Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Janusza Stabno poczet kaliskich mistrzów boksu - „Kaliszanie na ringu 1932 – 2019”. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
O tej książce słyszeliśmy od lat, bo tyleż zajęło jej przygotowanie. Już niebawem do księgarń trafi obszerna, zarówno jeśli chodzi o liczbę stron, jak i czas, bo sięgająca początków boksu w grodzie nad Prosną książka „Kaliszanie na ringu 1932 – 2019”, której autorem jest Janusz Stabno.

„Kaliszanie na ringu 1932 – 2019”.

Janusz Stabno jest mieszkającym w Łodzi, a pracującym w Warszawie absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Przede wszystkim jednak jest pasjonatem boksu, wychowankiem Prosny Kalisz, sędzią międzynarodowym, byłym redaktorem miesięcznika "Bokser" i autorem wielu publikacji popularyzujących tę dyscyplinę sportową.

Zadanie jakiego się podjął już przed laty nie było łatwe. Pokazać historię kaliskiego boksu przez pryzmat jego czołowych reprezentantów od samego początku, czyli lat 30. XX wieku. O ile z wieloma wybitnymi zawodnikami Prosny, Włókniarza czy Gwardii udało mu się osobiście porozmawiać, o tyle informacje o pierwszych medalistach mistrzostw Polski w barwach przedwojennego KKS-u zdobywał dzięki żmudnej kwerendzie i dziesiątkach, a może i setkach godzin spędzonych w bibliotekach.

32 kaliskich mistrzów boksu

Ostatecznie na blisko 500 stronach powstała multibiografia 32 kaliskich pięściarzy, Kogo opisał w swojej książce? Na razie nie chce zdradzić. Domyślać się tylko możemy, że pierwszy rozdział poświęcony jest Walentemu Pietrzakowi, który przed 85 laty zdobył pierwszy dla Kalisza medal mistrzostw Polski.

Kto zamyka tę publikację? Można tylko dywagować. W trakcie pisania książki Janusz Stabno przyznawał, że znajdą się w niej nie tylko mistrzowie kraju, ale także ludzie, którzy odcisnęli swoje piętno na kaliskim boksie. Przypomnijmy, że ostatnim kaliskim medalistą mistrzostw Polski w boksie seniorów był w 2019 roku Aleksander Stawirej.

Książka miała się ukazać w 2020 roku ze wsparciem Miasta. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Kolejna próba oddania jej do rąk Czytelników została podjęta w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020, ale głosujący wybrali inne pozycje.

Sprawę wzięło w swoje ręce wrocławskie wydawnictwo „My Wojownicy”, specjalizujące się w tematyce sztuk, sportów i systemów walki. Jego publikacje dostępne są w wielu księgarniach, Empiku, a także księgarniach sieciowych (np. Bonito) oraz w sklepach polonijnych w całej Europie.

Porozumienie osiągnięte zostało bardzo szybko. W jego efekcie papierowa wersja „Kaliszan na ringu 1932 – 2019” staje się faktem. Patronat medialny nad książką objął portal specjalistyczny www.bokser.org - podkreśla Janusz Stabno, który zapowiada, że wkrótce dowiem się więcej na temat jego książki.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Janusza Stabno poczet kaliskich mistrzów boksu - „Kaliszanie na ringu 1932 – 2019”. ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto