18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Bronisław Komorowski na Święcie Służby Więziennej w Kaliszu. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył w piątek wizytę w Kaliszu uświetniając centralne obchody Święta Służby Więziennej, które obchodzone jest dopiero po raz trzeci.

Główne obchody Święta Służby Więziennej odbyły się w auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Prezydent Komorowski wręczył więziennikom odznaczenia za długoletnią służbę, resortowe odznaczenia "Za zasługi w pracy penitencjarnej", mianowania na wyższe stopnie służbowe. Uhonorowanych zostało też dwoje funkcjonariuszy SW odznakami Semper Paratus, za dokonanie czynu świadczącego o bohaterstwie. Wcześniej więziennicy wzięli udział w mszy świętej w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, którą w intencji funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej odprawił biskup kaliski Edward Janiak.

- Święto służby, która nie jest ulubieńcem opinii publicznej, ale musi być ulubieńcem, musi być instytucją szanowaną przez społeczeństwo i przez państwo polskie. Odznaczeniami, które miałem okazję wręczyć oraz dobrym słowem chciałem podziękować za niełatwą, ale niesłychanie ważną dla Polski i Polaków służbę - mówił prezydent Bronisław Komorowski. - Wszyscy wiemy, że państwo musi karać, ale powinno to robić w sposób mądry, nie odmawiając żadnych szans. Wszyscy wiemy, że elementem skutecznej kary jest jej egzekucja. Nie było chyba zjawiska bardziej demoralizującego niż wieloletnie oczekiwanie na możliwość odbycia kary. Dlatego chcę podkreślić to, że z największym szacunkiem i z ogromną nadzieję patrzę na nowe sposoby karania jak nadzór elektroniczny. Kara by była skuteczna musi być karą szybką – powiedział z mównicy Bronisław Komorowski.

Obchody zakończył występ solistów: akordeonisty Krzysztofa Bondara, Doroty Całek – sopran Roberta Adamczaka – fortepian oraz chóru wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu pod dyrekcją Jakuba Tomalaka. Natomiast po południu na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu odbyło się Forum Debaty Publicznej Prezydenta RP, panel ekspertów instytucji pozarządowych pt.: „Nowy Wymiar polityki karnej – rola organizacji pozarządowych w wykonywaniu kar i środków probacji – udział w inicjowaniu nowych rozwiązań”.

Służba Więzienna obchodzi swoje święto 8 lutego, gdyż tego dnia w 1919 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych. Obchody w Kaliszu, to historyczny wymiar i nawiązanie do Szczypiorna, dzielnicy Kalisza, na terenach obecnego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, gdzie przed dziewięćdziesięcioma pięcioma laty, wśród internowanych w obozie jenieckim, zaczęła się rodzić prawdziwa legenda Polskich Legionistów. Obecnie Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu to nowoczesny, ośrodek, szkolący funkcjonariuszy Służby Więziennej z całej Polski.

Przy okazji wizyty w Kaliszu prezydent Komorowski odwiedził też Sanktuarium św.Józefa, przespacerował się po kaliskiej starówce oraz spotkał na chwilę z władzami miasta, które chcą, aby właśnie prezydent RP objął patronatem przyszłoroczne obchody setnej rocznicy zburzenia Kalisza podczas I wojny światowej. Na pamiątkę wizyty w grodzie nad Prosną prezydent Bronisław Komorowski otrzymał od władz miasta wydany niedawno reprint "Statutu Kaliskiego".

Głowa państwa wzięła też udział w odbywającym się w Tłokini Kościelnej pod Kaliszem Wielkopolskim Forum Samorządowym, na którym zaprezentowana została strategia rozwoju województwa do 2020 roku.

Wizytę prezydenta Komorowskiego chcieli wykorzystać rolnicy z powiatu kaliskiego, którzy postanowili wyjść na drogę. Tuż przed przyjazdem prezydenta Komorowskiego do Kalisza z Marchwacza w kierunku miasta drogą krajową nr 12 wyruszyła kolumna około 40 ciągników. Ostatecznie rolnicy dojechali jedynie do Opatówka, a następnie zawrócili. Na trasie tworzyły się korki.

Czytaj więcej: Rolnicy wsiedli na traktory i protestowali. ZDJĘCIA

- W rozmowie z policjantami rolnicy stwierdzili, że "chcieli się pokazać prezydentowi" - mówi Anna Jaworska-Wojnicz z KMP w Kaliszu.

Sami rolnicy podkreślają, że chwili w ten sposób okazać swoją solidarność z rolnikami z Pomorza, którzy ostro protestują przeciwko wykupom gruntów przez obcokrajowców.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto