Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnica smaku toruńskich pierników? Długie leżakowanie i korzenne przyprawy

Kinga Czernichowska
Pierniki mają długą tradycję. Pierwsze wzmianki o najbardziej znanym toruńskim przysmaku pojawiły się pod koniec XIV wieku. W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl piszemy o kuchni regionów.

Nazwa "piernik" pochodzi od staropolskiego słowa "pierny", czyli "pieprzny". Najstarszy przepis datuje się na rok 1725. Pochodzi z kompendium medycznego "Medicum Auctum". Warto bowiem zaznaczyć, że pierniki mają właściwości zdrowotne, a w wieku XVII i XVIII były sprzedawane nawet w aptekach.

**Zobacz też:

Przyślij swój przepis i wygraj telefon! [konkurs]

**

Według badań przeprowadzonych w olsztyńskim Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN ich jedzenie zapobiega chorobom serca i układu krwionośnego, a także miażdżycy. Warto o nich pamiętać także choćby dlatego że opóźniają starzenie. Wpływ mają na to z pewnością miód i przyprawy korzenne, które są jednymi z głównych składników toruńskich pierników.

Proces produkcji tradycyjnych toruńskich pierników do dzisiaj znany jest zaledwie kilku osobom z Fabryki Cukierniczej Kopernik. Toruńskie pierniki to bowiem produkt zastrzeżony - te tradycyjne, według przekazywanych przez lata receptur powstają jedynie w tej fabryce.

- Na niezwykły smak toruńskich wpływ ma długi okres leżakowania oraz używane przez nas mieszanki przypraw korzennych - mówi Jakub Kopczyński z Fabryki Cukierniczej Kopernik.

Zakład powstał w 1763. Pierwszym właścicielem warsztatu piernikarskiego był Jan Weese. To on rozpoczął budowę rodzinnej firmy, produkującej Toruńskie Pierniki. Pierniki mają jednak dużo dłuższą tradycję i co więcej - na przestrzeni stuleci się zmieniały.

- Kiedyś na przykład przyprawy korzenne były tak drogie, że na zakup tych słodkości mogli sobie pozwolić najbogatsi mieszczanie, którzy często traktowali je jako zakąskę do wódki - dodaje Kopczyński. - Potem jednak ktoś wpadł na to, że cukier można otrzymać z buraków i od tego czasu pierniki są powszechnie dostępne.

Pierniki toruńskie to jednak nie jedyny słodkie przysmaki z tamtego regionu. Koniecznie trzeba wspomnieć o mających ponad 60-letnią tradycję waflach teatralnych. Początkowo charakteryzował je kruchy listek waflowy, czekoladowa polewa i krem orzechowy. Obecnie stosuje się jeszcze dwa inne nadzienia: czekoladowe i cytrynowe.

Gdybyśmy jednak skoncentrowali się wyłącznie na słodkościach, to z pewnością szybko musielibyśmy przejść na dietę albo zapewnić sobie intensywne treningi na siłowni w celu zrzucenia zbędnych kilogramów. Nasz dylemat rozwiązuje Anna Jędrzejewska z Muzeum Toruńskiego Piernika.

- To prawda, że Toruń słynie z pierników. Jednak nie znaczy to, że to wyłącznie słodkości. Warto spróbować choćby zupy śliwkowej, karpia w sosie piernikowym, kawy o smaku piernikowym oraz naleśników z piernikiem - twierdzi Jędrzejewska.

W Muzeum Toruńskiego Piernika znajdziecie pomieszczenie, w którym możecie się zapoznać z przepisami na tradycyjne wyroby cukiernicze, typowe dla Torunia. Część z nich dostępna jest również na stronie internetowej muzeum (www.muzeumpiernika.pl).

Restauracje serwujące m.in. kuchnię regionalną znajdziecie na PizzaPortal.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto