Stanisław Pilarczyk został odwołany z funkcji prezesa Sądu okręgowego w Kaliszu Stanisław Pilarczyk został odwołany z funkcji prezesa Sądu okręgowego w Kaliszu

Stanisław Pilarczyk został odwołany z funkcji prezesa Sądu okręgowego w Kaliszu (© Andrzej Kurzyński)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał ze stanowiska prezesa Sądu Okręgowego w Kaliszu Stanisława Pilarczyka. Informacja taka dotarła dzisiaj drogą mailową.

W lakonicznym piśmie podpisanym przez ministra Zbigniewa Ziobro czytamy, że prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu został odwołany na podstawie artykułu Art. 17. 1. Ustawy z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. W korespondencji nie podano konkretnych powodów takiej decyzji.

Informacja ta zaskoczyła pracowników kaliskiego sądu.

- Jeden z kolegów, który lubi czarny humor powiedział nam, że odwołano prezesa. Myśleliśmy, że to żart, ale okazało się, że nie tym razem - mówi nam jeden z kaliskich sędziów.

Jeszcze w listopadzie prezes Stanisław Pilarczyk gościł m.in. Beatę Kempę, ówczesną szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Łukasza Piebiaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Oboje uczestniczyli w uroczystym otwarciu zaadaptowanego na potrzeby sądu, gmachu po byłym banku przy alei Wolności.

Stanisław Pilarczyk swoje stanowisko zajmował od maja 2014 roku. Został odwołany przeszło dwa lata przed upływem sześcioletniej kadencji.

Jak podało Ministerstwie Sprawiedliwości, dokonano analizy szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy kolejnych sądów, w tym przeglądu ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku. Prace te wykazały niską efektywność w Sądzie Okręgowym w Kaliszu, który w rankingu wszystkich 45 sądów okręgowych pod względem wskaźnika opanowania wpływu w sprawach cywilnych zajął 38. pozycję, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości.

Czytaj także: W Sądzie Okręgowym w Kaliszu zaczyna brakować sędziów

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.plZobacz także: Rząd wycofuje się z ustawy reprywatyzacyjnej. "Ostateczna decyzja należy do premiera"

Źródło: TVN24

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

szofer (gość)

25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?