Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Romantyczni 1830-1831" w Centrum Kulisiewicza w Kaliszu ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wystawa "Romantyczni 1830-1831" w Centrum Kulisiewicza w Kaliszu
Wystawa "Romantyczni 1830-1831" w Centrum Kulisiewicza w Kaliszu Zbigniew Kańczukowski
W Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, z akompaniamentem Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Liskowie, otwarta została nowa wystawa "Romantyczni 1830-1831".

Wystawa autorstwa Anny Tabaki ma charakter patriotyczno-rocznicowy, choć jej narracja nie koncentruje się na polach bitew, ale na życiu miasta w przeddzień i po wybuchu powstania listopadowego i szerzej pokazuje stolicę jednego z ośmiu województw Królestwa Polskiego.

Dwieście lat temu Kalisz liczył niewiele ponad 10 tys. mieszkańców. Dzięki funduszowi budowlanemu ustanowionemu przez cara Aleksandra I Romanowa oraz ożywionej działalności handlowej miasto w przeddzień wybuchu patriotycznej rewolucji przeżywało okres rozkwitu w latach 1815-1830. To wtedy powstały najważniejsze budynki związane z klasycystyczną rozbudową Kalisza: most Kamienny, Trybunał, Komisja Wojewódzka, czy kamienica Puchalskiego.

- Mówimy o wydarzeniach bardzo romantycznych, bo dla mnie każde powstanie czy zryw społeczeństwa przeciwko oficjalnej władzy ma w sobie dużo ze zrywu romantycznego - mówi kuratorka. - Na osi wystawy jest Most Kamienny, który wyznacza moment przejścia między współczesnością a historią. Na scenografię nanizane są różne wydarzenia, zarówno z historii lokalnej, jak i ogólnopolskiej oraz ogólnoeuropejskiej, a podpowiedzią dla publiczności jest kalendarium na wszystkich ścianach wokół galerii - tłumaczy Anna Tabaka.

Jak zaznacza, Kalisz żył powstaniem, całe miasto wręcz "gotowało się". Od grudnia rozpoczęły się różne akcje na rzecz spotkania m.in. zbiórki pieniędzy na rzecz jednostek wojskowych, a Kalisz wystawił ich w sumie cztery. W okresie karnawału natomiast odbywały się różne bale i loterie - wszystko na rzecz powstania.

Opowieść obejmuje wypadki poprzedzające noc listopadową m.in. działalność legalnej i konspiracyjnej opozycji z Kaliskiego, a następnie historię Korpusu Kadetów, oddziałów wojskowych sformowanych w naszym regionie oraz życie miasta aż do upadku powstania. Puentę wyznacza zwołany tu we wrześniu 1835 r. zjazd cesarzy, na którym władcy Rosji i Prus z ostentacją potwierdzili swoje panowanie w tej części Europy.

Na wystawie nie brakuje dokumentów i artefaktów, również spoza zbiorów kaliskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do lutego 2022 r.

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. 48. odsłona jazzowej imprezy już za nami

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. 48. odsłona jazzowej...

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Za nami drugi dzień 48. odsłony jazzowej imprezy

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Za nami drugi dzień ...

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Za nami pierwszy dzień 48. odsłony jazzowej imprezy

Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Za nami pierwszy dzi...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto