Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje drogowe w 2014 roku (podsumowanie)

Redakcja
Inwestycje drogowe w 2014 roku (podsumowanie)
Inwestycje drogowe w 2014 roku (podsumowanie) mzd toru
Nieszawska, Dworcowa, połączenie nowo wybudowanej ul. Dworcowej z ul. Wielki Rów, I etap Trasy Średnicowej Północnej-to najważniejsze inwestycje, jakie w minionym roku zostały zrealizowane na mapie komunikacyjnej naszego miasta. W trakcie realizacji jest II etap Trasy Średnicowej Północnej, przebudowa Rudackiej, Łódzkiej (od ul. Andersa do Lipnowskiej), Gagarina, Konstytucji 3 Maja, Trasy Staromostowej (od Trasy Średnicowej Północnej do skrzyżowania z ul. Bema), budowa dróg na osiedlu JAR . Mijający rok to budowa ponad 5 km dróg lokalnych, 470 nowych miejsc do parkowania, 132 nowych lamp i 1,7 km dróg dla rowerzystów.

Drogi osiedlowe

W 2014 drogowcy zajęli się budową i modernizacją ponad 20 dróg lokalnych. W sumie około 5 km dróg gruntowych, piaszczystych zamieniło się w komfortowe, bezpieczne pieszo jezdnie z kostki betonowej lub asfaltowe jezdnie. Przy okazji budowy dróg na toruńskich osiedlach zostały wykonane zjazdy do posesji, tam gdzie było to konieczne wybudowany został chodnik , miejsca do parkowania i zamontowane zostało oświetlenie. Zanim pojawiła się docelowa nawierzchnia drogowcy wykonywali odwodnienie.

Na Stawkach jezdnia z kostki betonowej została ułożona na dojeździe do Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ul. Hallera. Przebudowana została ul. Agatowa (od ul. Ametystowej) i Artyleryjska (od ul. Okólnej do Husarskiej).

Z kolei na osiedlu Bielawy- Grębocin została przebudowana ul. Widok. Prace zostały wykonane na odcinku od ul. Dojazd. Na jezdni została ułożona kostka betonowa, dla pieszych został wykonany chodnik. Powstały także miejsca do parkowania, zjazdy do posesji i odwodnienie ulicy. Swój wygląd zmieniła także ulica Konińska na odcinku od ul. Suwalskiej w kierunku ul. Olsztyńskiej. Na odcinku ponad 200 metrów została wykonana jezdnia z kostki betonowej, zjazdy do posesji i odwodnienie. Został przekazany plac budowy ul. Nad Rzeczką.
Nowe parametry techniczne zyskał obiekt inżynierski w ciągu ulicy Suwalskiej.

Na Rudaku przebudowana została ulica Kmicica. Ulica na odcinku ponad 200 metrów zyskała jezdnię i chodnik z kostki betonowej. Wykonano również zjazdy do posesji i odwodnienie.

Na toruńskich Wrzosach, w tym roku, zostały przebudowane ulice: Ryżowa(z północy do ul. Sadowej), Chmielna (od ul. Fasolowej do parku) i ulica Wiśniowieckiego. Swój wygląd zmieniła Rodzynkowa (od Owsianej do Sadowej), Kozia (od ul. Św. Antoniego w kierunku ul. Słowiczej) i Szyszkowa.

Przebudowywana została także odnoga ul. Włocławskiej (Czerniewice) od głównego ciągu ul. Włocławskiej do posesji nr 321 g. W ramach zadania została wykonana pieszo-jezdnia, zjazdy do posesji i odwodnienie.
Zmieniła się również ulica Rybaki (Staromiejskie), na odcinku od ul. Matejki do hotelu IBIS. Zakończono przebudowę ulicy Rakowicza (Rubinkowo) i budowę łącznika na ul. Krętej (Podgórz).Wykonany został także odcinek ul. Przy Skarpie, stanowiący drogę dojazdową do garaży.

W tym roku niezależnie od powyższych zadań została przebudowana ulica Borowikowa i Miodowa. Zostały one wykonane w ramach budżetu partycypacyjnego.

Dokumentacja projektowo-kosztorysowa

W tym roku wyłonieni w drodze przetargu projektanci pochylili się nad ponad 20 ulicami osiedlowymi. Dzięki temu prawie 5 km toruńskich ulic osiedlowych posiada dokumentację projektowo-kosztorysową. Powstała m.in. dokumentacja ulicy Turkusowej(od ul. Perłowej do końca), Starej Drogi (od ul. Okólnej do ul. Strzałowej wraz z łącznikiem), Zimowej(od ul. Łódzkiej do bloku przy ul. Zimowej nr 21), Hubala, Balewskiego, Lubelskiej (od Krakowskiej do Suwalskiej), Bytomskiej (od skrzyżowania z ul. Tarnowską), Krośnieńskiej (od Skierniewickiej do Częstochowskiej), Ciechanowskiej (od ul. Olsztyńskiej), Kąkolowej(od Słonecznej do Żytniej),Łosia(od Słowiczej do Koziej), Żurawiej, Miodowej, Pszczelnej, Jabłońskiego (od Iwanowskiej do Okólnej), Czarlińskiego, Skrytej(od Idzikowskiego do Białej) i Kraińskiej. W przypadku ostatniej ulicy cała dokumentacja będzie gotowa w przyszłym roku.

Parkingi i chodniki

Miejsca parkingowe lub zatoki są budowane w ramach realizowanej budowy lub przebudowy ulicy. Dla przykładu takie miejsca powstały w ramach przebudowy ul. Rakowicza .

Niezależnie od tego cały czas na mapie miasta szukamy miejsc, gdzie mogą powstać parkingi. To istotny element, szczególnie w obliczu ciągle wzrastającej liczby pojazdów na naszych drogach. W tym roku niezależnie od modernizacji, przebudowy dróg wybudowaliśmy 470 dodatkowych miejsc do parkowania!
Powstały one m.in. przy ulicy Hallera, Rydygiera, Zbożowej, Włocławskiej, Okólnej, Wybickiego, Sucharskiego, Olimpijskiej, Solanki, Konstytucji 3 Maja, Krętej, Kołłątaja, Dziewulskiego, Szczecińskiej– II etap, Idzikowskiego, Szczęśliwej , przy ul. Ugory, przy ul. Uniwersyteckiej i na Wojska Polskiego.
Dla porównania w 2013 roku niezależnie od modernizacji, przebudowy dróg MZD wybudował takich miejsc ponad 200.

W ramach prowadzonych inwestycji poprawił się także komfort pieszych. Było to możliwe dzięki budowie chodników, które podobnie jak miejsca do parkowania były realizowane w ramach np. przebudowy czy modernizacji ulicy. W 2014 roku poza chodnikami realizowanymi w ramach zadań, wybudowano około 1764 metrów chodników. Powstały one m.in. na ulicy: Przy Skarpie (560 m), Tataraków (70 m), Hallera(200 m),Szczecińskiej(154m), Ugory(310m), Popiełuszki (150m) i Słowiczej (320m).

Oświetlenie

W minionym roku niezależnie od budowy nowych dróg i remontów już istniejących toruńscy drogowcy doświetlali ulice. Ustawiono 132 lampy.

Jaśniej jest na Osiedlu Mieszkaniowym Grębocin, gdzie zostało zainstalowanych 31 lamp. Stanęły one m.in. na ulicy Wymarzonej, Sieradzkiej i Działowej. Inwestycje oświetleniowe były prowadzone również w Kaszczorku. Tu w ramach środków stanęło ponad 50 lamp. Pojawiły się one m.in. na ul. Przyjemnej, Kubusia Puchatka, Światowida, Serdecznej i na ul. Zakole. Z kolei na Stawkach Południowych nowe lampy stanęły na ulicy Nenufarów, Czapli, Zimowej. To nie koniec prac oświetleniowych. Służby zainstalowały lampy na Wałach gen. Sikorskiego i na ulicy Przysieckiej. W tym roku oświetlenie zostało uzupełnione także na ulicy Jeleniogórskiej, Krakowskiej, Fiołkowej, Sarniej i Relaksowej.

Drogi rowerowe

W tym roku nie brakowało prac przy budowie nowej infrastruktury rowerowej powstającej w ramach realizacji „Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-15”.
Wybudowano fragment drogi rowerowej po wschodniej stronie ulicy Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Bażyńskich a ul. Kościuszki. Gotowy jest ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Strugi Toruńskiej – etap II. Dzięki temu fragmentowi można dojechać krótszą trasą z osiedla Rubinkowo do ul. Bukowej. Zakończyła się budowa drogi rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku pomiędzy ul. Dziewulskiego a ul. Jamontta.

Po północnej stronie Szosy Lubickiej, na odcinku od ul. Dziewulskiego do ul. Jamontta powstała asfaltowa droga rowerowa i wyremontowany został chodnik. Nowy odcinek drogi rowerowej ma długość około 600 metrów i szerokość 2,5 metra, od strony wschodniej dowiązany został do istniejącej drogi rowerowej prowadzącej od ulicy Olsztyńskiej. W ramach inwestycji powstały przejazdy rowerowe, a ścieżka powiązana jest z ciągami komunikacyjnymi przy sąsiednich blokach.

Wzdłuż Strugi Toruńskiej wybudowany został fragment ciągu pieszo-rowerowego na odcinku do ul. Wierzbowej do ul. Cedrowej. Powstał także łącznik z ul. Niesiołowskiego. Ciąg wykonany został z nawierzchni naturalnej, szerokość wynosi 3 metry z lokalnym przewężeniem na wysokości ogrodów działkowych. Długość wybudowanego odcinka to prawie 600 metrów. Ciąg pieszo-rowerowy powiązany został z odcinkiem wybudowanym w ubiegłym roku wzdłuż Strugi Toruńskiej pomiędzy ul. Rydygiera 40 a ul. Wierzbową. Trasa wzdłuż południowego brzegu Strugi Toruńskiej służyć będzie okolicznym mieszkańcom zarówno do rekreacji oraz wypoczynku jak i codziennej rowerowej komunikacji.

Po wschodniej stronie ulicy Przy Skarpie na odcinku do ul. Suleckiego do ul. Turystycznej obok drogi rowerowej wybudowany został chodnik o szerokości 2,5 metra i długości ponad 600 metrów. Powstało także oświetlenie a na wiosnę zostanie zamontowanych 9 ławek oraz kosze na śmieci. Dzięki inwestycji bezpieczeństwo i komfort ruchu pieszego i rowerowego na tym odcinku wyraźnie się poprawią.

Powstały także nowe miejsca parkingowe dla rowerzystów. Lokalizacje dla części z nich wskazali mieszkańcy. W sumie w mijającym roku ustawiliśmy 132 stojaki zwykłe i 1 zadaszony na 10 miejsc parkingowych
Infrastruktura dla rowerzystów budowana była także w ramach większych inwestycji drogowych. Drogi rowerowe powstały w ramach fragmentu Trasy Średnicowej Północnej pomiędzy Szosą Chełmińska a ul. Grudziądzką, w ramach budowy ul. Dworcowej i węzła Kościuszki oraz przy przebudowie ul. Rudackiej i Nieszawskiej.

Podsumowując rok 2014 warto przypomnieć, że Toruń stanął na podium rowerowym. Nasze miasto zajęło 3 miejsce w rankingu "Rower w mieście" magazynu Rowertour

Magazyn Rowertour przygotował ranking "Rower w mieście", w którym oceniono polskie miasta pod kątem rozwoju rowerowej infrastruktury. Porównano 41 największych polskich miast, Toruń uplasował się na trzecim miejscu rankingu za Gdańskiem i Wrocławiem. Przygotowując ranking wzięto pod uwagę 17 kryteriów, m.in. długość dróg rowerowych wykonanych z asfaltu, liczbę bezpiecznych stojaków rowerowych czy udogodnienia dla rowerzystów w centrum. Sprawdzono czy jest możliwość przewozu rowerów w komunikacji miejskiej, czy stosowane są rozwiązania techniczne w postaci pasów rowerowych i kontrapasów oraz czy istnieją ograniczenia do jazdy rowerem po obszarze staromiejskim i po parkach. Oceniano czy miasto prowadzi spójną politykę rozwoju sieci infrastruktury rowerowej oraz czy posiada do tego celu stosowne dokumenty strategiczne. Toruń największą ilość punktów w rankingu otrzymał m.in. za długość infrastruktury rowerowej zbudowanej z asfaltu, liczbę stojaków rowerowych czy bezpłatną możliwość przewozu roweru w pojazdach komunikacji miejskiej. W rankingu opracowanym przez magazyn Rowertour w roku 2012 Toruń zajmował 9 miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto