Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dzień świstaka”. Zobaczcie wystawę Cypriana Kościelniaka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. ZDJĘCIA

OPRAC.: Ewelina Samulak-Andrzejczak za GST
W ubiegły piątek, W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, otwarta została wystawa Cypriana Kościelniaka pt. „Dzień świstaka”. Jej kuratorem jest dr Piotr Rypson. Wystawa została wpisana w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami Roku Braci Kościelniaków.

Wystawa, która została otwarta w piątek 8 grudnia. Wzięli w niej udział zarówno autor jak i kurator oraz prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Wystawa jest prezentowana w dwóch przestrzeniach wystawienniczych: w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu oraz w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 28-30.

- W obu salach wystawienniczych, zobaczyć można obrazy, rysunki, wycinanki, książki artystyczne i wiele innych obiektów z ostatnich pięciu lat twórczości. Prace Cypriana Kościelniaka pokazywane są także w przestrzeni miasta, w ramach cyklicznej prezentacji „Postój ze Sztuką”. Artysta jest też twórcą logo obchodów Roku Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława w Kaliszu – informuje Galeria Sztuki im. Jana Tarasina.

Narrację artysty o wystawie rozpoczyna motto „Kiedy dojdziesz do granicy słów, zacznij śpiewać” Jean’a Genet’a (1910 - 1986), francuskiego pisarza i dramaturga zamieszczone  w didaskaliach do jednej z jego sztuk.

Czytaj także:

- To uczucie przyświecało mi zawsze od kiedy jestem ilustratorem prasowym. Dramaty świata i pojedynczych ludzi, wielkie problemy ekonomiczne, środowiskowe, tragedie naturalne i wojny. Chciałem być śpiewem, który obrazem dopełniał setki  artykułów, esejów, listów pisanych do redakcji i reportaży, które przez ostatnie niemal 40 lat ilustrowałem. Ten zawód jest dla mnie sposobem na poznanie świata i jego zrozumienie. Dla czytelnika chcę  być oknem, przez  które może obejrzeć świat z innej perspektywy. Kiedy jednak sprawy świata i Polski zaczęły toczyć się szybciej niż pisano komentarze,  uznałem że sam muszę moimi pracami być tekstem i ilustracją zarazem. Kartki A4 zamieniłem na arkusze papieru 2,5 × 2,2 m, ołówek na szeroki pędzel, farby plakatowe na akryle. W tym czasie przeżyliśmy rewolucję mediów socjalnych, pandemię, wojnę w Ukrainie, kryzys graniczny i ogromne masy uciekinierów, katastrofy naturalne, aż w końcu nasze własne polskie problemy. Poprzez rysowanie i malowanie próbowałem uporządkować zdarzenia, ułożyć myśli. To jednak niemożliwe. Każda próba wizualizacji kończy się doraźnym znakiem – mówi Cyprian Kościelniak.

Wystawie towarzyszy unikatowy, autorski katalog – artbook, wydany w stu numerowanych egzemplarzach, zaprojektowany i podpisany własnoręcznie przez Cypriana Kościelniaka. Wystawa „Dzień świstaka” została wpisana w kalendarz wydarzeń związanych z obchodami Roku Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława w Kaliszu i będzie ona dostępna dla publiczności do 26 stycznia 2024 roku.

Cyprian Kościelniak. Urodzony w Kaliszu w 1948 roku. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz na Wydziale Grafiki Użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; dyplom na ASP w Warszawie w 1974 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego (projektowanie plakatu). Zawodowo aktywny od 1973 roku jako grafik prasowy, ilustrator książek, projektant plakatów, czołówek filmowych, scenograf telewizyjny, dokumentalista i fotograf rzeczywistości wizualnej PRL. Od 1987 roku mieszka w Holandii. Pracuje jako ilustrator prasowy. Współpracuje z gazetami holenderskimi, niemieckimi i amerykańskimi.

dr Piotr Rypson Kurator wystaw, historyk literatury i kultury.  Przewodniczący komitetu narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska. Specjalizuje się w sztuce awangardy, badaniach nad pograniczami literatury i sztuki w epokach danych i współczesności oraz zapisami wizualnymi czasu Zagłady. Autor wielu wystaw, m.in. Galerii Sztuki XX i XXI wieku oraz Krzycząc: Polska! Niepodległa – 1918 (obydwie w Muzeum Narodowym w Warszawie, 2013, 2018) i wielu innych. Autor kilkunastu książek i blisko 300 publikacji. Kurator trwającej obecnie wystawy  podziemnego archiwum Getta Warszawskiego (Archiwum Ringelbluma)  w monachijskim Documentation Centre for the History of National Socialism

ZOBACZ TAKŻE:

Świąteczne spotkanie z tradycją w Godzieszach Wielkich. KGW ...

Mikołajki w Radliczycach. Udana zabawa w sali OSP. ZDJĘCIA

Motomikołje odwiedzili Szkołę Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu

MotoMikołaje w Kaliszu. Motocykliści sprawili wielką radość ...

Trwa „Wigilia na kaliskim rynku”. W sercu miasta czuć już św...

Szkoła Podstawowa nr 13 w Kaliszu ma patrona. Został nim Wła...


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto