Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka nad Baryczą. Górnicy z naszego regionu również świętowali

RED
Święto wszystkich górników - Barbórka, która kojarzy się nam zazwyczaj z Górnym Śląskiem, z wielkimi szybami naftowymi i węglowymi. Często jednak zapominamy, że na naszym nizinnym terenie są także górnicy i kopalnie. Historia górnictwa naftowego na zachodzie Polski liczy już ponad 50 lat.

Ponad pół wieku temu na Niżu Polskim odkryto złoże Rybaki, co stanowiło punkt zwrotny w poszukiwaniach węglowodorów w tej części kraju. Wkrótce potem odkryto kolejne złoża: Nowa Sól i Otyń, w 1964 r. jedno z największych polskich złóż gazu ziemnego Bogdaj–Uciechów, o zasobach wydobywalnych 16 mld m3, a rok później – złoże gazu ziemnego Tarchały i Wierzchowo na Pomorzu. W celu prowadzenia dalszej działalności poszukiwawczej i wydobywczej w północno-zachodniej Polsce powołano w 1968 r. Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych w Zielonej Górze, którego kontynuatorem jest obecnie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) Oddział w Zielonej Górze.

W gminie Odolanów funkcjonują dwie kopalnie gazu ziemnego należące do tego Oddziału, eksploatujące wcześniej wspomniane złoża: KGZ Bogdaj-Uciechów-Czeszów oraz KGZ Tarchały, które podlegają Ośrodkowi Kopalń Ostrów Wielkopolski z siedzibą w Garkach. Tam też mieści się mała ekspozycja muzealna górnictwa nafty i gazu.

Kopalnię Gazu Ziemnego Bogdaj-Uciechów-Czeszów można nazwać kolebką gazownictwa w Wielkopolsce. To najstarsza kopalnia gazu ziemnego na zachodzie Polski, która funkcjonuje od 1971 r. W jej skład wchodzi Ośrodek Centralny Bogdaj-Uciechów z trzema ośrodkami grupowymi oraz ośrodek grupowy Czeszów. Wydobywany gaz jest gazem zaazotowanym ze znaczną domieszką helu. Surowiec przesyłany jest do PGNiG SA Oddział w Odolanowie (KRIO Odolanów). Gaz z kopalni trafia również do odbiorców lokalnych w miejscowościach Bogdaj i Granowiec oraz zasila gminę Międzybórz.

Kopalnia Gazu Ziemnego Tarchały w Gorzycach Małych działa już od 46 lat. Eksploatacja odbywa się 16 odwiertami z łącznym wydobyciem 2 000 m3/godz. Wydobyte paliwo zostaje wstępnie osuszone, a następnie przesłane do Odolanowa w celu dalszej obróbki. Ponadto organizacyjnie pod KGZ Tarchały podlegają dwa ośrodki grupowe: Wysocko Małe-1 i Wysocko Małe-E zlokalizowane w gminie Przygodzice, z których gaz sprzedawany jest do odbiorców bezpośrednich z rejonu Mikstatu i Grabowa.

Krajowe roczne wydobycie największej firmy wydobywającej gaz ziemny w Polsce, czyli PGNiG SA, wynosi ok. 4 mld m3 gazu, co zaspokaja prawie 1/4 krajowego zapotrzebowania na ten surowiec.

Z okazji Barbórki uroczyste spotkanie górników z rejonu Ośrodka Kopalń Ostrów Wlkp. odbyło się 23 listopada w Rawiczu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto