Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maciej Klósak poprowadzi wyprawę do Afryki

Marek Weiss
Stefan Szolc-Rogoziński (1861-1896)
Stefan Szolc-Rogoziński (1861-1896)
Maciej Klósak poprowadzi wyprawę do Afryki: Szlakiem polskich XIX-wiecznych podróżników prowadzić będzie trasa wyprawy naukowej ,,Kamerun 2014'', jaka startuje 31 grudnia. W ciągu trzech tygodni uczestnicy pokonają około 3 tysięcy kilometrów.

Maciej Klósak poprowadzi wyprawę do Afryki

Jej kierownikiem będzie ostrowianin Maciej Klósak.

Wyprawa ruszy w 130. rocznicę założenia pierwszej polskiej osady w Afryce przez Stefana Szolca -Rogozińskiego, Klemensa Tomczeka i Leopolda Janikowskiego. Ci młodzi, wówczas zaledwie dwudziestoparoletni ludzie, chcieli przypomnieć światu o Polsce, której próżno było wówczas szukać na mapach.

Założona przez nich osada na wyspie Mondoleh, u wybrzeży Kamerunu, na początku miała zaledwie 30 hektarów. Później rozwinęła się w liczącą 500 hektarów posiadłość z plantacjami kakao, kawy i herbaty. Docelowo miała przekształcić się w polską kolonię.

Podróżnicy opublikowali dokładne mapy wybrzeży Zatoki Gwinejskiej, także w języku polskim. Dzięki nim ponad 1500 eksponatów trafiło do Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie.

O ile postać urodzonego w Kaliszu Stefana Szolc - Rogozińskiego jest powszechnie znana i kojarzona z grodem nad Prosną, o tyle Klemens Tomczek to postać niemal anonimowa w Ostrowie. Choć miasto to, jako jedyne, uczciło go ulicą jego imienia, to wiedza mieszkańców na temat tej postaci jest niemal zerowa.

- Właśnie gdy zacząłem drążyć temat Klemensa Tomczeka zrodził się w mojej głowie pomysł powtórzenia tamtej ekspedycji. Pamiętajmy, że ten wybitny badacz i podróżnik spędził w Ostrowie dzieciństwo. Tu się wychowywał i tu chodził do szkoły. Podczas samej wyprawy w wielu sytuacjach to on był motorem napędowym - mówi Maciej Klósak.

Tomczek, z wykształcenia geolog, po przeprowadzeniu badań na terenach nieznanych i niedostępnych dla Europejczyków, pozostawił siedem tomów notatek naukowych. Zmarł w trakcie pobytu na Czarnym Lądzie. Jego ciało zostało stamtąd przewiezione do kraju i pochowane na Powązkach.

- W literaturze istnieje wiele niejasności na temat charakteru tamtej pionierskiej wyprawy. Dlatego wspólnie z magazynem ,,Dookoła Świata'' i Państwowym Muzeum Etnograficznym postanowiliśmy ją powtórzyć. Mamy nadzieję, że przy tej okazji wiele rzeczy uda się wyjaśnić, a także sprawić, by również rola towarzyszy Rogozińskiego była dostrzegana - dodaje Maciej Klósak.

Uczestnikami wyprawy ,,Kamerun 2014'', oprócz ostrowianina, będą redaktor naczelna „Dookoła Świata” Agata Kosmalska i znawca Afryki, kurator Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie Dariusz Skonieczko. Towarzyszyć im będzie kamerzysta, który nakręci film o ekspedycji dla TV Puls. Ta niecodzienna wyprawa z bardzo silnymi akcentami kalisko - ostrowskimi rozpocznie się niemal dokładnie na przełomie roku. Samolot wiozący ekipę z Polski wyląduje bowiem 31 grudnia o godzinie 23.55 w Duala. Pierwszym etapem będzie dotarcie do miasta Limbe (dawna Victoria), w południowo - zachodnim Kamerunie. Stamtąd podróżnicy udadzą się w głąb kraju. Będą m.in. w stolicy państwa, kraju Yaounde oraz na wyspie Bioko, ktora dziś należy do Gwinei Równikowej. Planują, wzorem pionierów pobyt nad Jeziorem Słoniowym i wejście na wulkan Kamerun, będący najwyższym szczytem tego państwa (4095 m).

Odwiedzą Libreville w sąsiednim Gabonie, gdzie polscy podróżnicy dali początek europejskim misjom. W planie nie mogło zabraknąć wyspy Mondoleh, w zatoce Ambas. To właśnie ją za czarny tużurek, cylinder i trzy skrzynki dżinu zakupił od miejscowego wodza Stefan Szolc-Rogoziński jako bazę dla dalszych wypraw badawczych.
To tylko niektóre z miejsc związanych z badaniami etnograficznymi i geograficznymi Rogozińskiego, Tomczeka i Janikowskiego, do których pragną dotrzeć uczestnicy operacji ,,Kamerun 2014''.

- Nie będziemy mieli jednej, stałej bazy. Cały czas będziemy się przemieszczać. Oczywiście, nie wszystkie odcinki tamtej wyprawy da się powtórzyć, bo ta część Afryki od XIX wieku przeżyła silną industrializację. Wiele plemion zniknęło lub przemieściło się. Trzeba też pamiętać o względach bezpieczeństwa. W Zatoce Gwinejskiej jest jeszcze dużo piratów, toteż podróżować tam będziemy samolotem, a nie statkiem - zapowiada Maciej Klósak.

Patronat nad wyprawą objęło Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! Maciej Klósak poprowadzi wyprawę do Afryki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto