Kaliskie Spotkania Teatralne. Po raz 63. nad Prosną odbędzie się wielkie święto teatru!

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
- Z żadnego spektaklu widz nie wyjdzie zawiedziony - zapewnia Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
- Z żadnego spektaklu widz nie wyjdzie zawiedziony - zapewnia Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu Bartłomiej Hypki
Szesnaście spektakli i ponad stu siedemdziesięciu artystów z całej Polski! W dniach 6-13 maja odbędą się 63. Kaliskie Spotkania Teatralne. - Z żadnego spektaklu widz nie wyjdzie zawiedziony - zapewnia Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Każdy dzień 63. KST ma swoją nazwę - klamrę łączącą prezentowane spektakle.

- Myślę, że udało nam się złożyć niezwykły repertuar. Czymś, co może te wszystkie spektakle połączyć to słowo "uczucia" lub "przeżycia". Widzowie przeżyją wiele wzruszeń, czasem smutniejszych, czasem weselszych. Będzie i do płaczu, i do śmiechu. Przyjeżdża do nas ogromna liczba artystów i mam nadzieję, że wyszedł na taki festiwal, który będzie długo pamiętany. Z żadnego spektaklu widz nie wyjdzie zawiedziony - mówi Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

9 festiwalowych dni

Prolog: "Apokalipsa". Festiwal Sztuki Aktorskiej poprzedzi 22 kwietnia prolog - wyjazdowa prezentacja sztuki "Łaskawe" na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. To inscenizacji monumentalnej powieści Jonathana Littella w reżyserii jednej z najważniejszych europejskich artystek teatralnych, Mai Kleczewskiej.

Dzień I: „Magnetyczni mężczyźni”. Stacjonarna część KST rozpocznie się w sobotę 6 maja. O godz. 16 na Scenie Studio CKiS ponownie zobaczymy zespół Teatru Śląskiego w doskonałym "Płatonowie" Antona Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Następnie o godz. 18:30 na Dużej Scenie odbędzie się oficjalna inauguracja 63. KST oraz zobaczymy "Chciałem być" z Teatru Powszechnego w Łodzi. Ta muzyczna komedia w reżyserii Michała Siegoczyńskiego prezentuje subiektywne spojrzenie na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka, przybliżając widzom sylwetkę "króla polskiej estrady". Zaczęła powstawać jeszcze za życia artysty, a jego śmierć dopisała do sztuki swoisty epilog.

- Spektakl ma dosyć żartobliwą formę. To pogodna opowieść ze znakomitą rolą Mariusza Ostrowskiego - mówi Bartosz Zaczykiewicz.

Dzień II: "Maski". Drugiego dnia zobaczymy spektakle Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz koprodukcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie. "Sceny z egzekucji" w reż. Adama Orzechowskiego z wielką rolą Grzegorza Gzyla to opowieść o walce o władzę, która zostanie zaprezentowana na Scenie Kameralnej dwukrotnie: o godz. 16 i 19, tak by wszyscy zainteresowani mieli szansę zdobyć bilety.

- To historia ścierania się artysty z władzą, z mecenasami - tłumaczy dyrektor kaliskiego teatru.

O godz. 18 na Hali OSRiR zobaczymy natomiast drugie konkursowe przedstawienie Mai Kleczewskiej - imponujący aktorsko spektakl "Twarzą w twarz" na podstawie scenariuszy i filmów Ingmara Bergmana, w scenografii znanego m.in. z instalacji "Lego. Obóz koncentracyjny" Zbigniewa Libery.

Dzień III: "Pany i chamy". W festiwalowy poniedziałek "Halka" ze Starego Teatru w Krakowie w reż. Anny Smolar. Spektakl oparty na nowatorsko odczytanym libretcie narodowej opery, podważający rodzimy kanon i stereotypy, błyskotliwie syntetyzuje możliwe współcześnie znaczenia dzieła Moniuszki i Wolskiego - godz. 17 na Dużej Scenie.

Dzień IV: "Wieszcze wiecznie żywi". Czwartego dnia na obu scenach Teatru Bogusławskiego ster przejmą polscy klasycy, odczytani w zupełnie nowy sposób. Zielonogórskie "Gusła" w reż. Grzegorza Brala (założyciela Teatru Pieśń Kozła) porwą widzów w żywioł teatru totalnego, gdzie treść wyłania się z wyrafinowanej formy wizualnej, śpiewu i tańca.

- Kto przegapi, ten gapa - mówi krótko Bartosz Zaczykiewicz.

Tego samego wieczoru na Scenie Kameralnej "Sen srebrny Salomei" z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w reż. Piotra Cieplaka - wciągająca, pełna zwrotów akcji sztuka, zaludniona przez niezwykłe, skomplikowane osobowości i sieć nietuzinkowych relacji.

- To najlepszy spektakl według tekstu Słowackiego, jaki widziałem - uważa dyrektor TBK.

Dzień V: "Rzeczywistości". Festiwalowa środa to kolejne konkursowe emocje. O godz. 17:30 na Scenie Kameralnej "Słabi" z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekst Magdaleny Drab to tragikomiczna i równocześnie emocjonalna opowieść o doświadczeniu inności i nieprzystawalności do ogólnie przyjętych norm.

Następnie festiwalowi widzowie przeniosą się na Dużą Scenę, aby zobaczyć bardzo osobistą, a jednocześnie niepozbawioną dystansu i groteski sięgającej komizmu opowieść Mateusza Pakuły "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".

- Po prostu marsz do teatru - mówi dobitnie Bartosz Zaczykiewicz.

Na scenie zobaczymy m.in. ulubieńca kaliskich widzów, Szymona Mysłakowskiego. Spektakl jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

Dzień VI: "Kto jest kim". Czwartkowe spektakle będą starały się opowiedzieć o naszych charakterach. O godz. 17:30 "Jednooki król" w reż. Antoniny Choroszy z Teatru Nowego w Poznaniu - miłe spotkanie przyjaciółek po latach przybierze zupełnie nieoczekiwany bieg, odkrywając niespodziewane tajemnice.

Wieczorem równie zaskakująca "żONa" przygotowana przez Tito Productions/Spektaklove. Reżyser Adam Sajnuk umiejętnie wydobył na scenie ironię losu polityka, wystawionego na próbę emocji i charakteru, a czwórka znakomitych aktorów z Renatą Dancewicz i Piotrem Polkiem na czele, zachwyca znakomitą grą i opowiada w komediowym tonie o hipokryzji, miłości i tolerancji.

Dzień VII: "Artystki/Artyści". W piątkowy wieczór przyglądać się będziemy sylwetkom i dramatom artystek i artystów. Nieszablonowe "Łatwe rzeczy" Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na Scenie Studio CKiS przybliżą nam w nietypowej formie opowieść o pracy aktorek. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dwukrotnie, o godz. 18 i 20.

A o godz. 19:30 "Idzie skacząc po górach" kaliskiego teatru według powieści Jerzego Andrzejewskiego, z wielką rolą główną Lecha Wierzbowskiego.

Dzień VIII: "Serca". Nim finałowego dnia poznamy werdykt Jury, zobaczymy jeszcze dwa tytuły. Na Scenie Kameralnej gratka dla fanów pisarza Szczepana Twardocha - "Byk" z Teatru Studio w Warszawie. Grany po polsku i śląsku monodram Roberta Talarczyka, to poruszające zderzenie śląskiej duszy ze współczesnością i jej wyzwaniami.

Zaś na zakończenie prawdziwa uczta teatromana: zespół Teatru Ateneum w Warszawie dwukrotnie zagra na Dużej Scenie spektakl "To wiem na pewno" w reż. Iwony Kempy. Opowieść o rodzinie takiej, jak każda, w której wszyscy widzowie odnajdą siebie i swoje rozterki. W rolach głównych fenomenalna Agata Kulesza, Paulina Gałązka, Przemysław Bluszcz i inni.

- Zabawne, mądre, pouczające - uważa dyrektor kaliskiej sceny.

Jak co roku, jury przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach - Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagrodę za wybitną rolę epizodyczną, nagrodę dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt poznamy wieczorem w sobotę, 13 maja na uroczystej gali zakończenia festiwalu.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które poprowadzi Jacek Wakar - krytyk teatralny, dziennikarz, szef redakcji kultury w PAP. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprosi do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w Kontrabas Cafe, gdzie codziennie będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem "Nocna muzyka".

Festiwalowi towarzyszyć będą wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury: Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Więcej szczegółów wkrótce.

Bilety

Ceny biletów wahają się od 70 do 150 zł, wejściówki od 20 do 40 zł. Szczegółowy repertuar Festiwalu dostępny jest na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl. We wtorek 28 marca będzie można zakupić lub zarezerwować karnety na cały festiwal, a sprzedaż biletów na poszczególne spektakle ruszy w środę 29 marca o godzinie 10:00 w Kasie Teatru i on-line na stronie teatr.kalisz.pl.

W kasie będzie można także nabyć wejściówki na spektakle, sprzedawane na 15 minut przed rozpoczęciem przedstawień - dostępność będzie uzależniona od liczby wolnych foteli.

Zobacz także:

Fortepianowe dedykacje Martina Listabartha wypełniły pałac w Antoninie

Fortepianowe dedykacje Martina Listabartha wypełniły pałac w...

Smerfna Piątka w Kaliszu. Wystartowało 230 biegaczy! ZDJĘCIA, WIDEO

W tych miejscach w Kaliszu można nakręcić "The Last of us". ...


Obserwuj nas także na Google News

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kaliskie Spotkania Teatralne. Po raz 63. nad Prosną odbędzie się wielkie święto teatru! - Kalisz Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie