Możliwości pozyskiwania nowego sprzętu, szkolenia strażaków oraz codzienne funkcjonowanie jednostek i współpraca z samorządami gminnymi, to główne tematy dorocznej narady prezesów i komendantów powiatowych i gminnych jednostek OSP południowej Wielkopolski, które odbyło się w Skrzypni koło Pleszewa. Po roboczej naradzie, strażaków odwiedził biskup kaliski Edward Janiak.

W Wielkopolsce funkcjonuje program wsparcia dla OSP, dzięki któremu możliwy jest zakup nowych i dobrze wyposażonych samochodów oraz sprzętu specjalistycznego. Tylko w 2017 roku zakupionych zostało 71 samochodów, które trafiły do Ochotniczych Straży Pożarnych w Wielkopolsce.

- Pamiętajmy, że strażacy mają nam zapewniać bezpieczeństwo, ale też pełniąc swoją służbę muszą czuć się bezpieczni. Stąd tak ważne jest dobre wyposażenie, zarówno w ten sprzęt osobisty, ale też pojazdy. Pragnę podziękować strażakom za trud i ofiarną pracę. Bez strażaków ochotników nie udałoby się zapobiec wielu różnym zdarzeniom i nieść tej pomocy na czas w wielu miejscach - powiedział organizator spotkania Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Poznaniu.

Współpracę samorządu województwa wielkopolskiego z jednostkami OSP docenił także ksiądz biskup Edward Janiak, który od lat zapraszany jest na noworoczne spotkania strażaków. W swoim wystąpieniu ordynariusz diecezji kaliskiej wskazał na ważną rolę strażaków w życiu społeczeństw lokalnych.

– Dziękuję wam, że wychowujecie młodych ludzi do ofiarności i poświęcenia dla drugiego człowieka, aby potrafili przejść z teorii do życia. Spełniacie w tym zakresie ogromną rolę. Wasza obecność szybko zorganizowana, w ciągu kilkunastu minut, ratuje ludziom życie - mówił biskup Janiak.

W całej Wielkopolsce jest ponad 1800 ochotniczych straży pożarnych, w których służy 110 tysięcy osób. Tak dobrze rozwiniętego systemu ratownictwa opartego na ochotnikach nie ma żaden inny kraj w Europie. Ochotnicy nie oznaczają amatorów. W tym momencie większość czynnych strażaków to osoby wyszkolone w zakresie ratownictwa pożarowego oraz medycznego.

Spotkanie odbyło się w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzypni w gminie Czermin w powiecie pleszewskim. Udział w nim wzięli prezesi i komendanci gminni oraz prezesi powiatowi Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatów kaliskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego, ostrowskiego i ostrzeszowskiego.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: kalisz@naszemiasto.pl
Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!