Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj mamy piątek, trzynastego. Pechowy czy szczęśliwy?

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
NM
Piątek, trzynastego w wielu krajach uznaje się za feralny. Są jednak wyjątki, np. Grecja, Rumunia i Hiszpania, gdzie pecha też przynosi 13, ale we wtorek. Z kolei we Włoszech pechowy jest piątek, ale 17. Nie wszyscy wiedzą, że swoją nazwę ma choroba, której objawem jest strach przed piątkiem, trzynastego...

Piątek i - na domiar złego - trzynasty dzień stycznia! To pech! Co bardziej przesądni zapewne nie odważą się dziś na podejmowanie trudnych decyzji, czy rozpoczynanie nowych projektów. Niektórzy będą twierdzić, że nie wierzą w takie głupoty, ale na wszelki wypadek postarają się jednak nie kusić losu... Bać się więc tej trzynastki czy nie?

Odpowiedzią na to pytanie może być - numerologia. Jest to nauka o symbolice liczb i ich mistycznych znaczeniach. Sięga ona zamierzchłych czasów starożytnego Babilonu, Izraela, kultury Majów i niektórych plemion afrykańskich. Jednak prawdziwą kolebką numerologii są Chiny, gdzie najwcześniej za pomocą liczb określano energetyczny wizerunek wszechświata. Chińscy numerolodzy uważali bowiem, że każdej energii, czyli wibracji, przypisana jest określona liczba. Oznacza to, że wszystko, co istnieje, da się przedstawić za pomocą liczb, dlatego tak ważne jest poznanie treści ukrytych w każdej z nich.

Numerologia - jak wszystko inne - przechodziła jednak proces ewolucji, podczas którego tworzyły się pewne liczbowe archetypy, czyli ukryte w naszej podświadomości pierwotne symbole. Przykładem może być liczba jeden, symbolizująca m.in. początek, oraz liczba trzy, która w tradycji chrześcijańskiej
jest symbolem boskiej trójcy. Pamiętać jednak trzeba, że archetypowe znaczenie jakiejś liczby w dużym stopniu zależy od kultury, w jakiej powstało. Za przykład może służyć właśnie trzynastka!

13 pechowa, czy szczęśliwa?

W Europie kojarzy się ona z pechem i nieszczęściami. Ale już np. południowoamerykańscy Indianie i Chińczycy uważają ją za liczbę najszczęśliwszą pod słońcem. W indiańskiej mitologii jest trzynaście niebios i trzynastu bogów, co czyni trzynastkę liczbą boską, wyjątkową. Dlaczego więc trzynastka ma u ludzi Zachodu taką złą sławę? Aby to wyjaśnić, trzeba zatrzymać się na dwunastce.

Powszechnie dwunastka uważana jest za liczbę bardzo harmonijną, a ponieważ jest parzysta, często wykorzystuje się ją do mierzenia czasu czy ilości. W astrologii wyróżnia się dwanaście znaków zodiaku, a w amerykańskim systemie sądowniczym jest dwunastu przysięgłych. Jednym słowem, jest to liczba, z którą czujemy się bezpiecznie. Dwunastka staje się synonimem harmonii, porządku świata. A dodanie do tego jedynki sprawiało, że cały ład pryskał. 12 uważano za liczbę świętą, 13 za znak chaosu i niedoskonałości. Poza tym Judasz Iskariota, człowiek, który zdradził Jezusa, był trzynastym apostołem! Być może dlatego w tarocie trzynastą kartą w Wielkich Arkanach jest Śmierć.

Jak to z piątkiem było?

Jeśli wiemy już, skąd wzięła się zła sława trzynastki, to jak wytłumaczyć przekonanie o pechowym piątku? Otóż w wystrzeganiu się piątku i to trzynastego chodzi głównie o kombinację dwóch elementów: Chrystus został ukrzyżowany w piątek, a liczba współbiesiadników ostatniej wieczerzy to właśnie trzynaście.

Ponadto połączenie tych dwóch przesądów może wiązać się także z upadkiem Zakonu Templariuszy, których aresztowanie miało miejsce w piątek, 13 października 1307r. W XX wieku spotykamy liczne potwierdzenia tego przesądu, począwszy od czarnego piątku na Wall Street w 1929 roku do katastrofy Apollo 13 (który wystartował o 13:13!). Prawidłowość, czy przypadek? Na to już każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Co to jest paraskewidekatriafobia?

Paraskewidekatriafobia, czyli paniczna reakcja na piątek trzynastego. Słowo to powstało z greckich słów paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) i fobia (strach). Bliźniaczą chorobą jest strach przed samą liczbą "13", czyli triskaidekafobia. Greckie triskaídeka to trzynaście.

Ale wróćmy jeszcze do numerologii. Pamiętajmy, że po zsumowaniu cyfr, jakimi się zapisuje trzynastkę, otrzymamy czwórkę (1 + 3 = 4). Tak więc nieparzysta trzynastka staje się liczbą parzystą, która w dodatku symbolizuje cztery strony świata i to, co materialne. Zamiast więc obawiać się trzynastki, pomyślmy o powstającej z niej czwórce i stąpajmy mocno po ziemi!

13 w dziejach Kalisza

  • 13 czerwca 1443 w Budzie Władysław Warneńczyk zakazał pobierania cła od obywateli Kalisza.
  • 13 sierpnia 1556 - Zygmunt August zezwolił władzom Kalisza na sprzedaż w piwnicach miejskich nie tylko wrocławskiego, lecz także gdańskiego piwa.
  • 13 kwietnia 1565 r. (piątek) burmistrz i rajcy miasta Kalisza zatwierdzili artykuły cechu zbiorowego siodlarzy, golarzy, paśników, powroźników, kaletników, iglarzy, tokarzy i szklarzy.
  • 13 września 1792 wybuchł wielki pożar miasta, jeden z największych w historii Kalisza.
  • 13 lutego 1793 do Kalisza wkroczyły wojska pruskie pod dowództwem generałów Frenkenberga i von der Trencka
  • 13 lutego 1813 – odbyła się bitwa pod Kaliszem
  • 13 czerwca 1841 w obecności namiestnika Królestwa ks. Iwana Paskiewicza odsłonięto, wzniesiony na pl. Św. Józefa według projektu Jana Gaya, pomnik zjazdów monarchów - Aleksandra I i Fryderyka Wilhelma III w 1813 r. oraz Mikołaja I i Fryderyka Wilhelma III w r. 1835.
  • 13 sierpnia 1892 r. założono Towarzystwo Cyklistów
  • 13 listopada 1918 niemieckie oddziały opuściły Kalisz.
  • 13 października 1939 r. (piątek) aresztowano i osadzono w kaliskim więzieniu prezydenta Kalisza wraz z żoną
  • 13 listopada 2015 r. (piątek) – zmarł Władysław Kościelniak

Zobacz także:

Zatańczą „Gołuchowskie tango”. Mieszkańcy znów wcielą się w ...

Studniówka III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu w stylu g...

Studniówki w Kaliszu rozpoczęte. Tak bawi się Zespół Szkół T...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto