Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trudno robić zakupy w ostrowskich supermarketach

Marek Weiss
Jedno z wąskich przejść w sklepie ,,Grosik’’ przy ul. Wrocławskiej w Ostrowie
Jedno z wąskich przejść w sklepie ,,Grosik’’ przy ul. Wrocławskiej w Ostrowie Marek Weiss
Sklepy samoobsługowe starają się tak rozmieścić regały z towarami, aby maksymalnie wyeksponować swoją ofertę. Nie zawsze idzie to w parze z wygodą klientów, którzy są zmuszani do przeciskania się przez wąskie przejścia. Nawet osoby w pełni sprawne muszą uważać, aby nie zrzucić towaru, a co dopiero mają mówić klienci poruszający się na wózkach

– Niedawno wybrałem się na zakupy do marketu ,,Grosik’’ przy ulicy Wrocławskiej, w samym centrum miasta – mówi niepełnosprawny ostrowianin Dariusz Peśla. – W pewnym miejscu utknąłem do tego stopnia, że nie mogłem wózkiem wykonać żadnego ruchu, ani w przód, ani w tył, ani w lewo, ani w prawo. Przejazd blokowała lodówka, której nie można było przesunąć, bo stała za nią paleta pełna majonezu. Kilka ekspedientek musiało mi pomóc i podnieść przednie koła. Pamiątką, jaka mi została po tej przygodzie, jest wgnieciony wózek.

Kierownictwo ostrowskiej PSS „Społem” odpiera zarzuty, wskazując na brak przepisów regulujących te kwestie.

– Akurat w naszym sklepie przy Wrocławskiej jest pod tym względem dobrze. Gorzej mamy w mniejszych placówkach, np. przy ul. Kopernika czy Kolejowej. Zależy nam jednak na każdym kliencie. Dlatego jeśli są jakiekolwiek kłopoty z dotarciem do półek, można zwrócić się do naszych pracowników, którzy natychmiast przyniosą potrzebny towar – zapewnia wiceprezes „Społem”, Włodzimierz Sosnowski.

Problem nie dotyczy tylko placówek społemowskich. Nasz niepełnosprawny czytelnik często zwraca uwagę obsłudze innych sklepów na to, aby nie zastawiać przejść towarami wystawianymi z magazynów.
– Szczególnie w Biedronkach z upodobaniem palety ustawiane są na samym środku. Gdy proszę, aby przestawiono je na boki, obsługa albo się uśmiecha, albo zapewnia, że to zrobi później. Bez skutku – dodaje Peśla.

Ogólne zasady bhp mówią, że przestrzeń między regałami należy dostosować do liczby użytkowników i wielkości środków transportu. Podaje się, że przy ruchu dwukierunkowym ścieżka musi mieć minimum 1 metr szerokości. Ale już Polska Norma z 1968 roku precyzuje, że odległość taka powinna być równa podwójnej szerokości środka transportu (czyli np. wózka lub palety) plus trzy razy 30 cm. Norm europejskich w tym zakresie nie ma. W internecie można znaleźć firmowane przez... Ministerstwo Edukacji materiały dydaktyczne na temat organizowania obiektów handlowych. Czytamy w nich, że odległość między regałami nie powinna być mniejsza niż 150 cm.

Nasi niepełnosprawni czytelnicy twierdzą jednak, że gdy normy są niejasne, należy się posłużyć logicznym rozumowaniem.

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto