I nie ma w tym stwierdzeniu przesady. Enric Sala jest piewcą bioróżnorodności. Widzi w niej klucz do naszego przeżycia. A „Naturę natury” rozpoczyna od przytoczenia pewnego intrygującego eksperymentu. Otóż w roku 1991 cztery kobiety i czterech mężczyzn zamknięto w budynku wielkości dwóch boisk piłkarskich, odcięto dopływ tlenu z zewnątrz.
W środku zasymulowano las deszczowy, pustynię, bagno, a nawet rafę koralową. Mogli uprawiać rośliny jadalne, mieli zwierzęta, owady, i tak dalej, a jednak nie udało się stworzyć sztucznej biosfery. I jak przekonuje w całej książce Enric Sala – bez zachowania maksymalnej bioróżnorodności zwyczajnie planeta umrze, a my wraz z nią.
W kolejnych rozdziałach kataloński uczony opowiada o swoich podróżach na krańce świata i jednocześnie – o trosce, nad zachowaniem planety w jak najbardziej pierwotnej postaci. Polskich czytelników, a jeszcze bardziej – polskie władze, sekuje za próby wycinki Puszczy Białowieskiej. Przypomina, że nad płonącą katedrą Notre-Dame pochylał się cały świat, zaś polskiej puszczy nie chcą chronić nawet polskie władze. I tłumaczy, dlaczego puszcze są nam bardziej potrzebne niż katedry.
Sala oddawał książkę do druku, kiedy na świecie wybuchła pandemia koronawirusa. I ze smutkiem przyznaje, że to jeszcze jeden powód, by zrozumieć, jak ważna jest bioróżnorodność, i że to przyroda sama najlepiej umie regulować populacje żywych organizmów. I daje przykład wpływu depopulacji lisów na rozprzestrzenianie się boreliozy. Bardzo obrazowy.
„Natura natury. Dlaczego potrzebujemy dziczy” to nie tylko gorący apel w sprawie ochrony środowiska, ale też racjonalnie wytłumaczone przykłady, co możemy zrobić, by sami siebie uchronić przed suszą, głodem,a w efekcie – samozagładą. Bardzo przekonujące.
Książka w prezencie? Świetny pomysł

Edipresse Polska
Okręty Polskiej Marynarki Wojennej Tom 20 ORP Sęp - książka
Kolekcja ?Okręty Polskiej Marynarki Wojennej?, uni…

Bezdroża
Zakochani w świecie Indie - Grzymkowska-Podolak Joanna - książka
" Indie - tyle o nich powiedziano i napisano.…

Buchmann
Odetchnij od miasta.. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce - ...
"Odetchnij" to nietypowy przewodnik po a…

Replika
Procesy czarownic w Polsce w XVII i XVIII wieku - Baranowski ...
Niezwykła książka poświęcona procesom czarownic na…

Poradnia K
Właśnie Izrael. Gadany przewodnik po Izraelu - Barbur Eli, ...
Książka ma formę potoczystej, pełnej anegdot, rozm…

Agora
Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei - Jucewicz Agnieszka, ...
Pandemia koronawirusa sprawiła, że uniwersalne kwe…

Plan
Beskidy mapa atrakcji 1:90 000 - książka
Awers mapy zawiera opisy ze zdjęciami 297 atrakcyj…

Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Imperium szamba, ścieku i wychodka. Przyczynek do historii życia ...
Pośród imponujących budowli, które dokumentują wie…

Czarne
Zwrotnik Ukraina - książka
Autorzy: Jurij Andruchowycz, Jewgienija Biełorusie…

Replika
Ucieczka przed bombami - Adamczewski Leszek - książka
Ucieczka przed bombami jest, opartą głównie o zach…
Kim jest Enric Sala?
Enric Sala to wykładowca uniwersytecki, który miał dosyć pisania nekrologów życia oceanicznego, porzucił więc świat akademicki i czynnie włączył się w ochronę przyrody. Jako odkrywca-rezydent Towarzystwa National Geographic od 2008 roku prowadzi projekt Pristine Seas (Dziewicze Morza), który obejmuje wyprawy odkrywcze, badania naukowe i popularyzację wiedzy. Jego ambicją jest przekonanie światowych przywódców do ochrony ostatnich dzikich miejsc w oceanach.
Przed dołączeniem do National Geographic był również wykładowcą w Scripps Institution of Oceanography oraz autorem publikacji w czasopismach naukowych i w mediach głównego nurtu. Laureat wielu nagród, w tym Światowego Forum Ekonomicznego, Hiszpańskiego Towarzystwa Geograficznego, The Explorers Club i Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. Urodzony w Katalonii, obecnie mieszka w Waszyngtonie.
Aleksandra Pisula jako Olga Lipińska. "To marzenie dla aktora"