18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Effascinato: Młodzież w świecie baroku i renesansu [ZDJĘCIA]

ŁB
Effascinato: Młodzież w świecie baroku i renesansu. Zespół muzyki dawnej w tym roku obchodzi pięciolecie działalności. Początki były trudne, ale nastolatkowie pokochali instrumenty i piękną, dźwięczną muzykę

Effascinato: Młodzież w świecie baroku i renesansu

Raszkowski Zespół Muzyki Dawnej „Effascinato” jest jedyną w powiecie i jedną z trzech w południowej Wielkopolsce formacji prezentującą repertuar średniowieczny, barokowy i renesansowy. Od pozostałych grup w kraju podopiecznych Łukasza Naczkego wyróżnia fakt, że żaden z jej członków nie miał nigdy do czynienia ze szkołą muzyczną.

W skład zespołu wchodzą: Eryka Sikora (sopran), Weronika Pasek (alt), Mateusz Poczta (tenor, alt i bęben), Olga Owczarczak (bas), Małgosia Pasek (alt i tamburyn), Ola Kasałka (alt, bęben), Magdalena Obsadna (tenor), Karina Zimniak (sopran), Patrycja Pyra (alt, sopran), Zuzanna Hajdasz (sopran, alt i tenor) i Dawid Grzesiak (bas).

W grupie, która działa od 5 lat, gra młodzież w wieku od 11 do 18 lat. Na początku należały do niej tylko 4 osoby, ale formacja szybko się rozrosła. Decyzję o powołaniu do życia „Effascinato” podjęli wspólnie Katarzyna Pawłowska, dyrektorka Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Raszkowie, oraz Łukasz Naczke, instrumentalista i nauczyciel w miejscowej szkole. Instruktor skończył dyrygenturę, a także klasę saksofonu, prowadzi jednak młodzieżową formację fletową.

– Nie lubiłem fletu, ale gdy usłyszałem brzmienie kilku tych instrumentów na raz doznałem olśnienia – wspomina Łukasz Naczke.

Początki były jednak trudne dla młodych muzyków.

– Wtedy strasznie nie lubiłam prób. Przerażały mnie gamy. Później, gdy wszystko zaczęło ze sobą współgrać i pojawiła się muzyka, uznałam, że warto to robić – mówi Eryka. – Bywało, że leżeliśmy na ławkach i musieliśmy siłą oddechu podnosić ciężkie książki, które trzymaliśmy na brzuchach.

Młodzi artyści szybko polubili swoje instrumenty. Teraz ćwiczą dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Poza tym każdy w domu trenuje codziennie.

– Technicznie dzieci doszły do bardzo wysokiego poziomu. Chwalą je już na akademiach muzycznych, choćby we Wrocławiu – mówi z dumą nauczyciel.

Wydawałoby się, że ten rodzaj muzyki nie przyciągnie młodych, a jednak „Effascinato” oczarowało raszkowską młodzież, dla której teraz zespół jest ich ważną częścią życia.

– Przez krótki czas myślałam, że gdy nie będzie mi się podobało, odejdę, ale zostałam. To już pięć lat i jest naprawdę fajnie – mówi Małgosia.

Młodzież koncertowała w szpitalach, kościołach, szkołach i przedszkolach. Były też występy w koncertowych salach pałacowych oraz udział w XX Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, gdzie szlifowali umiejętności po okiem muzyków zza granicy. W całym kraju głośno zrobiło się o zespole 1,5 roku temu, gdy Eryka, Zuzanna, Olga, Magdalena oraz Małgosia za plecami swojego nauczyciela, wystąpiły w programie TVN „Mam talent”.

– Jechałyśmy tam dla przygody, ale po precastingach przyszła wiadomość, że jedziemy na casting – mówi Olga. Małgosia z kolei dodaje, że ważne było dla nich to, że grały muzykę, którą prezentują na co dzień.

Jurorom bardzo się spodobało, a zespół zobaczyła cała Polska. – Dla nas ta cała sytuacja była magiczna, byłyśmy z siebie dumne, ale też zaskoczone, że nie było negatywnych opinii – twierdzi Gosia.

Teraz „Effascinato” ma swoich fanów, którzy jeżdżą za zespołem na koncerty. Artyści tworzą zgrany monolit i mimo iż w domu słuchają różnej muzyki- od metalu, przez renesansową, aż po niemiecki hip-hop, podkreślają, że tworzą zgraną paczkę przyjaciół. Pomagają sobie np. w lekcjach.

– W wakacje właściwie codziennie wychodzimy razem na rolki – mówi Mateusz. – Jeździmy na plażę.

Zespół wciąż się rozwija, wkrótce w jego szeregi wejdzie nowy narybek, będą też nowe instrumenty: szałamaje, kornamuza i cymbały średniowieczne. Muzycy zagrają w tym roku w Gołuchowie i co najmniej trzy koncerty w okolicach Poznania, będą też kilkudniowe warsztaty. Formacja obchodzi w tym roku 5-lecie swojej działalności. Z tej okazji zorganizowany zostanie uroczysty koncert. Szkoda tylko, że nikt nie zaprasza „Effascinato” na koncerty do Ostrowa, bo przecież także ostrowianie zasługują na to, by wysłuchać koncertu jednego z bardziej znanych w Polsce zespołów muzyki dawnej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto