Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowska policja przestrzega przed zażywaniem dopalaczy. - To trucizna - podkreslają funkcjonariusze

Sandra Perlińska
archiwum
- Pamiętajmy, że dopalacze są substancjami chemicznymi silnie uzależniającymi, nawet jednorazowe ich zażycie może być zagrożeniem dla zdrowia i życia - przestrzega ostrowska policja.

W ramach działań profilaktycznych ostrowscy policjanci od lat rozmawiają o zagrożeniu jakie powodują narkotyki i dopalacze na spotkaniach z młodzieżą i pedagogami.

- Apelujemy do wszystkich osób, które mogą mieć kontakt z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im na wprowadzenie do organizmu substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas do zażycia dopalaczy. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej - podkreślają funkcjonariusze.

Warto zwrócić uwagę, że dopalacze sprzedawane są najczęściej przez członków zorganizowanych grup przestępczych, którzy rozprowadzają je na terenie Polski za pośrednictwem sklepów oraz internetu. Środki zastępcze wprowadzane są do obrotu jako różnego rodzaju asortyment np.: afrodyzjaki, wyroby kolekcjonerskie, a także środki piorące i czyszczące. Tego rodzaju kamuflaż ma utrudnić działania służbom oraz pomóc sprzedającym w uniknięciu odpowiedzialności karnej.

Jeśli po zażyciu dopalacza dojdzie do zatrucia organizmu, dziwnego zachowania czy utraty przytomności należy natychmiast wezwać lekarza, przekazując mu jednocześnie informację, jakiego rodzaju substancję zażył poszkodowany. Tylko wówczas będzie możliwa szybka i skuteczna pomoc medyczna, która w efekcie może nawet uratować życie.

Należy też wiedzieć, że osoba, która udziela dopalaczy innym, oprócz zarzutów z Ustawy o zapobieganiu narkomanii może także mieć postawiony zarzut z art. 160 Kodeksu Karnego – narażenia na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, czy art. 165 kk - sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. Handlarze dopalaczami mieszają najróżniejsze substancje, czasem bardzo niebezpieczne – zwłaszcza dla młodych organizmów.

Niezależnie od działań policji i sanepidu ważnym jest przede wszystkim uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizny i każde ich zażycie może wiązać się z poważnym ryzykiem. Dlatego też ostrowscy policjanci prowadzą systematyczne szkolenia i pogadanki z młodzieżą szkolną, gronem pedagogicznym na temat szkodliwości dopalaczy.

Policja przestrzega - Pamiętajmy: Nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia – nawet najmniejsza dawka dopalacza może okazać się śmiertelna!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto