Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce! Rusza Venture Studio Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tu pomysły zamienią się w biznes

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia uczelnianego Venture Studio, którego zadaniem będzie przekształcanie uczelnianych koncepcji i technologii w nowe biznesy - Zielona Góra - 27 marca 2024 roku.
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia uczelnianego Venture Studio, którego zadaniem będzie przekształcanie uczelnianych koncepcji i technologii w nowe biznesy - Zielona Góra - 27 marca 2024 roku. Jacek Katos
Uniwersytet Zielonogórski, miasto Zielona Góra i Lubuski Park Przemysłowo Technologiczny przy wsparciu warszawskiej firmy The Heart tworzą pierwsze w Polsce uczelniane Venture Studio, którego zadaniem będzie przekształcanie uczelnianych koncepcji i technologii w nowe biznesy. W środę, 27 marca, podpisano stosowny list intencyjny.

Życie już pokazało, że studenci, absolwenci, a także pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego mają wiele ciekawych pomysłów na różne rozwiązania, projekty czy firmy. Niektórym udaje się osiągnąć sukces i wprowadzić produkt na rynek. Przykładem rozwijającej się firmy absolwentów UZ jest np. Ekoenergetyka.

Współpraca, czyli łączenie UZ, The Heart itd.

- Takich firm jest więcej. Warto więc wspierać taką działalność studentów i absolwentów, bo to oznacza też rozwój miasta, regionu – podkreśla prezydent Janusz Kubicki.

Do programu zostaną zaproszeni studenci, naukowcy i zespoły badawcze z Uniwersytetu Zielonogórskiego, pracujące nad innowacyjnymi pomysłami i technologiami. Uczestnicy będą mieli szansę wziąć udział w dedykowanej ścieżce edukacyjnej i venture buildingowej, która pomoże im w komercjalizacji ich rozwiązań.

Rektor UZ prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski podkreśla, że program, o którym mowa, daje więcej możliwości niż tradycyjne inkubatory przedsiębiorczości.
- Współpraca polega na łączeniu tych wszystkich instytucji, Uniwersytetu Zielonogórskiego, The Hearta, miasto i partnerów, którzy są sprzymierzeni z nami i będziemy wspólnie tworzyć system, w ramach którego kadra naukowa UZ i osoby związane z uczelnią będą mogły rozwijać swoje pomysły, swoje koncepcje produktowe, a my będziemy je zamieniać w biznesy i funkcjonujące przedsiębiorstwa. Będziemy w tym pomagać – mówi Maciej Marszałek, prezes zarządu firmy The Heart. - Będziemy pomagali pisać plany biznesowe, szukać kanałów dystrybucyjnych, zbierać finansowanie, wspierać w tworzeniu struktur pracowniczych tworzonych firm czy też w marketingu, sprzedaży…

Zamienić pomysł w biznes

W programie będą mogli uczestniczyć studenci wszystkich kierunków. Będą prowadzone nabory, lepsze pomysły będą wybierane i wspierane przy realizacji.
– To wielka szansa zarówno dla naukowców, jak i całego naszego regionu – mówi Rafał Kieszek, prezes zarządu Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. - W naszym systemie, który tworzymy, będziemy wspierać na każdym etapie budowania firmy. Dużo pomysłów innowacyjnych na UZ się rozwijania, ale brakowało takiej asysty, żeby nie popadali w różne pułapki, które na nich czyhają. Doświadczenie i wiedza naszych partnerów jest bardzo cenne.

Jak w praktyce będzie wyglądał program? Pierwszy etap to cykl spotkań i warsztatów merytorycznych, których celem będzie przygotowanie do wkroczenia na drogę biznesową. Prowadzony przez doświadczonych praktyków biznesowych z The Heart i partnerów z ich ekosystemu, takich jak PFR, program mentoringowy InCredibles Sebastiana Kulczyka czy Santander X, dostarczy wiedzy i umiejętności koniecznych, by wkroczyć na drogę prac komercjalizacyjnych planowanych w drugim etapie. W proces będą zaangażowani także partnerzy specjalizujący się w poszczególnych gałęziach rynkowych, jak na przykład Polska Izba Rozwoju Elektromobilności - PIRE z Zielonej Góry w zakresie elektromobilności.

To wzmocni lokalną przedsiębiorczość

Następnie innowatorzy będą mogli zakwalifikować się do programu Venture Buildingowego. Podczas kilkumiesięcznego procesu, prowadzonego wraz z ekspertami z zespołu The Heart, ich rozwiązanie przejdzie przez proces przekształcający pomysł w spółkę z funkcjonującym i skalowalnym produktem biznesowym.

Budowany program zakłada współpracę z partnerami korporacyjnymi i przedsiębiorcami, instytucjami z otoczenia biznesu oraz partnerami społeczno-gospodarczymi z terenu ZNOF i całej Polski. UZ Venture Studio to zatem nie tylko szansa na wykorzystanie biznesowego potencjału Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale też inicjatywa, która wzmocni całą lokalną przedsiębiorczość.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto