50 lat temu Edward Gierek przyjechał do Kalisza. Odwiedził "Winiary" i "Kaliszankę". ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
W 1972 r. Edward Gierek odwiedził "Kaliszankę" i "Winiary".
W 1972 r. Edward Gierek odwiedził "Kaliszankę" i "Winiary". Archiwum Ziemi Kaliskiej/Zbigniew Kantorski
Udostępnij:
W styczniu 1972 roku Edward Gierek po raz pierwszy odwiedził Kalisz. I sekretarz Komitetu Centralnego PZPR przespacerował się ulicami miasta, zajrzał do Kaliskich Zakładów Koncentratów Spożywczych "Winiary" i Fabryki Pieczywa Cukierniczego "Kaliszanka" oraz spotkał się z miejscowym aktywem partii.

50 lat temu Edward Gierek przyjechał do Kalisza. Odwiedził "Winiary" i "Kaliszankę"

14 stycznia 1972 roku Edward Gierek najpierw zwiedził Kalisz, a potem pojechał do Kaliskich Zakładów Koncentratów Spożywczych "Winiary", po których oprowadził go dyr. Edward Kwaśnik. Tu degustował m.in. czerwony barszcz, którym poczęstowała go jedna z robotnic Anna Walczak. W jednej z hal chwilę rozmawiał z Felicją Berek, delegatką na VI Zjazd PZPR.

Potem I sekretarz KC PZPR odwiedził Fabrykę Pieczywa Cukierniczego "Kaliszanka". Tu z kolei spróbował ciastek i także uciął sobie krótką pogawędkę z robotnikami i dyrekcją.

Na koniec gmachu komitetów spotkał się z członkami egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR, w tym I sekretarzem Zbigniewem Chodyłą, późniejszym wojewodą kaliskim i I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego. - Choć w Kaliszu przebywam po raz pierwszy, nie sposób nie znać tego miasta słynącego z bogatych tradycji, również tradycji ruchu robotniczego - mówił gość.

Gospodarze miasta i powiatu wręczyli I sekretarzowi pamiątkowy medal z okazji XVIII wieków Kalisza, a on podziękował za podarunek, choć niekoniecznie właściwie odczytał wybite na medalu cyfry łacińskie.

- Bardzo będę wam wdzięczny za medal z okazji trzydziestu (sic! - przyp. autor) wieków Kalisza. Słyszałem bowiem, że naukowcy uczynili już pewne, nowe odkrycia - powiedział Edward Gierek.

Edward Gierek w Kaliszu w 1975 roku

Edward Gierek po raz drugi przybył do Kalisza w 1975 roku. Wtedy Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Polo" były dumą władz miasta, bo rok wcześniej w nowo wybudowanych halach przy ul. Złotej została w nich uruchomiona produkcja.

10 lat wcześniej dotychczasowa nazwę ZPD uzupełniono o "Polo", bo zakład rozpoczął produkcję takich koszul, które później eksportował nie tylko do krajów bloku wschodniego, ale także do NRF-u, Francji, a nawet na Bliski Wschód. W szczytowym, jeśli chodzi o zatrudnienie, 1977 roku w "Polo" pracowało 2569 osób. I sekretarzowi podobały się zaprezentowane wyroby.

- Dziękując za dobrą pracę i inicjatywy służące zwiększaniu produkcji, E. Gierek podkreślił, że stanowią one cenny wkład w ogólnonarodowy dorobek i są przykładem tak potrzebnego nam wszystkim wzmożonego wysiłku, aby z jak najlepszymi wynikami kończyć realizację obecnej pięciolatki - donosiła ówczesna prasa.

Przede wszystkim jednak Edward Gierek aktywnie uczestniczył w obradach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, w trakcie których podkreślał, że rozwojowi kraju ma sprzyjać :nowa struktura administracyjna Polski". Najdłuższe, trwające kilkadziesiąt minut przemówienie wygłosił I sekretarz KW PZPR w Kaliszu Jerzy Kusiak, który m.in. pochwalił się, że organizacja partyjna w województwie liczy ponad 48 tys. członków, ale do VII zjazdu PZPR ma przekroczyć 50 tysięcy.


Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: 50 lat temu Edward Gierek przyjechał do Kalisza. Odwiedził "Winiary" i "Kaliszankę". ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie