Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Implanty bez tajemnic

Redakcja
Zazwyczaj odwiedzamy dentystę kiedy zaczyna nas boleć ząb lub jeśli ulegnie złamaniu. Zdarza się też, że tracimy ząb nagle i niespodziewanie.

Jeśli złamany ząb jest znacznie uszkodzony a pacjent zwlekał z przyjściem do stomatologa zbyt długo może okazać się że trzeba ząb usunąć. Gdy jest jednak odpowiednia ilość zdrowych tkanek zęba i jest to korzystne dla pacjenta z punktu widzenia jego uzębienia lekarz zaproponuje odbudowę lub naprawę. Często konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego, które dotyczy korzenia – niewidocznej części zęba, która znajduje się pod dziąsłem.

Gdy tkanek własnych zęba jest zbyt mało aby wykonać standardowe wypełnienie kompozytowe lekarz proponuje wykonanie odbudowy protetycznej. Często konieczne jest wtedy wykonanie wkładu koronowo - korzeniowego i korony protetycznej co wiąże się z większymi kosztami odbudowy niż w przypadku leczenia tradycyjnymi wypełnieniami. Warto zatem zgłaszać się do stomatologa regularnie na przegląd nawet wtedy gdy nic się nie dzieje. Zdarzają się bowiem przypadki że pacjenci nie odczuwają bólu a próchnica postępuje podstępnie i pacjent dowiaduje się o znacznym zniszczeniu zęba dopiero w momencie jego złamania.

Brak nawet jednego zęba to stan którego nie należy lekceważyć. Dochodzi do sytuacji do której cały układ zębów musi się przystosować. Oprócz zapadania się tkanek w miejscu usuniętego zęba (dziąsła i kości) często dochodzi do przesuwania się zębów sąsiednich w tym samym łuku i do wysuwania się zębów w łuku przeciwstawnym. Na przykład jeśli zabraknie 4 górnej , dwa sąsiednie zęby przechylają się do luki a ząb z dolnego łuku będzie wysuwał się ,,szukając” kontaktu i oparcia.

Co jednak zrobić gdy nie można uratować zęba i konieczne jest jego usunięcie ? Często okazuje się że trzeba usunąć ząb i nie można na to nic poradzić. Wtedy mamy kilka sposobów.
- Proteza. Wykonanie protezy jest najgorszym sposobem – konieczne jest nieustanne wyjmowanie uzupełnienia z ust po posiłkach i wymiana co kilka lat – w płycie protezy gromadzą się bowiem bakterie i grzyby których nie da się usunąć. Zdarzają się również uczulenia na protezy
- Most. Do wykonania mostu konieczne jest oszlifowanie dwóch zębów graniczących z brakiem zęba a następnie oparcie na nich właśnie mostu protetycznego.
- Implanty. Przy ich zastosowaniu nie trzeba szlifować sąsiednich zębów. Gdy pacjent zgłosi się w odpowiednim czasie od utraty zęba i zanik tkanek nie jest jeszcze tak zaawansowany możliwe będzie przeprowadzenie małoinwazyjnego zabiegu. Implanty spowalniają zanik kości w miejscu po usuniętym zębie i doskonale odtwarzają funkcje.

Warto wiedzieć że jeśli brakuje większej ilości zębów, efekt zapadania się tkanek i przesuwania się pozostałych zębów potęguje co doprowadza do coraz szybszej utraty kolejnych i przybliża do braku całkowitego zębów
W dobie kreowania własnego wizerunku ważny jest wygląd. Uśmiech mówi wiele o człowieku i dodaje pewności siebie. Możesz częściej się uśmiechać i być lepiej postrzeganym przez otoczenie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto