Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do urn wyborczych pójdziemy 21 października. Czas na zmiany!

Wiesław Zdobylak
W niedzielę 21 października odbędą się w Polsce długo oczekiwane wybory samorządowe!

Czas najwyższy poznać kandydatów
Wraz z ogłoszeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego terminu tegorocznych wyborów samorządowych, wyznaczonego na 21 października, wszedł w życie kalendarz wyborczy, wskazujący terminy poszczególnych działań związanych z wyborami.
Tak więc do poniedziałku 27 sierpnia utworzone komitety wyborcze miały czas na zarejestrowanie się w Państwowej Komisji Wyborczej lub u właściwego komisarza wyborczego. Z kolei 6 września mija termin zgłaszania komisarzowi wyborczemu kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych, które to komisje zostaną powołane przez komisarza wyborczego w terminie do 11 września.
Kandydatów na radnych wszystkich szczebli samorządowych poznamy najpóźniej 16 września, kiedy to mija termin ich zgłaszania komisjom wyborczym. Natomiast termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mija 26 września.
Wraz z ogłoszeniem terminu wyborów samorządowych rozpoczęła się oficjalna kampania wyborcza, która potrwa do piątku 19 października do północy. Później rozpocznie się cisza wyborcza, która zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych w niedzielę 21 października o godz. 21:00. Druga tura wyborów, o ile będzie potrzebna, odbędzie się w niedzielę 4 listopada, czyli 2 tygodnie później.

Sporo zmian w kodeksie wyborczym
Tegoroczne wybory samorządowe odbędą się według znowelizowanego w styczniu tego roku Kodeksu wyborczego, który wprowadza szereg zmian.
Jedną z najważniejszych zmian jest wydłużenie kadencji wybranych burmistrzów i wójtów gmin oraz radnych wszystkich szczebli samorządowych do 5 lat, a nie jak do tej pory 4 lat. Ponadto od tych wyborów samorządowych wybrani wójtowie i burmistrzowie będą mogli sprawować swój urząd tylko przez 2 kadencje, czyli maksymalnie 10 lat, a nie jak do tej pory bezterminowo, co było samo w sobie patologią i źródłem tworzenia się lokalnych sitw i kółek wzajemnej adoracji.
Inna ważna zmiana dotyczy łączenia kandydowania przez jedną osobę na różne funkcje. Kandydat na wójta lub burmistrza może jednocześnie kandydować tylko na radnego tej gminy, w której ubiega się o fotel włodarza, przy czym musi być w takim przypadku mieszkańcem tej gminy. Nie będzie mógł natomiast kandydować jednocześnie na radnego pozostałych szczebli samorządowych – powiatowego i wojewódzkiego. Było to jeszcze możliwe w ubiegłych wyborach samorządowych w 2014 r. Kandydat na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie będzie mógł też startować na radnego w innej gminie.
Zmiany w Kodeksie wyborczym dotyczą też sposobu przeprowadzenia tegorocznych wyborów samorządowych. Wprowadzono nową funkcję – urzędnika wyborcze-go, jednego na każdą gminę, który ma nadzorować i koordynować działania danej gminy związane z organizacją wyborów samorządowych. Urzędnicy wyborczy powoływani są przez komisarza wyborczego spośród kandydatów, którzy zgłosili swój akces.
Za swoją całomiesięczną pracę urzędnicy wyborczy otrzymają wynagrodzenie wynoszące 4.473,55 zł.

W każdym obwodzie głosowania dwie oddzielne komisje
Istotną zmianą w nowym Kodeksie Wyborczym jest utworzenie dwóch obwodowych komisji wyborczych,
zamiast dotychczasowej jednej, która najpierw przeprowadzała głosowanie, a następnie podliczała oddane głosy.
Obecnie utworzona będzie obwodowa komisja wyborcza ds. przeprowadzenia głosowania oraz obwodowa
komisja wyborcza ds. ustalenia wyników głosowania w danym obwodzie. Zmiana ta ma na celu zredukowanie do minimum możliwości fałszowania wyborów, co zdaniem partii rządzącej miało miejsce podczas wyborów 2014 roku, kiedy to PSL zdobył nieprawdopodobnie wysoką ilość miejsc w sejmikach wojewódzkich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto