Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrowskie szkoły ponadgimnazjalne czekają na gimnazjalistów [OFERTY, DNI OTWARTE, ZDJĘCIA]

ŁB
Ostrowskie szkoły ponadgimnazjalne rozpoczęły walkę o uczniów, którzy w tym roku zakończą edukacyjną przygodę z gimnazjami w całym powiecie ostrowskim. Starają się ich przyciągnąć nie tylko dobrze wyszkoloną kadrą, solidnie przygotowanymi zajęciami i atrakcyjną ofertą edukacyjną, ale także ciekawymi zajęciami pozalekcyjnymi, kołami naukowymi i nowymi kierunkami nauczania. O wszystkim tym uczniowie i władze tych placówek mówili i będą mówić podczas tradycyjnych drzwi otwartych. Pierwsze eventy już się odbyły, a swoje oferty przedstawiały w miniony weekend ostrowskie licea.

Dla gimnazjalistów przygotowano m.in. ogromne ilości wystaw, konkursy, gry językowe, prezentacje multimedialne, pokazy doświadczeń z fizyki, mecze, kursy strzeleckie, zajęcia plastyczne i występy artystyczne, były też karaoke, taniec ognia czy aerobik. Zwiedzający mogli też liczyć na drobne upominki.

Kolejne drzwi otwarte będą miały miejsce w sobotę, 14 marca, od godz. 9:00. Wówczas ofertę edukacyjną przedstawią ostrowskie technika i szkoły zawodowe. Część placówek będzie też otwarta dla przyszłych absolwentów gimnazjów 25 marca.

Szkoły prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych i ciekawszych przedmiotów i kierunków. II Liceum Ogólnokształcące oferuje m.in. naukę w klasach językowej (można się tam nauczyć m.in. j. rosyjskiego czy francuskiego), politechnicznej czy biologiczno-chemicznej, gdzie uczniowie poznają np. łacinę w medycynie.

– Na tle innych szkół w mieście wyróżniają nas zdecydowanie klasy biologiczno-chemiczne, dla których przygotowujemy nowoczesną pracownię chemiczną, a także klasa dwujęzyczna (biologiczno-chemiczna), w której rozbudowany jest program nauczania języka angielskiego oraz dwa przedmioty częściowo nauczane są w tym języku. Jest to jedyna taka klasa w regionie – zachwala Karol Marszał, dyrektor II LO.

W III Liceum Ogólnokształcącym podczas dni otwartych przedstawiono m.in. ofertę edukacyjną w zakresie innowacji pedagogicznych: edukacji pożarniczej, edukacji prawnej i laboratorium biologiczno-chemicznego, gimnazjaliści mieli okazję sprawdzić swoją pamięć i spostrzegawczość w konkursach.

- Zajęcia edukacji pożarniczej są dla wszystkich zainteresowanych uczniów, którzy chcą w przyszłości studiować w Szkole Aspirantów Pożarnictwa, szkołach wojskowych, policyjnych oraz tych związanych z bezpieczeństwem publicznym i ochroną mienia, z kolei edukacja prawna skierowana jest dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją świadomość prawną oraz wzbogacić wiedzę o zasadach porządku prawnego. Może okazać się również pomocna w podejmowaniu decyzji dotyczących kierunków studiów związanych z prawem - mówi Maria Tomalak, dyrektor III LO.

Uczniowie i absolwenci IV LO nazywają swoją szkołę kuźnią językowych talentów i podkreślają, że to w ich szkole powstała pierwsza w powiecie klasa językowa. Szlifuje się tam m.in. język francuski i hiszpański.

– Wielu z naszych absolwentów wybierało filologię hiszpańską na UAM w Poznaniu. Od września będzie można dodatkowo uczyć się języka portugalskiego, rosyjskiego lub włoskiego – mówi Jolanta Maćkowiak, dyrektor IV LO.
Nowością w powiecie będzie też język chiński. Dla chętnych uczniów zorganizowany zostanie w IV LO miesięczny kurs tego języka.

– 17 marca podpisane zostanie porozumienie o współpracy z UAM w Poznaniu z filologią hiszpańską. Dzięki temu nasi uczniowie będą mogli brać udział w warsztatach organizowanych przez uczelnię – dodała Jolanta Maćkowiak.

Atutem LO Sióstr Salezjanek jest nauka w małych kilkunastoosobowych klasach. – Stawiamy na wysoki poziom nauczania, a uczniowie mają do wyboru szeroki wachlarz zajęć dodatkowych: warsztaty dietetyczne, matematyczne, fizyczne, zajęcia sportowe, wokalne, mogą też m.in. pracować w redakcji gazetki szkolnej – mówi siostra Dorota Grzywacz, dyrektor placówki.

Przyszli absolwenci gimnazjów będą mogli wybrać naukę w klasach: humanistyczno-prawniczej, dziennikarskiej, turystycznej, politechnicznej, matematyczno-fizycznej, biologiczno-chemicznej i medycznej z elementami dietetyki, licealiści będą mogli m.in. współpracować z Punktem Informacji Europejskiej Europe Direct, PTTK i ze schroniskiem dla zwierząt, spotykać się z lekarzami różnych specjalności, a także brć udział m.in. projektach związanych z przedsiębiorczością. Dzień otwarty Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Liceum Salezjanek odbędzie się w tę sobotę w godz. 10-13.

Ostrowskie zespoły szkół zawodowych też prześcigają się w zdobywaniu nowych, zdolnych uczniów. Zespół Szkół Technicznych kształci np. pracowników, którzy wykonują instalacje urządzeń elektronicznych, projektują sieci komputerowe i tworzą bazy danych montują urządzenia i systemy mechatroniczne, pracują z urządzeniami energetyki odnawialnej czy zajmują się mechatroniką.

– Zawody, których naukę proponujemy, są nowoczesne i poszukiwane w całej Europie. Rozbudzamy zainteresowania uczniów, podpowiadamy też jak założyć własną firmę – mówi Eugeniusz Namysł, dyrektor 4. technikum w Wielkopolsce wg rankingu “Perspektywy”.

Zespół Szkół Usługowych to jedyna szkoła w naszym powiecie kształcąca w zawodach gastronomicznych, fryzjerskich i hotelarskich, a także jedyną organizującą nauczanie w klasach integracyjnych.Są dwa takie oddziały.

– Po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia poszerzyliśmy ofertę o zawód pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, który jest przeznaczony dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim – mówi Dariusz Kaczmarek, dyrektor ZSU.
W roku szkolnym 2015/2016 władze ZSU planują utworzyć klasy integracyjne na poziomie technikum w zawodach: technik technologii odzieży i technik organizacji reklamy.

Ofertę Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych otwiera długa lista zawodów związanych z branżami elektrotechniczną, obróbki mechanicznej i motoryzacji.

– Tegoroczną nowością w ZST-E CKU są zawody: mechanik motocyklowy, lakiernik, technik urządzeń dźwigowych oraz technik chłodnictwa i klimatyzacji. – Pracodawcy od wielu lat zgłaszali nam problem braku kadr w tych dziedzinach – mówi Marek Wojtasz, dyrektor placówki. – Zawody te postrzegane są przez analityków jako te, na których zapotrzebowanie na rynku pracy będzie sukcesywnie rosło.

Uczniowie będą też mogli wybrać oferty edukacji połączonej ze sportem. II LO zachęca do nauki w klasie turystyczno-sportowej, licealiści poznają na lekcjach m.in. techniki ratowania życia. W ZST-E będzie można uczyć się w klasie sportowej w VII LO. Tam będą królowały piłka ręczna i piłka nożna.

NOWOŚCI W OFERCIE EDUKACYJNEJ 2015-16:

III Liceum Ogólnokształcące
– edukacja pożarnicza: będą to zajęcia międzyoddziałowe dla uczniów, którzy chcą w przyszłości studiować w Szkole Aspirantów Pożarnictwa, szkołach wojskowych, policyjnych oraz tych związanych z bezpieczeństwem publicznym i ochroną mienia.
– edukacja prawna
– laboratorium biologiczno-chemiczne dla uczniów klas II. Zajęcia będą prowadzone na terenie PWSZ w Kaliszu.
IV Liceum Ogólnokształcące
– klasa o profilu biologicznym: umiejętności zdobyte podczas zajęć przydadzą się na wielu kierunkach studiów np. na dietetyce, psychologii, kosmetologii.
– w IV LO działa klasa artystyczna z muzyka i plastyką. Od 4 lat młodzież może też kształcić się na profilu filmowo-telewizyjnym. Uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu montażu i produkcji filmowej.
– dla osób zainteresowanych otwarciem własnej firmy jest klasa biznesowa.
Zespół Szkół Usługowych
– w roku szkolnym 2015/2016 planowane jest utworzenie klas integracyjnych na poziomie technikum w zawodach: technik technologii odzieży i technik organizacji reklamy. Mogą do nich uczęszczać uczniowie bez dysfunkcji oraz ci posiadający orzeczenie o niepełnosprawności z uwagi na niepełnosprawność ruchową, przewlekłą chorobę, wady wzroku, słuchu itp. Nauka w ZSZ i Technikum kończy się Egzaminem Potwierdzającym Kwalifikacje Zawodowe. Szkoła dostosowuje formy egzaminu do niepełnosprawności uczniów.
Zespół Szkół Budowlano - Energetycznych
– technik gazownictwa może wykonywać i nadzorować realizację zadań zawodowych związanych z budową i eksploatacją sieci gazowych, a także z montażem i eksploatacją instalacji gazowych.
– technik transportu kolejowego organizuje oraz prowadzi ruch pociągów na szlakach i posterunkach ruchu.
Zespół Szkół Transportowo – Elektrycznych Centrum Kształcenia Ustawicznego
– mechanik motocyklowy: ostrowska szkoła jest jedyną placówką w południowej Wielkopolsce, która oferuje naukę w tym zawodzie. Mechanik motocyklowy wykonuje m.in. prace konserwacyjne i naprawcze pojazdów jednośladowych oraz ich zespołów.
– lakiernik
– technik chłodnictwa i klimatyzacji: montuje, uruchamia i obsługuje absorpcyjne lub sprężarkowe urządzenia chłodnicze (chłodziarki, zamrażarki, szafy, lady chłodnicze, chłodnie) oraz klimatyzacyjne ( w budynkach i pojazdach).
– technik urządzeń dźwigowych: przeprowadza naprawy, przeglądy i konserwacje stacjonarnych i mobilnych urządzeń dźwigowych.
– technik energetyk
– klasy sportowe w VII Liceum Ogólnokształcącym (piłka ręczna, piłka nożna)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto