Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byłe więzienie w Kaliszu będzie najnowocześniejszym miejscem szkolenia służb penitencjarnych w Europie. Zobacz jak wygląda były ZK w środku

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Więzienie zostało zamknięte 6 lat temu. Od tego czasu budynek tylko niszczał
Więzienie zostało zamknięte 6 lat temu. Od tego czasu budynek tylko niszczał Igor Sudov
W byłym Zakładzie Karnym przy ul. Łódzkiej w Kaliszu ruszają zajęcia akademickie. Tymczasem już od pewnego czasu w budynku trwają prace adaptacyjne.To zaledwie wstęp do wielkiej przemiany, jaka czeka kaliski „zamek”. Władze Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie zapowiadają, że w ciągu kilku lat obiekt stanie się prawdziwą perełką, nie tracąc przy tym swojego charakteru.

Zakład Karny w Kaliszu został zlikwidowany prawie 6 lat temu. To, co stanie się z budynkiem po więzieniu długo było wielką niewiadomą. Z rozwiązaniem przyszła Wyższa Szkoła Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, która swój kampus mundurowy ma w Kaliszu. Były Zakład Karny jest już formalnie częścią warszawskiej uczelni, a w jego murach powoli ruszają zajęcia.

Wizja lokalna w byłym kaliskim więzieniu

Więzienie w Kaliszu zostało zamknięte w 2015 roku. Tak wyglą...

- Są to elementy różnorodnych przedmiotów dydaktycznych, które w sposób praktyczny, a przez to lepszy metodycznie mogą być realizowane w miejscu, które jest poświęcone więziennictwu. Ten Obiekt ma tę zaletę, że jest to kompletna jednostka penitencjarna, która zawiera wszystkie elementy typowego zakładu karnego w dość skompensowanej bryle. I nie jest tak dużym obiektem, więc jest dość łatwy w utrzymaniu przez uczelnię. A te kilkaset słuchaczy i studentów uczelni w dużym zakresie może korzystać tam z kształcenia – mówi płk dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant WSKiP w Warszawie.

Były Zakład Karny powoli nabiera blasku

Jednak zanim słuchacze i studenci pojawili się na zajęciach, mocno zaniedbany i opustoszały obiekt musiał przejść pierwsze prace adaptacyjne, porządkowe i konserwacyjne. Uczelnia pozyskała dotacje na pierwsze poważne prace remontowe, które ruszą już jesienią.

- Uruchomimy dwa obiekty i je w całości zmodernizujemy, wyposażymy w sprzęt. Mam nadzieję, że w najbliższych latach uda się wykonać gruntowny remont pawilonu penitencjarnego i administracji. Budynek od strony ul. Łódzkiej będzie pełnił funkcje administracyjne, tam też mogą być sale dydaktyczne i konferencyjne. Znajdzie się tam również pomieszczenie dla kadry. Drugi obiekt penitencjarny będzie przeznaczony na ćwiczenia praktyczne, być może z elementami zakwaterowania studentów po to, żeby można było przećwiczyć realny czas pobytu w jednostce penitencjarnej. Jestem przekonany, że pomoże to funkcjonariuszom w rozumieniu potrzeb bezpieczeństwa jednostki i izolacji osadzonych. To zdecydowanie poprawi poziom postrzegania więziennej rzeczywistości – wyjaśnia płk dr Marcin Strzelec i dodaje, że to miejsce w przyszłości ma stać się najnowocześniejszym miejscem kształcenia kadr penitencjarnych w Europie, a może i na świecie.

Więzienie zostało zamknięte 6 lat temu. Od tego czasu budynek tylko niszczał

Byłe więzienie w Kaliszu będzie najnowocześniejszym miejscem...

Całkowity remont, który z pewnością będzie rozłożony na kilka lat będzie kosztował kilkanaście milionów złotych. Jak wyjaśniają władze WSKiP, uczelni będzie łatwiej pozyskiwać środki zewnętrzne niż ośrodkowi szkolenia. A z kolei koszty remontu budynku pod cele uczelniane będą niższe niż te, które musiałaby ponieść typowa jednostka penitencjarna.

- Będzie nam łatwiej zachować wymiar historyczny tego obiektu, ponieważ nie musimy dbać o wszystkie detale bezpieczeństwa czy związane z pobytem osadzonych, czyli wyżywieniem, kuchnią, węzłem sanitarnym, czy rozmiarem okien, ponieważ nie będą tam przebywać osadzeni. Przez to utrzymanie samego obiektu i remont jest zdecydowanie dużo tańszy, niż w przypadku jednostki penitencjarnej – tłumaczy rektor-komendant WSKiP.

Uczelnia dopiero co ruszyła, a już przyjęła setki studentów

Siedziba główna Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki mieści się w Warszawie, natomiast w Kaliszu ma swój kampus mundurowy, który kształci funkcjonariuszy Służby Więziennej, kontynuując jednocześnie działalność Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby

Więziennej, przenosząc go na grunt akademicki, czyli na grunt szkoleń i kursów. Uczelnia rozpoczęła dopiero drugi rok funkcjonowania, a ma już ponad 700 studentów, a jeśli dołączyć do tego formy kształcenia zawodowego to łącznie słuchaczy i studentów w jednym roku było 1500 – w tym pierwszy i drugi rocznik studentów studiów stacjonarnych na kierunku Penitencjarystyka dla kandydatów na funkcjonariuszy w służbie kandydackiej – podchorążowie, studenci zaoczni z penitencjarystyki (pracownicy Służby Więziennej i cywile), studenci czterech kierunków studiów podyplomowych - dla kandydatów na oficerów SW, dwóch kierunków studiów z zakresu zarządzania jednostkami organizacyjnymi - pierwszy przeznaczony dla funkcjonariuszy, drugi dedykowany również osobom spoza służby oraz studia podyplomowe z zakresu mediacji. Oprócz tego uczelnia realizuje szkolenia zawodowe chorążych SW.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto