Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 41 mln zł na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej w Ostrowie. Ekologiczne przedsięwzięcie, które potrwa do końca 2020 roku, jest warte ponad 79 mln zł. Umowa w tej sprawie została podpisana wczoraj w Warszawie.

Dzięki pozyskanym funduszom miasto zmodernizuje i przebuduje oczyszczalnię ścieków w Rąbczynie oraz stację uzdatniania wody i wyremontuje ponad 10 kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej. W ramach dotacji na sieci wodno-kanalizacyjnej zamontowany zostanie inteligentny system zarządzania, który pozwoli szybciej reagować na wszelkie nieprawidłowości oraz awarie. Zakupione zostaną także trzy samochody do czyszczenia i inspekcji sieci kanalizacji sanitarnej. Dla mieszkańców oznacza to poprawę jakości świadczonych usług i mniejsze ryzyko awarii.
Warto podkreślić, że cały zakres merytoryczny projektu został przygotowany samodzielnie przez pracowników spółki Wodkan.

- To bardzo ważny dzień dla naszej spółki. Od złożenia wniosku do podpisania umowy minął prawie rok ciężkiej pracy, zwieńczonej ogromnym sukcesem. Przy opracowaniu dokumentacji aplikacyjnej pomocą służyła nam jedna z firm poznańskich - mówi Marek Karolczak, prezes Wodkanu.
Prezes podkreślił także, że gdyby nie udało się pozyskać tych pieniędzy, wszystkie zadania nie zrealizowane do tej pory i tak musiałyby być wykonane, ale wszystko zostałoby rozłożona w dłuższej perspektywie czasowej.

- To ogromny projekt, który pozwoli nam na modernizację dwóch ważnych obiektów - stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków, a także modernizację sieci i wprowadzenie rozwiązań smart city. Pieniądze zewnętrzne, które płyną do naszego miasta zawsze ogromnie cieszą, bo to zwieńczenie ciężkiej pracy przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych i wniosków o dofinansowanie. Teraz ta satysfakcja jest ogromna, bo to największe w historii Ostrowa pieniądze unijne, jakie udało się pozyskać - mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

Umowę podpisali prezes zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz prezes Wodkanu Marek Karolczak w obecności prezydent Beaty Klimek i posła Jana Mosińskiego. Poza unijną dotacją (41 mln zł), przedsięwzięcie będzie współfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (17,5 mln zł pożyczki), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (3,8 mln zł pożyczki) oraz ze środków własnych spółki (16,7 mln zł).
Zakończenie wszystkich inwestycji realizowanych w ramach tego projektu jest planowane do 31 grudnia 2020 roku.


14-latek utonął na basenie w trakcie zajęć. Dwoje ratowników usłyszało zarzuty

TVN24

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!