18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, które krople do oczu będą najlepsze dla Ciebie?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Doskwiera ci zespół suchego oka? Receptą na to schorzenie są „sztuczne łzy”. Jak wybrać najlepsze krople do oczu?

Zespół suchego oka jest coraz częstszą dolegliwością współczesnego człowieka. W jej wyniku oko produkuje niewystarczającą ilość łez lub łzy słabej jakości. Tymczasem są one niezwykle istotne ze względu na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Na szczęście te naturalne można zastąpić sztucznymi. Jak wybrać odpowiednie krople do oczu?

Właściwości kropli do oczu

Większość kropli do oczu dostępna jest w aptece bez recepty. Przeważnie składają się one z wody i polimerów, a więc substancji pozwalających na zatrzymanie wody na powierzchni oka. To właśnie od tych drugich zależy jakość „sztucznych łez”. Istotnym składnikiem kropli do oczu jest także kwas hialuronowy, stanowiący naturalny budulec struktur oka.

Niewskazane jest stosowanie soli fizjologicznej, która jest środkiem tanim, lecz nieefektywnym. Substancja ta nie gwarantuje efektu długotrwałego nawilżenia oka.

Chociaż w większości przypadków mamy do czynienia z preparatami w postaci kropli, istnieją również środki, które po wprowadzeniu do oka przekształcają się w żel. Dzięki swojej konsystencji dłużej utrzymują się one na powierzchni oka, skuteczniej je nawadniając. Należy jednak pamiętać, że tuż po aplikacji preparaty te mogą zaburzać ostrość widzenia, co jest szczególnie ważną informacją dla kierowców.

Można zaopatrzyć się także w krople w specjalnych opakowaniach – tzw. minimsach. Te jednorazowe pojemniczki można mieć zawsze przy sobie. Nie są one oporne na zanieczyszczenia, dlatego po otwarciu trzeba je wyrzucić, nawet gdy preparat nie został zużyty do końca. W przypadku kropli w większym pojemniku, należy stosować się do terminu ważności umieszczonego na opakowaniu lub ulotce. Po jego upływie krople mogą zmieniać właściwości lub wykształcać mikroorganizmy chorobotwórcze, dlatego stosowanie przeterminowanych kropli jest niewskazane – może być przyczyną infekcji.

Konserwanty w kroplach do oczu

Należy zwrócić uwagę na obecność konserwantów w kroplach do oczu – substancje te dodawane są do kropli celem przedłużenia okresu ważności produktu i uniemożliwienia namnażania się bakterii, co chroni oko przed infekcją. Z drugiej strony, mogą one podrażniać powierzchnię oka, wzmagać zespół suchego oka, a także spowalniać proces regeneracji i gojenia się ubytków rogówki.

W niektórych preparatach obecny jest tzw. znikający konserwant, który rozpuszcza się na powierzchni oka. Jednak zanim do tego dojdzie, może negatywnie oddziaływać na narząd wzroku. Wśród środków bez konserwantów wymienia się krople w minimsach i inne preparaty dostępne w pojedynczych dawkach. Warto wyposażyć się w krople, które przed kontaktem z okiem wyjaławiane są przez specjalny filtr.

Brak konserwantów jest szczególnie ważny dla osób cierpiących na alergie i noszących soczewki kontaktowe. Sztuczne składniki mogą bowiem odbarwiać szkła, uszkadzając je. Wraz z soczewkami najlepiej stosować krople do oczu w pojedynczych dawkach.

Osoby noszące szkła kontaktowe lub cierpiące na zespół suchego oka wybór kropli do oczu powinny skonsultować z okulistą. Po przeprowadzeniu odpowiednich testów oceni on jakość wytwarzanych przez oko łez i stabilność płynu łzowego. Jeżeli używamy także innych leków wkraplanych do oka, należy pamiętać, aby krople aplikować na koniec. Niewskazane jest dotykanie oka zakraplaczem. Butelka kropli może być wykorzystywana tylko przez jedną osobę. Zalecane jest aplikowanie wyłącznie jednej kropli preparatu, ponieważ tyle pomieści worek spojówkowy. W przypadku wkroplenia większej ich ilości, nadmiar wypłynie brzegiem powieki.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto