Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Denar Kalisz. Wykopali z ziemi blachę gajowego, unikatowe znalezisko. ZDJĘCIA, FILM

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Blacha gajowego, unikatowe znalezisko
Blacha gajowego, unikatowe znalezisko Denar Kalisz
Członkowie Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar Kalisz nie ustają w poszukiwaniach śladów przeszłości. Tym razem wydobyli z ziemi wyjątkowy, niezwykle rzadki przedmiot - blachę gajowego.

Denar Kalisz. Wykopali z ziemi blachę gajowego, unikatowe znalezisko

Tym razem ekipa Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar Kalisz prowadziła badania na północ od Kalisza. Na polu w pobliżu lasu detektor metalu ostro zadźwięczał.

Po chwili z ziemi wydobyli bardzo ładnie zachowany metalowy przedmiot, na którym był napis "Lasy Państwowe - gajowy". Z początku nie zdawali sobie sprawy z wagi znaleziska. Tymczasem okazało się, że to pierwszy taki artefakt wydobyty z ziemi w Wielkopolsce.

- Ostatnie nasze znalezisko wywołało sporą sensację w środowisku Lasów Państwowych. Odznaka gajowego, jak się okazało, to niezwykle rzadkie znalezisko a w Wielkopolsce wręcz unikalne - podkreśla Przemysław Kurowiak, prezes Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar Kalisz.

Głos w tej sprawie zabrał specjalista z muzeum leśnictwa, który podkreśla wyjątkowość znaleziska.

- Blacha gajowego to niepowtarzalny eksponat. Częstotliwość występowania w środowisku poszukiwaczy lub kolekcjonerów tego typu odznak nie jest zbyt duża. Jednak jak dotąd stawia blachę wydobytą w rejonie Turku na pierwszym miejscu i to tylko dlatego że została pozyskana w Wielkopolsce, choć na jej wschodnich rubieżach - podkreśla Andrzej Antowski z Muzeum Historii Wielkopolskiego Leśnictwa 1920 - 1945 w Bronisławiu.

Miejsce, w którym znaleziono blachę gajowego wskazuje na to, że jej właścicielem był pracownik przedwojennego Nadleśnictwa Uniejów. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzi, że eksponat należał do gajowego z Kowali Księżych, położonych 40 km na północny wschód od Kalisza.

Historia blachy gajowego

Dodajmy, że pierwszy spójny przepis o umundurowaniu dla Polskich leśników został wprowadzony rozporządzeniem rady ministrów z 1 marca 1930 r. o umundurowaniu i odznakach służbowych funkcjonariuszów administracji lasów państwowych. Tutaj też zawarto opis "Blachy Gajowego Lasów Państwowych''.

- Obowiązkiem noszenia blachy ,,uhonorowany'' został niższy personel Lasów Państwowych - określmy ich gajowymi. Dodajmy blacha była dość efektowna, lecz mało praktyczna. Wisiała sobie przymocowana czy to do kieszeni kurtki mundurowej lub koalicyjki dyndając' na prawo i lewo, co nie w jednym przypadku powodowało jej utratę. A jak strata, to i koszty. Dodajmy - funkcjonariusz przed wojną pokrywał koszty umundurowania i odznak służbowych. I tu być może jest odpowiedź dlaczego w Wielkopolsce, przynajmniej w jej centrum i zachodzie ten element umundurowania nie był stosowany. Być może było to spowodowane niechęcią do wschodu? Ale na pewno wzięła górę oszczędność no i praktyczność - a raczej jej brak - wyjaśnia Andrzej Antowski.

W każdym bądź razie, blacha gajowego spod Turku, którą znalazła ekipa Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar Kalisz, to jak dotąd jedyne takie znalezisko na naszym terenie.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto