Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny Ogród Deszczowy powstanie w ostrowskiej dzielnicy Zębców ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Ekologiczny Ogród Deszczowy powstanie w ostrowskiej dzielnicy Zębców
Ekologiczny Ogród Deszczowy powstanie w ostrowskiej dzielnicy Zębców UM Ostrów
W ostrowskiej dzielnicy Zębców już wkrótce powstanie Ekologiczny Ogród Deszczowy. Będzie to wyjątkowy, zielony zakątek, który pozytywnie wpłynie na naturalną retencję oraz jakość wód. We wtorek podpisano umowę dotyczącą wykonania zadania.

Ekologiczny Ogród Deszczowy przy ulicy Rataja to inwestycja realizowana w ramach Inicjatywy lokalnej – narzędzia, dzięki któremu mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, we współpracy z samorządem, mogą podjąć działania dotyczące zadań publicznych.

- Zębców będzie miał własny, ekologiczny ogród deszczowy. Cieszy mnie, że nie brakuje inicjatyw i zaangażowania ze strony mieszkańców Ostrowa. Właśnie dzięki takiej współpracy z samorządem nasze miasto może zmieniać się na lepsze - mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Ogród deszczowy to nietypowy rodzaj terenu zielonego. Jego zadaniem jest zbieranie wody deszczowej i jej stopniowe oddawanie do ekosystemu. Dzięki temu mniej wody opadowej spływa do kanalizacji i zwiększa się naturalna retencja. W ogrodzie nasadzone zostaną drzewa, krzewy i byliny – głównie rośliny hydrofity – „wodolubne”. Ogród przy ulicy Rataja będzie miał ok. 50 m2. Teren zostanie ogrodzony. Część prac - przygotowanie terenu pod budowę – wykona inicjator zadania.

Do miejskiego przetargu na wykonanie ogrodu deszczowego wraz z zagospodarowaniem oraz uzyskaniem niezbędnym pozwoleń i opinii zgłosiły się trzy podmioty. Najkorzystniejszą ofertę złożyła ostrowska Firma Usługowo – Handlowa MALBUD Zdzisława Detki. Firma współpracowała już z urzędem wiele razy, m.in. przy modernizacji Centrum Aktywności Lokalnej, czy Ogródków Jordanowskich.

Przewidywany koszt wykonania Ekologicznego Ogrodu Deszczowego to 98 400 złotych. Termin realizacji zadania to 30 października 2020 roku.

Inwestycje realizowane jako Inicjatywa lokalna mają w założeniu polepszyć warunki życia lokalnej społeczności. Mieszkańcy mogą składać wnioski bezpośrednio lub robić to za pośrednictwem organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

- Dzięki Inicjatywie lokalnej i budżetowi obywatelskiemu, mieszkańcy mają realny wpływ na inwestycje w mieście. Pomysły ostrowian zawarte we wnioskach mają rzeczywiste przełożenie na rozwój Ostrowa Wielkopolskiego – mówi Mikołaj Kostka.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto