Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomskim Centrum Kultury wystąpił Chór Aleksandra Pustovalova

Redakcja
Chór tworzy około sześćdziesięciu muzyków i śpiewaków
Chór tworzy około sześćdziesięciu muzyków i śpiewaków Piotr A.Jeleń
W sobotni wieczór, 17 marca, na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystąpił Chór Aleksandra Pustovalova. Artyści zaprezentowali zarówno repertuar kompozytorów rodzimych, jak i twórców zagranicznych.

Aleksander Pustovalov
[plik 2 lewa]Dyrektor i dyrygent chóru, Aleksander Pustovalov jest leningradczykiem. Urodził się w 1937 roku. W Sankt Petersburgu, rodzinnym mieście, zdobył gruntowne wykształcenie muzyczne, gdzie ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną na wydziałach dyrygentury oraz kompozycji i aranżacji. Karierę artystyczną rozpoczął jeszcze w czasach byłego Związku Radzieckiego, w Armii Czerwonej. W jej szeregach przez ćwierć wieku prowadził Chór Armii Czerwonej, z którym zdobył wiele medali, odznaczeń i honorów za osiągnięcia z dziedziny kultury. Także w dowód uznania w armii zdołał awansować do stopnia pułkownika. Równolegle do pracy z centralnym Chórem Armii Czerwonej prowadził chóry w byłych republikach Związku Radzieckiego na Łotwie i Ukrainie.

Chór Aleksandra Poustovalova
W okresie pieriestrojki, rozpadu Związku Radzieckiego, byłe republiki powołały do [plik 1 prawa]służby własne armie. Skutkiem tego powstały nowe chóry ze swym narodowym repertuarem, prezentujące własne stroje armijne.
Noszący się z zamiarem kontynuacji swojej pracy Aleksander Pustovalov, powołał do życia nowy chór, pod swoim nazwiskiem, Chór Aleksandra Poustovalova. Chcąc jednak kontynuować sukcesję artystyczną po nieistniejącym Chórze Armii Czerwonej, do swego chóru zaangażował najlepszych artystów z najlepszymi głosami. Tworzący chór artyści to prawie sześćdziesięciu muzyków i śpiewaków z niemal całego byłego ZSRR, a wśród nich kilku solistów o głosach uznanych na światowych scenach operowych.

[plik 3 lewa]Jak twierdzi Aleksander Pustovalov, główna dewiza, która nim powoduje, to ochrona przed zapomnieniem najpiękniejszych pieśni wojskowych, ludowych odzwierciedlających klimaty życia w Rosji i w Związku Radzieckim. Należy zauważyć, że kostiumy, w jakich występują artyści są wiernymi kopiami historycznych mundurów Armii Czerwonej.

Co usłyszeliśmy w BeCeK-u?
[plik 6 prawa]Artyści pod wodzą (dosłownie i w przenośni) Aleksandra Pustovalova dali pokaz wyjątkowego widowiska, prezentując piosenki i pieśni niesamowitymi głosami, w akompaniamencie tradycyjnych rosyjskich instrumentów muzycznych, ale nie tylko.

Śpiewacy zaprezentowali marszowe pieśni wojskowe, piosenki i pieśni rosyjskie i ukraińskie oraz ballady ludowe. Ale nie tylko Kalinka czy też marsze wojskowe rodzimych kompozytorów były okrasą sobotniego wieczoru na scenie BeCeK-u. [plik 9 lewa]Usłyszeliśmy również solowe, świetne wykonanie serenady Granada, hiszpańskiego kompozytora Isaaca Albéniza. Wysoki kunszt artystyczny Chóru z pewnością przysporzył mu wielu miłośników wśród zgromadzonej publiczności. Owacjom w czasie i po koncercie nie było końca.

Chóru Aleksandra Pustovalova nie należy kojarzyć z Akademickim Zespołem Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. A. W. Aleksandrowa. Zespół ten bowiem powstał w 1928 roku, a jego założycielem był rosyjski kompozytor i dyrygent Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow.

[plik 5 lewa][plik 7 lewa][plik 8 prawa]

[iframe width="600" height="180"]https://www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FWiadomosci24&width=600&height=180&colorscheme=light&show_faces=true&border_color&stream=false&header=false&appId=257541850952439" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:600px; height:180px;" allowTransparency="true"[/iframe]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto