Ostrowski Klub Krótkofalowców: Młodzież przepytała astronautę. Dziś w Zespole Szkół Technicznych uczniowie połączyli się z japońskim astronautą Koichi Wakatą, który przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostrowski Klub Krótkofalowców: Młodzież przepytała astronautę

Czy czas w kosmosie biegnie szybciej? Czy działają tam zegar z wahadełkiem i igła magnetyczna? Jak astronauci radzą sobie z chorobami? Takie i wiele innych pytań popłynęło dzisiaj z Ostrowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Pytającymi byli uczniowie, a łączność nawiązano w Zespole Szkół Technicznych.

Do tego dnia członkowie Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW wraz z młodzieżą przygotowali się od ponad dwóch lat. Na początku opracowano plan działań edukacyjnych. Do współpracy zaproszono młodzież z ZST, Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej w Lamkach. Aby łączność doszła do skutku trzeba było uzyskać zgodę z Europejskiego Centrum Kosmicznego. Później trzeba było wszystko przygotować od strony technicznej.

Wykorzystano radiostację znajdującą się na dachu Zespołu Szkół Technicznych, ale konieczny był jeszcze zakup dodatkowych urządzeń.

- Tydzień temu wreszcie poznaliśmy dokładną datę i godzinę łączności oraz dowiedzieliśmy się z kim konkretnie będziemy rozmawiać. Wcześniej nasze pytania przesłaliśmy do NASA. Chodziło o to, aby tam na górze nikt nie był zaskoczony - mówił przed nawiązaniem łączności Sławomir Szymanowski, krótkofalowiec i nauczyciel informatyki w ZST.

Dziś w szkolnej auli zgromadziło się kilkaset osób. Obecni byli nie tylko pomysłodawcy i młodzież, ale także nauczyciele, samorządowcy i rodzice uczniów objętych projektem. Punktualnie o godzinie 11.40 uczennica II LO Magdalena Brodala rozpoczęła wywoływanie stacji. Po około 3 minutach wszyscy usłyszeli głos japońskiego kosmonauty Koichi Wakaty.

W trakcie około 10-minutowej łączności pytania zadało mu 15 osób. Rozmówca z kosmosu mówił o tym, że przebywa w stacji razem z pięcioma innymi osobami i dużo się u nich dzieje. Przeprowadzają różne eksperymenty medyczne i ćwiczą wiele procedur.

- Mamy ze sobą myszy, a w przyszły weekend wahadłowcem przylecą do nas mrówki. Nie możemy się już ich doczekać - powiedział.

Kosmonauta przyznał, że zaskoczyło go jak szybko zdołał się przystosować do braku grawitacji. Dodał, że widok Ziemi z kosmosu jest nie do opisania i że człowiek najbardziej tam uświadamia sobie potrzebę ochrony środowiska.

- Nigdy nie byłem w Polsce, ale może kiedyś tam przyjadę. Mam nadzieję, że wtedy się spotkamy, bo chętnie odwiedzę waszą szkołę. Życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku - powiedział na zakończenie.
Była to dziesiąta bezpośrednia łączność ze stacją kosmiczną z terenu Polski, ale dopiero druga z Wielkopolski.

- Jestem niezwykle podekscytowana tym, co tu widziałam i słyszałam. To wspaniałe z jaką pasją uczniowie podchodzą do wiedzy i jak fantastycznie zostali zarażeni pasją przez swoich nauczycieli - powiedziała obecna na sali wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Walkowiak.

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku! Ostrowski Klub Krótkofalowców: Młodzież przepytała astronautę

Z regionu

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Krotkofalowcy rozpowszechniajcie prawdę o uzurpatorach, okupancie zydowskim w Po (gość)

https://docs.google.com/document/d/1WqxfEUsRoAmcTyjeQkoP-IfGsPySkWJnJ-twka4wPuA/edit
Prawda o uzurpatorach orężem Narodu Polskiego w obronie koniecznej !


W obliczu uwikłania Polski w konflikt na Ukrainie przez uzurpatorskie władze z Polski, będące na usługach światowych elit żydowskich, oraz sprowadzenia przez te władze groźby działaniami wojennymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, konieczne jest przyśpieszenie jednoczenia się rodowitych Polaków wokół faktu udowodnienia przez K.Puzynę sfałszowania wyborów parlamentarnych w 2011r. (z naszym udziałem)jak też udowodnienia w 2013 r. przez T.Cichockiego dokonania zamachu stanu przez obecnie sprawujących władzę w Polsce.

Władze wszelkich szczebli w Polsce nie mają legitymacji Suwerena, tj. Narodu Polskiego, uprawniającej do zajmowania stanowisk i urzędów, podejmowania jakichkolwiek decyzji w imieniu Narodu Polskiego.

UWAGA !
Stanowione przez uzurpatorów prawo i wydawane decyzje są z mocy prawa nieważne !

Wzywamy naszych Rodaków do tworzenia rodzinnych Oddziałów Obrony Koniecznej wg wskazań Tadeusza Cichockiego.
www.tcichocki.pl/20130727_Do_Narodu_Polskiego_List_otwarty.pdf

....
Wzywamy żołnierzy Wojska Polskiego oraz innych służb mundurowych do opowiedzenia się po stronie ciemiężonego Narodu Polskiego!

Błyskawicznie rozpowszechniajmy prawdę o podstępnym okupancie i równocześnie bojkotujmy uzurpatorów.