Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boks w Kaliszu. 90 lat temu odbyły się pierwsze mistrzostwa Kalisza w boksie. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Uczestnicy Pierwszego Kroku Bokserskiego w 1932 roku w Kaliszu. Z lewej strony instruktor Edward Jabłoński, w środku por. Czesław Jabłoński
Uczestnicy Pierwszego Kroku Bokserskiego w 1932 roku w Kaliszu. Z lewej strony instruktor Edward Jabłoński, w środku por. Czesław Jabłoński "Raz, dwa, trzy"
W dniach 15-16 kwietnia 1932 roku, a więc dokładnie przed 90 laty, w Kaliszu odbyły się zawody Pierwszego Kroku Bokserskiego, mające charakter pierwszych oficjalnych mistrzostw miasta. Kiedy jednak kaliszanie tak naprawdę po raz pierwszy wyszli na ring?

Oficjalnie w 1932 roku rozpoczęła się obfitująca w sukcesy i porażki historia pięściarstwa w grodzie nad Prosną.

Pierwszy krok w boksie nie był pierwszy?

Rok 1932 był niewątpliwie przełomowy, jeśli chodzi o rozwój boksu w Kaliszu. W lutym rozegrano pierwsze w historii miasta zawody bokserskie z udziałem zawodników Warty i HCP Poznań. Przy tej okazji poinformowano, że znany trener przede wszystkim lekkoatletyki Edward Jarnuszkiewicz prowadzi kursy bokserskie.

Kilka tygodni później odbył się Pierwszy Krok Bokserski, uznawany za pierwsze mistrzostwa miasta. Na ringu pokazało się 36 zawodników. Wyniki finałów (na pierwszym miejscu zwycięzcy): papierowa Neyman (UKS Kościuszki) - Sochaczewski (Brit Trumpeldor) 3 r. KO, musza Sygit (UKS Asnyka) - Wojciechowski (Związek Strzelecki) pkt, kogucia Gorenstein - Fujara (obaj Brit Trumpeldor) pkt, lekka Kerber (UKS Kościuszki) - Majewski (Prosna) 1 r. KO, półśrednia Gallus (UKS Kościuszki) - Preger (Makabi) 1 r. AB, średnia Anczykowski - Zieleniewski (obaj UKS Asnyka) pkt, półciężka Marczak - Pietrzak (niestowarzyszeni) 3 r. AB.

Pierwszy krok Walentego Pietrzaka

Na marginesie tych pierwszych mistrzostw trzeba zauważyć, że uczestniczył w nich 17-letni Walenty Pietrzak, najlepszy kaliski bokser przed wojną, zdobywca pierwszego w historii miasta medalu mistrzostw Polski w boksie. Wtedy przegrał, ale potem zdobywał srebrne i brązowe krążki mistrzostw Polski.

Po wojnie Walenty Pietrzak boksował jeszcze, tyle że w Szczecinie, potem mieszkał w Złocieńcu, będąc barmanem w legendarnym tam barze „Szarotka”. Zmarł 21 grudnia 1980 roku w wieku 65 lat i pochowany został na cmentarzu w Złocieńcu.

Jak to się zaczęło?

Wracając do roku 1932. Trzeba przyznać, że ten pierwszy krok był o tyle ważny, że karuzela bokserska rozkręciła się na dobre. Już dwa miesiące później reprezentacja Kalisza pokonała w meczu międzymiastowym Pleszew 10:8, a w grudniu w kolejnym miejskim turnieju uczestniczyło już pół setki zawodników. Ciekawe, że od pierwszej opisanej walki aż do pierwszego turnieju minęło aż osiem lat! Jak się to więc zaczęło?

Dwa lata wcześniej, bo w 1930 r. sala balowa 29 Pułku Strzelców Kaniowskich zaczęła pełnić funkcję sali gimnastycznej dla kaliskich klubów sportowych. „Gazeta Kaliska” pisała, że po modernizacji ma służyć m.in. uprawianiu szermierki i boksu. W tym samym lub w kolejnym roku, zapewne z inspiracji por. Czesława Jabłońskiego, komendanta ośrodka Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, w sali przy ul. Łaziennej ruszył kurs bokserski pod okiem Edwarda Jarnuszkiewicza. W tymże roku w Żydowskim Klubie Gimnastyczno-Sportowym (późniejsze Makabi) funkcjonowała już sekcja bokserska, o czym dowiadujemy się z broszury wydanej na 25-lecie klubu.

Boks sokoli

Jeszcze wcześniej boksować zaczęły kaliskie sokoły. Już w marcu 1925 roku „Gazeta Kaliska” donosiła, że zimą, czyli w „martwym okresie” dla sportu, młodzież Towarzystwa Gimnastycznego Sokół uprawia szermierkę, gimnastykę, boks i walki zapaśnicze. 13 marca 1925 r. w czasie pokazów sportowych w sali Rzemieślników Chrześcijan odbyły się także walki bokserskie.

„Gazeta Kaliska” podkreślała: „Boks ćwiczony będzie po raz pierwszy w Kaliszu przez amatorów Sokoła”. Na razie nic nie wskazuje na to, że boksowano przed 1925 roku, ale kto wie… Nie był to jednorazowy wyskok, bowiem Sokół kontynuował ćwiczenia bokserskie, o czym świadczą kolejne informacje prasowe w następnych latach. Tym niemniej to nie zawodnicy Sokoła stoczyli pierwszy dodajmy - opisany w prasie - pojedynek pięściarski.

Pierwsi byli… harcerze

15 czerwca 1924 roku miały miejsce sportowe „popisy” harcerzy kaliskiego hufca. Był mecz piłki nożnej, rywalizacja lekkoatletyczna, szermierka, gimnastyka oraz rzut granatem. Jak czytamy w harcerskiej prasie „Duże zainteresowanie wzbudziły pierwszy raz wystawione w Kaliszu zawody bokserskie”. Naprzeciwko siebie stanęło dwóch starszych harcerzy, a lepszy okazał się Bronisław Niewiadomski, który pokonał 7:6 Mieczysława Zawidzkiego. Niestety, nie wiadomo, kto tę walkę oceniał. Najważniejsze, że początek został zrobiony.

Dodajmy, że uczestnicy historycznego pojedynku nie byli postaciami anonimowymi. W 1924 roku Niewiadomski był bowiem zastępcą sekretarza w Komendzie Hufca Kaliskiego i drużynowym 1. DH im. B. Głowackiego w Cekowie. Z kolei Zawidzki był członkiem komendy 2. Kaliskiej DH im. Romualda Traugutta, a w 1924 roku został szefem kooperatywy harcerskiej, handlującej przyborami i książkami harcerskimi, a w grudniu tego samego roku naczelnikiem pogotowia Harcerskiej Drużyny Pożarnej.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto