Bartosz Grabowski mistrzem świata seniorów, w drużynie i par!

3318news.co.uk
Kolejne wspaniałe wieści dotarły do nas z Wielkiej Brytanii. Podczas rozgrywanych tam Mistrzostw Świata w Speedrowerze znów ogromny sukces odniósł reprezentant Polski i PKS Wirażu Rowery Burghardt Ostrów. Bartosz Grabowski został tam Indywidualnym Mistrzem Świata!

Nasz zawodnik o złoto musiał walczyć z reprezentantem gospodarzy Chrisem Timmsem, bowiem obaj zgromadzili po 18 punktów. Rywalizacja z jeźdźcem z Birmingham była bardzo zacięta, ale to Polak wyszedł z niej zwycięsko triumfując w turnieju finałowym w angielskim Ashmore Park.

– Anglik startował z wewnętrznego pola startowego, lepiej rozegrał pierwszy łuk i objął prowadzenie. Grabowski gonił go próbując ukąsić raz z jednej, raz z drugiej strony. W końcu, na trzecim okrążeniu, doszło do kontrowersyjnej sytuacji. Podczas walki Timms poślizgnął się i upadł, jego sztab protestował wskazując na winę Polaka. Sędzia jednak nie miał wątpliwości i wykluczył gospodarza z biegu ucinając protesty – czytamy na stronie internetowej organizatora.

Ostatnie miejsce na podium uzupełnił Marcin Szymański, który w swoim ostatnim planowanym starcie wyprzedził późniejszego mistrza świata. Dzięki temu zawodnik Lwów Częstochowa zgromadził 15 “oczek” i o medal mógł rywalizować z Australijczykiem Bobbym McMillanem.

Grabowski jest jedynym speedrowerowcem, który może pochwalić się tytułami mistrza świata i czempiona globu wśród juniorów.

- Jestem przeszczęśliwy! Ciężko przygotowywałem się do tych mistrzostw aby poprawić swój wynik z Australii. Tam zająłem 7. miejsce. Nie spodziewałem się, że aż tak się poprawię i wygrał finał, bo stawka była bardzo wyrównana, a przeciwnicy z najwyższej półki. Podczas zawodów trzeba się było nieźle napocić, by zdobyć jakiekolwiek punkty - powiedział nam dziś nasz mistrz.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej na Wyspach nasz multimedalista wspólnie z Marcinem Szymańskim wywalczył dla Polski złoty krążek Mistrzostw Świata Par.

Ostrowianin w finale wywalczył 16 punktów (4,4,2,2,4). Biało-czerwoni o złoto musieli walczyć w biegu dodatkowym, w którym spotkali się z gospodarzami imprezy.

– Spod taśmy wystrzelił Szymański, ale za jego plecami znalazł się Bartek, który pilnował by rywale (Lee Aris and Mark Boaler, przyp. red.) nie przedostali się na drugie miejsce – komentuje Andrzej Latusek, prezes i trener Wirażu, który w Anglii pełni także rolę sędziego.

Brąz przypadł reprezentacji Walii, a kolejne miejsca zajęły kadry Australii, Szkocji oraz Irlandii.

Grabowski wystąpił też w finale drużynowym. Tam wspólnie z naszym zawodnikiem Marcinem Kołatą, a także Szymańskim i Grzegorzem Głuchowskim i Przemysławem Binkowskim wywalczył drugi złoty medal. Kołata zdobył 5 “oczek” (3,1,1,-) w trzech startach, a Grabowski 10 punktów (3,3,4) w takiej samej liczbie biegów. Polacy wygrali finał zdecydowanie, zgromadzili w sumie 47 punktów wyprzedzając największych rywali – Anglików o 8 “oczek”. Brąz wywalczyli Australijczycy, którzy do ostatniego biegu walczyli z Walijczykami.

Sukcesem dla Polski i Ostrowa zakończył się też finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Finał wygrali niezawodni biało-czerwoni, a w ich szeregach znalazł się Artur Reszelewski. Zawodnik Wirażu wywalczył 12 punktów (3,4,2,3) i walnie przyczynił się do kolejnego sukcesu naszej kadry. W tej rywalizacji plecy Polaków ponownie oglądali Anglicy, tym razem jednak brąz przypadł Walijczykom.