Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrońmy lasy - ruszyła policyjna akcja Stroisz 2010

Redakcja
Stroisz pochodzący z zabiegów pielęgnacyjnych lasu można kupić w niektórych nadleśnictwach.
Stroisz pochodzący z zabiegów pielęgnacyjnych lasu można kupić w niektórych nadleśnictwach. Fot. materiały prasowe
Koniec roku to dla leśników czas wzmożonego nadzoru drzewostanów jodłowych i świerkowych. Rozpoczęły się także kontrole targowisk pod kątem handlu kradzionym stroiszem i roślinami objętymi ochroną. Wszystko to w ramach akcji Stroisz 2010.

Stroisz, czyli gałązki drzew i krzewów iglastych są podstawowym materiałem do produkcji wieńców i różnego rodzaju ozdób nagrobnych. Wykorzystywane są także do produkcji dekoracji bożonarodzeniowych i stroików. Zwiększony popyt na ten materiał roślinny stanowi poważne zagrożenie dla naszych lasów. Obserwujemy systematyczny wzrost kradzieży i dewastacji w niektórych nadleśnictwach związany bezpośrednio z nielegalnym pozyskiwaniem stroiszu.

W ubiegłym roku leśnicy RDLP w Radomiu przeprowadzili w ramach akcji Stroisz 76 kontroli. W dziesięciu przypadkach udało się udowodnić, że sprzedawany bądź przewożony stroisz pochodził z kradzieży. Ujawniono i ukarano sprawców. Nałożono 26 mandatów. Odnotowano przypadek czynnej napaści na strażnika leśnego podczas kontroli. Przełamana została także inna granica. W jednym z aut, którym przewożony był kradziony stroisz, znaleziono ukrytą broń palną. Może to świadczyć o determinacji grup zajmujących się tym procederem.

Skala kradzieży i wielkość zniszczeń w lasach w znacznym stopniu zależy od liczby amatorów kradzionego stroiszu. Warto o tym pomyśleć przed zakupem. Straty przyrodnicze są w tym wypadku olbrzymie. Wiązka stroiszu to jedna zniszczona ok. 20-letnia jodła. Łatwo więc wyobrazić sobie obraz corocznie dewastowanych całych młodników jodłowych.

Czy wobec tego powinniśmy zrezygnować z ozdób wykonanych ze stroiszu? Nie. Warto podkreślić, że ozdoby wykonane ze stroiszu ulegają biodegradacji i nie są tak szkodliwe dla środowiska jak tworzywa sztuczne.

Czy zawsze kupując ozdoby wykonane ze stroiszu przyczyniamy się do niszczenia lasu? Tu również odpowiedź brzmi - nie. Stroisz można pozyskiwać legalnie ze specjalnie do tego celu przeznaczonych plantacji i upraw. Sprzedawany jest także stroisz pozyskany z zabiegów pielęgnacyjnych w lesie. Posadzone gęsto młode sadzonki jodeł i świerków należy co jakiś czas przecinać w trakcie zabiegów zwanych trzebieżami. Pozwala to na prawidłowy i szybki wzrost pozostałych roślin, które nie muszą rozpaczliwie walczyć o światło i wodę. Na bazie posiadanej wiedzy leśnicy decydują wtedy, które drzewa będą w przyszłości stanowić piękny i zdrowy las, a które z powodu uszkodzeń i chorób należy dla jego dobra usunąć. Pozyskane z tych zabiegów gałęzie i drewno trafiają do sprzedaży.

Złodzieje stroiszu nie zaprzątają sobie głowy pielęgnacją i dobrem lasu. Tną jak popadnie, byle szybciej, byle więcej. Wskutek takich działań w niektórych lasach niemal 100% drzew zostaje uszkodzonych. Czasem tak mocno, że trzeba je wszystkie usunąć i całe lata pracy bezpowrotnie przepadają. Proces hodowli lasu na tym terenie należy zacząć od nowa.

Źródło: materiały prasowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto