Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W okolicach ulicy Wylotowej, ale już na terenach należących do gminy Ostrów, ma zostać wybudowana spalarnia zwłok

Mieszkańcy dwóch dzielnic Ostrowa – Jana Pawła II i Pruślina – protestują przeciwko budowie spalarni zwłok. Ich zdaniem, gdy inwestycja ta zostanie zrealizowana, stracą na wartości okoliczne nieruchomości i pogorszy się komfort życia. Są przekonani, że krematorium będzie miało także negatywny wpływ na środowisko poprzez emisję dioksyn, rtęci, ołowiu, kadmu oraz innych szkodliwych substancji.

Wójt Piotr Kuroszczyk przyznaje, że wniosek dotyczący budowy spalarni został złożony w gminie. Inwestycja, która już wywołuje tyle kontrowersji, ma powstać niedaleko granicy z miastem, w okolicy gdzie dziś znajdują się elektrownie wiatrowe. Co bardzo ważne, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, spalarnie zwłok nie są uznawane jako inwestycje szkodliwe dla środowiska. Dlatego też przed ich budową nie trzeba przygotowywać raportu oddziaływania na środowisko.
– Gdy nie wydam zgody, to inwestor odwoła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i tam sprawę wygra – mówi wójt gminy Ostrów. – Nie pomogą protesty. Prawdopodobnie w najbliższych dniach inwestorowi wydane zostaną warunki zabudowy.

Wójt Piotr Kuroszczyk podkreśla, że to inwestycja, która może przysporzyć dodatkowych miejsc pracy i większych wpływów podatkowych dla gminy.
– Budynek krematorium będzie mały i nie sądzę, żeby z tego powodu pojawiła się jakaś uciążliwość dla mieszkańców – zapewnia wójt .

Dziś ostrowianie, którzy chcą skremować zwłoki najbliższych, muszą je zawozić do Wrocławia lub Poznania, a z tym wiążą się dodatkowe koszty.
– Coraz więcej osób decyduje się na kremację swoich zmarłych, zatem byłoby oszczędniej móc to przeprowadzić na miejscu – mówi Marcin Peciak z Ostrowa.
Z sondażu TNS OBOP przeprowadzonego w 2010 roku wynika, że aż 71 proc. badanych akceptuje spopielanie ciał zmarłych i chowanie ich w urnach, a jedynie 22 proc. badanych ma co do tego zastrzeżenia .

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

Komentarze (13)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Pandi (gość)

na marichuane chcecie się zgadzać na gejów i lesbijki też wiec co wam szkodzi nikomu nie szkodząca spalarnia i co że zwłoki obok które zaraz bd spalone to cmentarzy też nie powinno być w mieście bo np na bema 12 tys ludzi jest pochowane to co ta armia trupów przyjdzie i bd ludzi smytać po nogach w nocy jak bd tak zaściankowi to znów kalisz przejmie inwestyczje która mogła by być w ostrowie to jest moje zdanie pozdrawiam poza tym obok mojego domu mogli by budować nawet za ścianą nie miał bym nic przeciw mimo ze chce być tradycyjnie pochowany

Rico (gość)

Mieszkam na osiedlu JP i się nie sprzeciwiam ilu jest tych co się sprzeciwiaja? co 20 mieszkaniec osiedla? a może co 200 nieszkaniec? a może wogóle jest ich 20 tylko głośno krzyczą

Mieszkaniec okolic cmentarza (gość)

Szanowni Państwo!! Mieszkańcy Pruślina i okolic!!
Skoro przeszkadza wam widok karawanów i "uciążliwość" środowiskowa spalarni zwłok - gdzie przypominam stosuje się najwyższej klasy normy czysości spalin - proponuję, abyści wydzielili sobie cmentarz w swojej dzielnicy i nie skażali terenu zwłokami swoich bliskich w rejonie obecnego cmentarza przy ulicy bema - ja jako mieszkaniec też mogę mieć pretensje, iż w glebie znajdują się pierwiastki, mikroelementy i mikroorganizmy które mają zły wpływ na środowisko w którym żyję - a też wydałem dorobek swego życia aby móc zamieszkać we własnym domu z ogródkiem

Adam (gość)

Uruchomienie krematorium byłoby możliwe jedynie pod warunkiem zainstalowania w nim ekologicznych pieców kremacyjnych, a takie oferuje jedynie szwedzka firma TABO - ale takie piece kremacyjne nie są tanie bo kosztują około miliona złotych. Ciekawe czy inwestor liczy się z takim wydatkiem, bo zakup jakiegoś czeskiego lub hiszpańskiego pieca kremacyjnego...

Beata (gość)

po pierwsze inwestycja dotyczy gminy wiejskiej, a nie miasta, po drugie odnoszę wrażenie, że swoje opinie wyrażają ludzie, którzy nie mają zielonego pojęcia o spopielaniu zwłok, ludzie jesteśmy w 21 wieku, obudźcie się. Mnie np. denerwują ogromne obszary przeznaczane na cmentarze, kolumbaria wydają mi się bardziej praktyczne. Uważam, że inwestycja jest ok. Znam kilka osób, którzy opiekowali się na starość krewnymi z drugiego końca kraju,
gdy taka osoba umarła zakłady pogrzebowe, brały ogromne pieniądze za transport zwłok.
Uważam, że krematorium powinno powstać. Jest to z korzyścią dla środowiska, i dla tych którzy z 4 tys. zasiłku pogrzebowego, będą mogli godnie pochować bliskich, nie martwiąc się o pomnik z marmuru lub jego brak.
Takie jest moje zdanie

pit (gość)

Panu Okrojowi chyba złotóweczki wzrok przesloniły, dlaczego tam gdzie mieszka nie wybuduje spalarni? Ciekawe jak zareagowaliby jego sąsiedzi? Trochę szacunku dla żywych a tym bardziej zmarłych! Panie Okroj! Spalarnia powinna byc usytuowana w miejscu odosobnionym a nie w centrum osiedla domow jednorodzinnych!

Nie pozwolimy (gość)

Brawo! najlepiej bojkotowac telewizje kablowa. a artykuł jest tendencyjny. Prezes mowi o miejscach pracy? Niech pochwali sie ile moze zarobic. Niech dziad robi, to na swoim ogrodzie. Niszczyc najladniejszego miejsca w Ostrowie nie pozwolimy...

ostrowianka (gość)

Po pierwsze, nie ta lokalizacja - osiedla domków jednorodzinnych, wspaniałe warunki dla rekreacji i wypoczynku, piękna okolica i rozwojowa. Po drugie przebiegające niedaleko ulice o nazwach :Radosna, Słoneczna, Szczęśliwa trzeba będzie zmienić na bardziej komponujące z rzeczywistością , czyli np. Zjaranego Edwarda, Sfajczałego Mariana czy Spopielonego Zbigniewa ( kolejna inwestycja naszych mądrych władz) jedynie Wylotowa ( kominem) ma w tym miejscu swoje uzasadnienie.Jeżeli to tak potrzebny obiekt w naszym mieście, a kojarzący się ze śmiercią to dlaczego nie, gdzieś bliżej cmentarza lub na terenach niezamieszkałych gminy, których przecież nie brakuje. Opinia ludzi i ich dobro jest tu jak widać sprawą marginalną, liczą się układy i prywata. Najodpowiedniejszym miejscem będzie tu podwórko lub ogródek p. Okroja, przecież ma to być podobno mały, ekologiczny i estetyczny obiekt, więc w czym problem? Przynajmniej swoim widokiem non stop będzie cieszył jego oko i kieszeń. Nam wystarczą jego wiatraki.

maria (gość)

Jeżeli to ma byc małe, nieszkodliwe to możę wielki inwestor- Pan Okrój wybudowac sobie w ogródku a nie pod posiadłościami mieszkańców Pruślina, chcą zrobić to co z wiatrakami! ,nikogo się nie pytali załatwili i ok.SPRAWA NADAJĘ SIĘ DO TELEWIZJI, PRAWDA!!

zdesperowany mieszkaniec (gość)

Nikt z władz gminy nie liczy z opinią mieszkańców tej części miasta i gminy. Pomysł uruchomienia spalarni zwłok może być zrealizowany, ale nie w tym miejscu. Jest to centralne miejsce pomiędzy osiedlami domków jednorodzinnych. Wiele jest tu nowych domów, gdzie ludzie ulokowali oszczędności całego życia. Jest to osiedle młodych ludzi z małymi dziećmi, którzy nie zgadzają się, aby notorycznie zmagać się z żałobnym widokiem (np. ciągle przejeżdżające karawany z trumnami, jak to wtłumaczyć dzieciom?). Takie urokliwe okolice powinny dostaczać radości i cieszyć oko, a nie kojarzyć się ze smutkiem i umieraniem.