Kodeks Pracy do zmiany. Pracownik dostanie więcej urlopu, ale jest pewien haczyk! Sprawdź jaki konkretnie

redakcja
Rewolucja w urlopach i wynagrodzeniach w pracy to świetna informacja dla pracowników. Niestety każdy, kto będzie chciał wziąć dodatkowy urlop musi liczyć się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Jakimi? Sprawdźcie!

WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Rewolucja w urlopach i wynagrodzeniach w pracy to świetna informacja dla pracowników. Niestety każdy, kto będzie chciał wziąć dodatkowy urlop musi liczyć się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Jakimi? Sprawdźcie! WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Rewolucja w urlopach i wynagrodzeniach w pracy to świetna informacja dla pracowników. Niestety każdy, kto będzie chciał wziąć dodatkowy urlop musi liczyć się z pewnymi negatywnymi konsekwencjami. Jakimi? Sprawdźcie!

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Kodeks Pracy do zmiany. Kto dostanie więcej urlopu?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu Pracy. Ma ona na celu wprowadzenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Obie regulacje pochodzą z 2019 r., a czas na ich implementację upływa 2 sierpnia.

Wciąż nie ma nawet projektu. Zapowiedzi zmian znalazły się w planie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Z zapowiedzi wynika, że pracownik będzie mógł wziąć pięć dni wolnego rocznie, by opiekować się krewnym (synem, córką, matką, ojcem lub małżonkiem) lub osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych. Taki urlop będzie jednak bezpłatny.
– To sprzeczne z unijną dyrektywą, która zakłada odpłatność tego urlopu na poziomie przynajmniej wynagrodzenia chorobowego – mówi Katarzyna Siemienkiewicz. I dodaje, że pracownicy będą korzystać z takiego wolnego w ostateczności, gdy już wykorzystają 14 dni zwolnienia na opiekę nad chorym członkiem rodziny.

  • koszty wprowadzenia kolejnego wolnego – zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, poniesie zaś pracodawca,
  • rocznie pracownikowi mają przysługiwać dwa dni lub 16 godzin takiego zwolnienia,
  • dostanie za nie wynagrodzenie, ale tylko połowę.

– Tu prawodawca miał dowolność. Mógł więc nie przewidzieć wynagrodzenia w ogóle – komentuje Katarzyna Siemienkiewicz.

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Co konkretnie się zmieni?

Nowelizacja ma wprowadzić także zmiany w urlopach rodzicielskich. Pracownicy zyskają dodatkowe dziewięć tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, które będą zagwarantowane dla ojca dziecka. Przepadną, jeżeli nie wykorzysta ich mężczyzna.

  • matki wciąż będą mogły korzystać z rocznych urlopów (20 tygodni macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego),
  • ojcu dziecka za okres nieprzenoszalnej dziewięciotygodniowej części urlopu będzie przysługiwał zasiłek w wysokości 70 proc. podstawy wymiaru świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kodeks Pracy do zmiany. Pracownik dostanie więcej urlopu, ale jest pewien haczyk! Sprawdź jaki konkretnie - Toruń Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie