Czy i o ile poszybuje w górę opłata za odbiór odpadów komunalnych w Ostrowie Wielkopolskim, decydować będą dziś na sesji samorządowcy

Adrian Femiak
Adrian Femiak
pixabay
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Jak przebiegały głosowania podczas posiedzeń komisji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego? Czy opierając się na ich wynikach radni zgodziliby się, aby mieszkańcy miasta niebawem otrzymali wyższy rachunek za odbiór śmieci z ich posesji?

Dotychczasowa opłata za wywóz posegregowanych odpadów komunalnych od jednej osoby na miesiąc wynosiła - 25 zł. Ci, którym segregowanie było nie w smak, musieli z portfela wysupłać 50 zł od osoby.

Proponowana jest kilkunastoprocentowa podwyżka

Za chwilę te stawki mogą przejść do historii, bowiem radni miejscy z Ostrowa Wielkopolskiego pochylą się dziś nad projektem uchwały, która podnosi stawkę opłaty za śmieci. Zgodnie z jej zapisem opłata miałaby wzrosnąć odpowiednio do – 29 i 58 zł. W przypadku 5-osobowej rodziny prowadzącej segregację śmieci oznaczałoby to, że ich rachunek poszybowałby do kwoty 145 zł miesięcznie. Jeszcze więcej zapłaciliby ci co nie segregują nieczystości. Ich portfele uszczupliłyby się co najmniej o 480 zł w stosunku rocznym.

Radni podzieleni

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, system gospodarki odpadami musi się samofinansować. Z wyliczeń ostrowskich samorządowców za 2020r. i szacunków za 2021r. wynika, że pobierana obecnie od mieszkańców opłata za odbiór odpadów komunalnych nie wystarcza, aby pokryć wydatki owego systemu. Ponadto szacuje się, że w 2022r. nastąpi wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, w związku z czym istnieje potrzeba podniesienia stawki za śmieci. Mamy jednak dobrą wiadomość dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, bowiem jeżeli głosowanie na sesji przebiegałoby tak jak na posiedzeniach komisji, to zaproponowane nowe stawki, które miałyby obowiązywać od 1 lutego 2022r., nie weszłyby w życie - stosunkiem głosów 23 za, przy 25 przeciw.

Wyniki głosowań radnych na posiedzeniach poszczególnych komisji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego:

  • Komisja Budżetu i Finansów zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie (8 głosów za, 7 przeciw)
  • Komisja Gospodarki Miejskiej zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie (5 głosów za, 4 przeciw, 1 głos wstrzymujący się)
  • Komisja Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych zaopiniowała projekt uchwały pozytywnie (7 głosów za, 5 przeciw i 1 głos wstrzymujący się)
  • Komisja Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska zaopiniowała projekt uchwały negatywnie (3 głosy za, 9 przeciw)

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie