (ośmioboczną) wieżę. Wokół pałacu znajduje się park z połowy XIX wieku, o powierzchni 10 ha, z licznymi drzewami o wymiarach pomnikowych. Obecnie we wnętrzu pałacu znajduje się przedszkole.

ZOBACZ TEŻ: Prezentacja obiektów z gminy Przygodzice [PLEBISCYT]

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! Wizytówka powiatu ostrowskiego: Gmina Nowe Skalmierzyce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto