Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowcy z Hamm realizują w Kaliszu film o rzece Prośnie

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Filmowcy z Hamm realizują w Kaliszu film o rzece Prośnie
Filmowcy z Hamm realizują w Kaliszu film o rzece Prośnie Marcelina Pietrzak, Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
W ramach międzynarodowego projektu Robert Biermann i Tim Wegner, filmowcy i miłośnicy przyrody z niemieckiego Hamm, miasta partnerskiego Kalisza, odwiedzili nasze miasto by móc zebrać materiały do serii filmów dokumentalnych, pokazujących bioróżnorodność systemów rzecznych ich rodzinnego miasta oraz miast zaprzyjaźnionych.

W ratuszu goście, którzy przybyli wraz z Ewą Ćwiertnią, koordynatorką z Internationaler Club Hamms, spotkali się z prezydentem Krystianem Kinastowskim, przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza oraz Maciejem Garbowiczem, twórcą i liderem grupy "Prosna od źródeł".

- Rzeka to ogromny potencjał dla każdego miasta. Kalisz przez całe dekady nie wykorzystywał tego potencjału. Dlatego w ostatnich latach zaczęliśmy przywracać Prosnę mieszkańcom. Stała się ona miejscem rekreacji kaliszan i gości z innych miast. Tutaj pływają na kajakach, rowerach wodnych, SUP-ach. Trasami wzdłuż wałów spacerują, biegają, jeżdżą na rowerach i rolkach. Rozpoczęliśmy też budowę kaliskich bulwarów, których pierwszy odcinek powstał przy Moście Teatralnym. Rzeka i jej otoczenie zaczęły żyć! Na koniec każdych wakacji organizujemy Święto Rzeki Prosny, podczas którego sportowcy z całego kraju rywalizują na - bliskiej rzece - trasie triathlonu, a wieczorami wszyscy słuchamy koncertów muzyków, występujących na scenie pływającej po Prośnie w teatrze. Nareszcie korzystamy z potencjału naszej rzeki - powiedział prezydent Krystian Kinastowski.

Podczas swojej wizyty członkowie delegacji wielokrotnie mogli obserwować współżycie miasta z rzeką na wielu jej odcinkach. W centrum zobaczyli działanie Małej Elektrowni Wodnej i Przystani Kalisz. Pojechali również zbadać górny odcinek Prosny w Żydowie oraz miejsce, w którym spotyka się ze Swędrnią. Pokazane zostały im efekty działania lokalnej fauny i flory wodnej na współczesny kształt miasta oraz czynniki naturalne, które zadecydowały o lokacji grodu na Zawodziu.

Niemieccy goście wzięli udział w spotkaniu z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, którzy przedstawili perspektywę młodego pokolenia na temat tego, co w lokalnej przyrodzie jest bogactwem naszego miasta. Delegacja, po poznaniu historii Kalisza przez zwiedzenie ekspozycji multimedialnej w ratuszu, wzięła też udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu – zasadzeniu następcy dębu Asnyka w kaliskim Parku Miejskim.

Produktem końcowym międzynarodowego projektu będzie film dokumentalny o bogactwie flory i fauny w rzekach ziemi kaliskiej. Jego premiera przewidziana jest na 2025 rok.

Zobacz także:

Powiatowo-Miejsko-Gminny Dzień Kobiet w Kaliszu. Tłumy przybyły na koncert Cleo do Areny

Powiatowo-Miejsko-Gminny Dzień Kobiet w Kaliszu. Tłumy przyb...

VIII Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium św. Józefa. Do Kalisza zjechali sołtysi z całej Wielkopolski

VIII Pielgrzymka Sołtysów do Sanktuarium św. Józefa. Do Kali...

Wystawa makiet kolei wąskotorowej w Żelazkowie

Wystawa makiet kolei wąskotorowej w Żelazkowie


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto