MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszcze atakują: Postępowanie po ukąszeniu kleszcza. Sprawdź, co robić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia i co robić jeśli się nie udało

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
Kleszcze są nosicielami wielu poważnych chorób, które mogą dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Najbardziej znane z nich to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Kleszcze są nosicielami wielu poważnych chorób, które mogą dotknąć zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Najbardziej znane z nich to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
Lato to ulubiona pora roku dla kleszczy. Coraz częściej słyszymy o przypadkach wystąpienia ich u zwierząt jak również u ludzi. Jak zapobiegać oraz kiedy udać się do lekarza? Na te pytania odpowiedzieli nam specjaliści.

Sezon na kleszcze w pełni. Jakie zagrożenia niosą ze sobą kleszcze?

Sezon na kleszcze trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ale to właśnie w ciepłych miesiącach, takich jak czerwiec, są one najbardziej aktywne. Te małe pajęczaki mogą być źródłem poważnych problemów zdrowotnych, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Kleszcze, będące pajęczakami z podgromady roztoczy, są odpowiedzialne za przenoszenie wielu chorób. Ich obecność w środowisku naturalnym, a co za tym idzie ryzyko ugryzienia, wzrasta w cieplejszych miesiącach, co czyni je istotnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego oraz weterynarii.

Zrozumienie, jakie zagrożenia niosą ze sobą kleszcze, jest pierwszym krokiem do ochrony przed nimi. Wiedza ta pozwala na lepsze przygotowanie się do sezonu kleszczowego i zminimalizowanie ryzyka zarażenia chorobami przez nie przenoszonymi.

Po usunięciu kleszcza, miejsce ukąszenia należy dokładnie zdezynfekować. Warto również obserwować miejsce ukąszenia przez kilka tygodni – jeśli pojawią się objawy takie jak rumień wędrujący, gorączka, bóle stawów czy objawy neurologiczne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Po usunięciu kleszcza, miejsce ukąszenia należy dokładnie zdezynfekować. Warto również obserwować miejsce ukąszenia przez kilka tygodni – jeśli pojawią się objawy takie jak rumień wędrujący, gorączka, bóle stawów czy objawy neurologiczne, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Pawel Lacheta

Co robić, kiedy mamy kleszcza?

Znalezienie kleszcza na swoim ciele, ciele dziecka czy u swojego zwierzęcia może być niepokojące. Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest bezzwłoczne usunięcie kleszcza. Im dłużej kleszcz pozostaje w skórze, tym większe ryzyko, że przekaże patogeny chorobotwórcze.

Usunięcie kleszcza wymaga pewnej ostrożności. Zalecane jest użycie pęsety lub specjalnej pętelki na kleszcze, aby uniknąć wywołania wymiotów u pajęczaka, co mogłoby zwiększyć ryzyko zainfekowania. Ważne jest, by nie stosować domowych sposobów, takich jak smarowanie kleszcza tłuszczem czy polewanie go alkoholem.

W ostatnich latach była moda na badanie kleszczy, które zostały wyciągnięte ze skóry. Nie ma to większego znaczenia dla nas, bo kleszcz nie musiał zainfekować osobę w którą się wbił. Takie badania są naprawdę drogie, a celowość ich wykonania budzi wątpliwości. Najważniejsza rzecz, którą każdy powinien wykonać to obserwacja skóry przez kolejny miesiąc - mówi lek. med. Paulina Ruszkiewicz

Po usunięciu kleszcza, kluczowe jest obserwowanie miejsca ugryzienia oraz ogólnego stanu zdrowia przez najbliższy miesiąc. Każda niepokojąca zmiana powinna być konsultowana z lekarzem.

Jeśli dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, ważne jest, aby go jak najszybciej usunąć. Do tego celu najlepiej użyć specjalnych pęsetek lub narzędzi do usuwania kleszczy, unikając ściskania jego ciała, co może zwiększyć ryzyko infekcji.
Jeśli dojdzie do ukąszenia przez kleszcza, ważne jest, aby go jak najszybciej usunąć. Do tego celu najlepiej użyć specjalnych pęsetek lub narzędzi do usuwania kleszczy, unikając ściskania jego ciała, co może zwiększyć ryzyko infekcji. pixabay.pl

Profilaktyka przed kleszczami

Ochrona przed kleszczami powinna stać się częścią naszych przygotowań do wiosennych i letnich aktywności na świeżym powietrzu. Proste środki ostrożności mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ugryzienia.

Noszenie odzieży z długimi rękawami i nogawkami, kapeluszy czy czapek może ograniczyć dostęp kleszczy do skóry. Ważne jest również stosowanie preparatów odstraszających oraz szczepień na kleszczowe zapalenie mózgu, które oferują dodatkową warstwę ochrony przed tymi pajęczakami.

Regularne strzepanie ubrań i kontrola ciała po powrocie z miejsc, gdzie mogą występować kleszcze, to kolejne kroki, które warto wdrożyć do swojej rutyny. Takie działania pozwalają na szybką reakcję w przypadku znalezienia kleszcza i zminimalizowanie ryzyka zarażenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto