Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześć czerwonych pojemników na elektrośmieci stanęło na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego

Martyna Praska
Martyna Praska
UM Ostrów Wielkopolski
W sześciu różnych lokalizacjach Ostrowa Wielkopolskiego stanęło, sześć czerwonych pojemników przeznaczonych na elektrośmieci. Sprzęt do 50 cm wielkości może być umieszczony w czerwonym kontenerze, z którego zostanie zabrany do profesjonalnych zakładów przetwarzania.

Projekt Elektryczne Śmieci jest realizowany przez miasto Ostrów Wielopolski, MB Recycling, organizację odzysku AURAEKO oraz Fundację Odzyskaj Środowisko. Czym dokładnie są elektrośmieci? Tego typu odpady to nic innego jak telefony, aparaty, laptopy, suszarki do włosów, sprzęty AGD i cała gama urządzeń, które otaczają nas na co dzień.

Przesadzanie drzew to pierwszy etap budowy nowego stadionu „...

Mieszkańcy aglomeracji często nie wiedzą gdzie zutylizować elektrośmieci, a stary sprzęt może być niebezpieczny dla zdrowia. Aby sprostać ich potrzebom i rozwiązać problem na ulicach Ostrowa Wielkopolskiego stanęło 6 czerwonych kontenerów, przeznaczonych na elektro-odpady. Do pojemników można wrzucać elektronikę nie przekraczającą 50 cm wielkości. Do umówienia utylizacji pozostałych, wielkogabarytowych odpadów służy numer telefonu 572 102 102.

- Główną ideą projektu jest maksymalne ułatwienie mieszkańcom prawidłowego postępowania w dziedzinie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. „Nasze kluczowe założenie opiera się na przekonaniu, że bycie eko może być bardzo łatwe, dlatego czerwone pojemniki znajdują się w różnych lokalizacjach Ostrowa Wielkopolskiego, dzięki czemu mieszkańcy w drodze do domu, pracy, szkoły czy sklepu mogą w komfortowy sposób oddać niepotrzebne już sprzęty czy zużyte baterie – podkreśla Robert Magolon, pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci - warto jednocześnie podkreślić, że sprzęty wielkogabarytowe np. pralki, lodówki, zmywarki, klimatyzatory oraz wszystkie powyżej 50 cm można oddawać za pomocą specjalnej infolinii 572 102 102. W żadnym wypadku nie wolno ich pozostawiać pod pojemnikiem.

- Warto stale podkreślać, że elektryczne śmieci, które mamy w domach, piwnicach czy na strychach stanowią poważne zagrożenie dla nas samych, naszych bliskich oraz środowiska naturalnego ze względu na substancje niebezpieczne w nich zawarte. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców naszego miasta, ale i biorąc pod uwagę rekomendacje innych samorządów lokalnych, Ostrów Wielkopolski dołączył do ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci 31 sierpnia tego roku. Projekt idealnie wpisuje się w filozofię smart city, którą wdrażamy w naszym mieście – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Gdzie w Ostrowie Wielkopolskim znajdziesz czerwony pojemnik na elektrośmieci?

Oto miejsca, w których stoją kontenery przeznaczone do utylizacji elektrośmieci:

  • Ulica Dembińskiego – między garażami, a apteką.
  • Ulica Limanowskiego – naprzeciwko restauracji Borowianka.
  • Ulica Szkolna – przy przedszkolu (róg ulicy Szkolnej i ulicy Komuny Paryskiej).
  • Róg Alei Solidarności i ulicy Strzeleckiej.
  • Ulica Chełmońskiego – wylot na ulicę Matejki.
  • Ulica Wrocławska – za skrzyżowaniem z ulicą Osiedlową, po lewej stronie.

Podnoszenie świadomości mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego przez edukację

Aby zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego organizacja AURAEKO stworzyła platformę edukacyjną dedykowaną uczniom, rodzicom i nauczycielom. Platforma jest integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci, a jej zadaniem jest pokazywać jak można dać drugie życie, różnym zużytym przedmiotom.

- Na Szkolnym Centrum Recyklingu znalazły się gotowe scenariusze zajęć, prezentacje multimedialne, filmy, bajki edukacyjne czy artykuły naukowe. Jest krnąbrna Hania, Strażnik Wehikułu Czasu oraz pszczoły Krainki. Chcemy pokazywać praktyczny wymiar recyklingu np. poprzez ule tworzone w części z bębnów od pralek czy biżuterię trash art. Już dziś zapraszam wszystkich na wspaniałą przygodę do świata recyklingu. Mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się na warsztatach plastycznych lub pszczelarskich – najlepiej przy pasiece z recyklingu – mówi Gabriela Leszczyńska, prezes organizacji odzysku AURAEKO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto