Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Marek Rymkiewicz - słynny poeta z kaliskimi korzeniami. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Jarosław Marek Rymkiewicz na grobie swojej prababci Emilii Schultz na cmentarzu ewangelickim w Kaliszu
Jarosław Marek Rymkiewicz na grobie swojej prababci Emilii Schultz na cmentarzu ewangelickim w Kaliszu Leszek Ziąbka
W minioną środę, 6 lutego 2022 roku na cmentarzu w Milanówku pożegnaliśmy Jarosława Marka Rymkiewicza, słynnego poetę, eseistę, dramaturga i krytyka literackiego. Nie wszyscy wiedzą, że jego ojciec urodził się w Kaliszu, a przodkowie zarówno po mieczu, jak i po kądzieli żyli i pracowali w naszym mieście lub najbliższej okolicy.

Jarosław Marek Rymkiewicz - słynny poeta z kaliskimi korzeniami

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 w Warszawie. Zapewne jednak niewielu kaliszan zdaje sobie sprawę z tego, że jego rodzina przez kilka pokoleń byłą związana z Kaliszem i okolicami. Tu urodził się jego ojciec Władysław Rymkiewicz, który przed wojną nazywał się… Schultz.

Był on synem kaliszan Bronisława i Ireny z Rymkiewiczów, a przed wojną znanym prozaikiem. Podczas gali wręczenia nagród Strażnik Pamięci 2017 Jarosław Marek Rymkiewicz wspomniał wyjazd na grób prababci do Kalisza. Poetę i jego żonę Ewę zawiozła tam ich przyjaciółka Joanna Lichocka, wówczas kaliska posłanka. Dzięki jej staraniom odnalazł na luterańskim cmentarzu w Kaliszu grób Emilii Schultz.

- Zacząłem rozmyślać o dziejach rodu Schultzów, który zjawił się w Kaliszu - nie wiadomo kiedy i nawet nie wiadomo skąd do Kalisza przybył, może z Saksonii a może z Bawarii - powiedział podczas wspomnianej wyżej uroczystości. Wspomniał też o dziejach rodu Rymkiewiczów, „który zjawił się w Kaliszu może z Wilna a może, i to wydaje mi się prawdopodobniejsze, z oszmiańskiego powiatu” - mówił Jarosław Marek Rymkiewicz.

Kaliscy przodkowie Jarosława M. Rymkiewicza

Korzeni Rymkiewicza z powodzeniem szukał Andrzej Grzegorek, przewodniczący Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego KALISIA. Prapradziadkami pisarza po kądzieli byli Jerzy (ur. ok. 1820) i Bogumiła z Ordyłowskich Rymkiewiczowie. Mieszkali we wsi Grodziszcze (Grodzisk) w parafii Blizanów, gdzie Jerzy był naczelnikiem komory celnej. Bogumiła pochodziła z Kowieńszczyzny.

Syn Jerzego - Ignacy Piotr Rymkiewicz (1854-1881) był urzędnikiem w Trybunale Obywatelskim w Kaliszu. Jego żona Emilia z Malanowskich zajmowała się młynarstwem. Mieszkali w osadzie Chmielnik, dzisiejszym kaliskim osiedlu.

Doczekali się dwóch córek - Zofii oraz Ireny (1876-1938), przyszłej babci J.M. Rymkiewicza. 14 (26) lipca 1899 r. Irena wyszła za mąż za Adolfa Bruno Schultza, buchaltera z Kalisza. Ponieważ narzeczeni reprezentowali inne wyznania musieli uzyskać pozwolenie na zawarcie związku. Dodajmy, że Adolf urodził się w 1877 r. w Dobrzecu Małym.

4 (16) maja 1900 roku w Kaliszu przyszedł na świat syn Adolfa i Ireny - Władysław Michał Schultz. Gdy był dzieckiem, jego rodzina przeniosła się do Warszawy. Tu w 1931 r. ożenił się z Hanną z Baranowskich, a cztery lata potem na świat przyszedł Jarosław Marek. Dodajmy, że w 1946 r. rodzina Schultzów zmieniła nazwisko na „Rymkiewicz”, które zresztą Władysław używał już przed wojną, jako pseudonimu literackiego.

Jarosław Marek Rymkiewicz zaangażowany

Po wojnie rodzina Rymkiewiczów przeniosła się do Łodzi. Jarosław Mrek Rymkiewicz wykształcenia był polonistą (studia ukończył na Uniwersytecie Łódzkim). Przez wiele lat był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 1994 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Od początku lat 80. zaangażowany w działalność opozycyjną. Za wydanie w drugim obiegu książki „Rozmowy polskie latem 1983” został zwolniony z PAN (przywrócono go do pracy w 1989 roku). Dominującą częścią jego twórczości była poezja. Pierwszy tomik - „Konwencje” - wydał w 1957 roku.

Był też autorem wielu sztuk teatralnych, głównie komedii. Na język polski przełożył m.in. wiersze Wallace’a Stevensa. Napisał też szereg szkiców historycznych i historycznoliterackich, w tym cykl o twórczości Adama Mickiewicza.

W 2010 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za całokształt twórczości otrzymał w 2016 roku Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zmarł 3 lutego 2022 roku.


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto