Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orionidy 2017 - na niebie zobaczymy spadające gwiazdy!

ZEN
Archiwum
Szykuje się nie lada gratka dla miłośników astronomii. W nocy z soboty na niedzielę (21/22 października) na niebie będzie można zobaczyć spadający rój meteorów nazywanych orionidami. Będą widoczne w Poznaniu i całej Wielkopolsce, o ile dopisze pogoda.

Orionidy to rój meteorów związany z kometą Halleya. Radiant czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory, znajduje się w konstelacji Oriona i Bliźniąt, stąd też wzięła się ich nazwa.

Rój jest widoczny co roku w okresie pomiędzy 2 października a 7 listopada, ale swoje maksimum osiąga w nocy z 21 na 22 października. Wtedy to w ciągu godziny można ich zobaczyć 20-30, chociaż zdarzały się lata, gdy było ich nawet 70.

Osoby chcące zaobserwować "spadające gwiazdy", jak potocznie nazywa się przelatujące meteory, powinny spoglądać w niebo od około godz. 23.30. Jak informuje serwis Astronomia24.com, o tej godzinie radiant będzie znajdował się jeszcze stosunkowo nisko, ale z upływem czasu znajdzie się coraz wyżej nad południowo-wschodnim horyzontem, ułatwiając obserwację.

Aby zobaczyć meteory, nie trzeba mieć teleskopu, ani innego sprzętu - będzie można je zobaczyć gołym okiem. Należy pamiętać, aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu, lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym obszarze.

Oczywiście, aby zobaczyć orionidy, konieczna jest odpowiednia pogoda, czyli bezchmurne niebo.

Niezwykła magia perseidów - zobacz wideo:

źródło: STORYFUL/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto