Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Sieroszewice ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
KGW Rososzyca
KGW Rososzyca Archiwum KGW
"Głos Wielkopolski" oraz serwis naszemiasto.pl przygotowują album, w którym zostanie zaprezentowana działalność Kół Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski. Nie zabrakło tam również Kół z terenu gminy Sieroszewice.

- Szanowni Państwo! Niezmiernie cieszy mnie fakt, że na terenie gminy Sieroszewice od wielu lat prężnie działają koła gospodyń wiejskich. Urząd Gminy Sieroszewice współpracuje z nimi, zapewniając wsparcie organizacyjne oraz finansowe w ramach otwartych konkursów ofert. Dzięki oficjalnemu zarejestrowaniu działalności, stowarzyszenia mają możliwość ubiegania się o dofinansowania ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszelkie pozyskane przez KGW pieniądze są wykorzystywane w mądry i właściwy sposób. Wspomnę tutaj choćby o doposażaniu kuchni w salach wiejskich, organizacji wydarzeń społeczno-kulturalnych integrujących mieszkańców czy wyjazdach na wycieczki. Współpraca z kołami układa się bardzo dobrze. W roku 2019 z mojej inicjatywy członkinie brały czynny udział w dożynkach gminnych prezentując lokalne potrawy i promując swoją działalność. Niestety, z uwagi na pandemię, uroczystość nie mogła odbyć się ponownie w roku 2020, jednak w przyszłości zamierzamy kontynuować udział kół w tym wydarzeniu. Cieszę się, że rola kół gospodyń wiejskich wiąże się zarówno z promowaniem kultury i sztuki ludowej, jak również z integracją mieszkańców całej gminy i aktywizacją społeczności lokalnej, za co serdecznie dziękuję wszystkim aktywnie działającym członkiniom - mówi wójt gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ZAMOŚCIU

Koło Gospodyń Wiejskich w Zamościu założono w latach 60. z inicjatywy Kazimiery Wilde. Następną przewodniczącą została Teodozja Górecka. Panie od samego początku istnienia działały bardzo prężnie. Już wtedy koło organizowało Dzień Kobiet, a także liczne zebrania i spotkania w swoim gronie. KGW korzystało z pomieszczeń w klubie Związku Młodzieży Wiejskiej. W1974 roku w domu u Marii Krysiak odbywały się kursy gotowania, prowadzone przez Janinę Pułkownik. KGW organizowało także konkursy ogródków działkowych. Kolejną przewodniczącą, którą wybrano podczas Dnia Kobiet, była Anna Zatylna. Wraz z przewodniczącą powołano skarbnika – Bożenę Strzelecką oraz Krystynę Rojek, która zajmowała się wypożyczaniem naczyń. Podczas ich kadencji z budżetu gminy zakupiono wyposażenie kuchni Domu Ludowego w Zamościu. Następnie funkcję przewodniczącej przejęła Maria Szmaj, a skarbnikiem została Beata Suś. Panie cały czas inwestowały w rozwój wypożyczalni naczyń i kuchni. Dwukrotnie uczestniczyły w organizacji dożynek gminnych we wsi Zamość, organizowały imprezy sylwestrowe i liczne wieczorki. Koło Gospodyń Wiejskich w Zamościu zarejestrowane zostało w grudniu 2018 roku w ARiMR. Obecnie liczy 33 osoby. Jego przewodniczącą jest Mariola Panek, skarbnikiem – niezmiennie Beata Suś, a wypożyczanie naczyń powierzono Katarzynie Szmaj, Izabelli Jędrzejewskiej oraz Wioletcie Jaszczyńskiej. Wszystkie członkinie KGW to wspaniałe kobiety i wulkany ogromnej energii, a ich zaangażowanie wynika z miłości do środowiska, w którym żyją. Podtrzymują tradycje, organizują biesiady, wigilie, wycieczki, ogniska, podczas których przedstawiają swój kunszt kulinarny. Pomysły kulinarne KGW Zamość opublikowano w dwóch książkach. W 2020 roku koło zdobyło tytuł „KGW Roku” na szczeblu powiatowym w Wojewódzkim Plebiscycie Mistrzowie Agro. Członkinie KGW w Zamościu nieustannie rozwijają swoje pasje i zainteresowania.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W MASANOWIE

Koło Gospodyń Wiejskich w Masanowie powstało 29 czerwca 1965 roku. Założycielkami były: Janina Agata, Czesława Otwiaska, Danuta Urban, Helena Cicharska, Stanisława Wojtynka. W skład zarządu weszły: przewodnicząca – Janina Agata, zastępca przewodniczącej – Katarzyna Urban, sekretarz – Danuta Urban, skarbnik – Stanisława Wojtynka, członek zarządu – Weronika Dylak. Pierwszą imprezą zorganizowaną przez koło były dożynki wiejskie. W roku 1966 został zawiązany Zespół Pieśni i Tańca pod kierownictwem Czesławy Otwiaski. Instruktorem z ramienia Ostrowskiego Domu Kultury był Józef Balicki. Zespół uświetniał swoimi występami imprezy kulturalne w gminie i w powiecie. Wykonywał zapomniane piosenki oraz obrzędy wiejskie, takie jak podkoziołek
i pierzochy. KGW wspólnie z OSP i kółkiem rolniczym angażowało się w budowę sali Domu Strażaka w Masanowie. Kobiety pomagały podczas budowy, mieszając beton czy nosząc cegły. Dom Strażaka wraz z salą i remizą, a także pomieszczeniem na klub „Ruchu” zostały otwarte w 1969 roku. Panie przez wiele lat prowadziły konkurs „Więcej kwiatów, warzyw i owoców”, organizowały też konkurs na najładniejszą zagrodę, a ponadto co roku przeprowadzały wspólne zakupy kurcząt i kaczek. Z inicjatywy KGW odbywały się kursy rolnicze i pogadanki z agronomem. Od 1991 roku przez 20 lat funkcję przewodniczącej pełniła Grażyna Banasiak, która kontynuowała pracę poprzedniego zarządu, dążąc do ulepszania kuchni przy sali. Następnie wybrano Irenę Grzona. Koło organizowało dożynki, kursy gotowania oraz robienia sztucznych kwiatów. W karnawale prowadzone były pokazy mody i fryzur oraz porady kosmetyczne. Koło Gospodyń Wiejskich w Masanowie jest inicjatorem życia na wsi. W wolnym czasie realizowane są zabawy oraz wycieczki w ciekawe miejsca Polski. W 2015 roku odbyły się uroczyste obchody 50-lecia Koła. W 2018 roku KGW zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i od tej chwili może ubiegać się o dofinansowania. W 2020 roku wybrano nowy zarząd, w skład którego weszły: przewodnicząca – Ewelina Gołębiowska, zastępca – Henryka Stefaniak, sekretarz – Karolina Wojtysiak, skarbnik – Wioleta Michalak. W roku 2020 panie pomagały w walce z wirusem, szyjąc maseczki pod patronatem starosty powiatu ostrowskiego. Aktywnie uczestniczyły w zbiórce Gaszyn Challenge, a w związku z brakiem możliwości zorganizowania imprez oraz spotkań zaplanowano generalny remont kuchni przy sali wiejskiej. Działalność KGW przynosi realne zmiany w rozwój wsi, a efekty jego pracy przekładają się na całą społeczność lokalną. Panie są świadome i otwarte na wspólne przedsięwzięcia.

Smaczny przepis na chrupiące gofry:
Składniki: 2 szklanki mleka, 2 szklanki mąki pszennej, 1/3 szklanki oleju, 2 łyżki cukru, 1 op. cukru wanilinowego, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 2 jajka, szczypta soli.
Przygotowanie: Gofrownicę posmarować olejem i mocno rozgrzać. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem soli, resztę składników zblendować na gładką masę. Do masy dodać ubite białka i wymieszać bardzo delikatnie. Przed każdym nałożeniem ciasta gofrownicę posmarować olejem, dzięki temu gofry będą lekkie i chrupiące.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W PARCZEWIE

12 marca 1965 roku odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Parczewie. Zapisały się 32 gospodynie. Założycielką i przewodniczącą była Józefa Panek, sekretarzem – Stanisława Szydlak, a skarbnikiem – Władysława Chalińska. Wytypowano również instruktorkę powiatową – Reginę Szymczak.
Pierwszym ważnym wydarzeniem było szkolenie na temat „Wychowu kurcząt i uprawy warzyw”. KGW organizowało spotkania z członkiniami pobliskich kół, kursy, pogadanki na temat chorób ludzi i zwierząt oraz wycieczki. Panie pamiętały również o najmłodszych – urządzały dzieciom przedszkolnym spotkania z gwiazdorem. Nowy zarząd wyznaczono w 1968 roku. Przewodniczącą została Janina Sobczak, skarbnikiem – Władysława Chalińska, a na sekretarza wybrano Wandę Kania. KGW organizowało konkursy ogródków warzywnych i kwiatowych, a także dożynki, z których dochód był przeznaczony na budowę sali. W1970 roku ponownie wybrano zarząd: przewodniczącą została Teresa Dudziak, wiceprzewodniczącą– Władysława Mikulska, skarbnikiem – Helena Waiman, sekretarzem – Józefa Panek, przewodniczącą ds. gospodarstwa domowego – Władysława Mikulska, przewodniczącą ds. oświaty i opieki nad dzieckiem – Grzelak Halina, a przewodnicząca ds. oświaty i kultury – Maria Ratajczyk. W skład Komisji Rewizyjnej weszły: Bronisława Walczak i Hanna Wojtkowiak. Po latach ciężkiej pracy odbyło się otwarcie Sali Wiejskiej w Parczewie. W 1972 roku przewodniczącą ponownie została Teresa Dudziak, natomiast skarbnikiem – Hanna Wojtkowiak, a sekretarzem – Maria Karolak. Nakolejną przewodniczącą wybrano Hannę Wojtkowiak. W roku 1976 przewodniczącą została Teresa Lis, zastępcą – Władysława Mikulska, skarbnikiem – Teresa Dudziak, sekretarzem – Waleria Mazur. Przy współpracy z OSP Parczew odbywały się zabawy i dyskoteki, organizowano też Dzień Kobiet, Dzień Dziecka i rozmowy z lekarzami. Przy sali powstała wówczas nowa kuchnia. W1998 roku wybrano zarząd, na czele z przewodniczącą Wiesławą Smółką, skarbnikiem – Natalią Szymankiewicz, sekretarzem – Małgorzatą Lis. Panie chciały dorównać poprzedniczkom. Utrzymywały w tradycji Dzień Kobiet oraz spotkania opłatkowe. W 2014 roku sekretarzem mianowano Lucynę Pilarczyk. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Krystynę Dolatę, Irenę Plewińską i Bogumiłę Banasiak. Funkcję zbierania składek wieńcowych przejęła po Zofii Malchrzyckiej Anna Kwiasowska. Szczególną sławą cieszy się impreza zainicjowana przez koło – „Zabawa podkoziołkowa”. Na zakończenie karnawału okoliczni mieszkańcy bawią się przy muzyce na żywo i smacznym posiłku. Wspólnie ze strażą i szkołą, KGW organizuje co roku festyn rodzinny, a seniorzy zapraszani są na spotkania, gdzie wnuczęta umilają im czas występami. Kolejną inicjatywą jest coroczna jesienna biesiada. Zabawa przy wiejskim jadle i wspólnych śpiewach trwa do białego rana. W sierpniu 2018 roku KGW reprezentowało gminę Sieroszewice w Błaszkach na Festiwalu Smaków LGD. Motywem przewodnim wydarzenia była kaczka, za którą panie otrzymały nagrody. Przepisy KGW na potrawy wielkanocne zostały opublikowane w książce „Kulinarne podróże po Wielkopolsce – Wielkanoc” i w „Księdze smaków powiatu ostrowskiego”. Ponadto KGW z innymi organizacjami i mieszkańcami wsi zorganizowało 600-lecie wsi Parczew. Dzięki dotacjom zARiMR panie stale doposażają kuchnię przy sali wiejskiej.

Komentarz przewodniczącej

Wiesława Smółka: – Przez te wszystkie lata działalności koła każde pokolenie miało swój czas, a ludzie nie zważając na prozę życia, dążyli do swojego celu. A cel był jeden: dobro wszystkich mieszkańców. Kobiety działające w kole starają się i robią wszystko, aby łączyć pokolenia poprzez organizowanie spotkań, konkursów i zabaw. Dziękuję wszystkim za ciężką pracę i poświęcony czas.

Smaczny przepis na kaczkę faszerowaną bez kości
Składniki: ok. 2,5 kg kaczki, delikat do mięs, sól, pieprz, majeranek. Farsz: 100 g ugotowanej kaszy, 500 g mielonego mięsa, 300 g pieczarek.
Sposób wykonania:
Kaczkę wytrybować z kości, posypać w środku solą, pieprzem i majerankiem. Farsz również doprawić solą, pieprzem i majerankiem, następnie włożyć go w środek kaczki. Pospinać kaczkę wykałaczkami, obsypać delikatem do mięs i włożyć w rękaw do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 2 godziny. Po upieczeniu wyjąć kaczkę z rękawa, wyciągnąć wykałaczki i pokroić. Smacznego!

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W ROSOSZYCY

Koło Gospodyń Wiejskich w Rososzycy ma długoletnią tradycję, sięgającą 1962 roku. Organizowało wówczas: kursy gotowania, szycia, haftowania, szydełkowania, konkursy na najładniejsze ogródki kwiatowe, potańcówki w sali wiejskiej, spotkania z okazji Dnia Kobiet i dożynki wiejskie. Prowadzona była też dystrybucja piskląt. W posiadaniu koła był magiel oraz urządzenie do szatkowania kapusty. W latach 90. jego działalność została zawieszona. 21 grudnia 2018 roku podjęto inicjatywę rejestracji. Do koła należy 79 członków, w tym panie i panowie w różnym wieku. Członkowie KGW są inicjatorami i organizatorami uroczystości służących integracji i aktywizacji społeczności lokalnej, zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych i rodzinnych. Największym sukcesem KGW jest zdobycie II miejsca w VII edycji kulinarnej pod nazwą „Smaki LGD”, organizowanej przez LGD Długosz Królewski oraz Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach. Przepisy i receptury pań znalazły się w „Księdze smaków powiatu ostrowskiego”.
Z inicjatywy koła odbyła się impreza wiejska święto pieczonego ziemniaka – „Pyrczok” z kartoflanymi smakołykami w roli głównej. Członkowie wzięli także udział w konkursie na „Najpiękniejszy wianek świętojański” ogłoszonym przez Wielkopolski oddział ARiMR. Swoje talenty kulinarne i dekoracyjne gospodynie Rososzycy wykorzystują na spotkaniu opłatkowym, biesiadzie andrzejkowej, balu walentynkowym oraz z okazji Dnia Babci i Dziadka. Organizowały wyjazdy m.in. do Uniejowa i Kotliny Kłodzkiej. Delegacja KGW uczestniczyła także w obchodach jubileuszu 120-lecia istnienia OSP w Rososzycy i 5-lecia Klubu Seniora „Sami swoi” w Rososzycy. Koło włączało się w przygotowanie festynu charytatywnego „Nakręceni dla Hani” dla mieszkanki wsi Rososzyca, a także w charytatywny challenge dla chorego na rdzeniowy zanik mięśni Wojtusia z Galewic. Ponadto w czasie epidemii panie szyły maseczki. Gospodynie dbają o aktywność fizyczną. Organizowały zajęcia sportowe zarówno o charakterze profilaktycznym, jak i terapeutycznym. Co więcej – KGW zajmuje się również wypożyczaniem zastawy stołowej, a swoje zdolności muzyczne doskonali na próbach chóru. KGW planuje zorganizowanie w Rososzycy I Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Sieroszewice. Wydarzenie ma być okazją do zaprezentowania umiejętności z dziedzin kulinarnych, artystycznych i sprawnościowych.

Komentarz przewodniczącej

Grażyna Jędras: – Impuls dla reaktywacji koła dał sołtys naszej wsi Andrzej Chwiłkowski. Współpraca z nim i radą sołecką układa się świetnie. Działalność rozpoczęliśmy pracowicie, uczestnicząc w dużych imprezach, a także je organizując. Planujemy kultywowanie tradycji święta pieczonego ziemniaka – „Pyrczok”, a także integracje wszystkich kół z gminy Sieroszewice. Jestem zadowolona z pracy koła.

Smaczny przepis na gołąbki z farszem rybnym
Składniki: Główka kapusty włoskiej, 1/2 kg fileta z miruny (lub z innej ryby), duża cebula, 3 łyżki posiekanego kopru, 10 dag masła, jajko,30 dag ryżu, 30 ml bulionu warzywnego, pół cytryny, sól, pieprz.
Przygotowanie:
Kapustę sparzyć we wrzątku z solą i odrobiną oleju. Ugotować ryż. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na złoty kolor. Do ugotowanego ryżu dodać cebulkę, posiekany koper, jajko i przyprawy. Rybę skropić cytryną. Drobno pokroić w kostkę i dodać do ryżu. Wyrobić farsz i rozłożyć na uprzednio sparzone liście kapusty. Zwinąć w rulon i ułożyć gotowe gołąbki na blaszkę. Podlać bulionem. Włożyć do piekarnika nagrzanego do temperatury 175 stopni i zapiekać 35 minut.

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH W SIEROSZEWICACH

Koło Gospodyń Wiejskich w Sieroszewicach zostało powołane 8 marca 1958 roku na zebraniu kółka rolniczego. Dwa dni później odbyło się pierwsze spotkanie, na którym do koła dołączyło 25 pań. W skład pierwszego zarządu weszły: przewodnicząca – Anna Siwak, sekretarz – Wanda Pawłowska, skarbnik – Maria Szydlak oraz członek zarządu – Stanisława Krawczyk. Od tego momentu panie angażowały się w prace społeczne, kursy i szkolenia. Nawiązały współpracę z przedsiębiorstwami, m.in. z wylęgarnią drobiu, spółdzielnią mleczarską oraz ogrodniczą. Prowadziły kursy upraw mało znanych roślin, warsztaty kroju i szycia, kursy pieczenia ciast, robótek na drutach, plecenie makram, a także konkursy na najlepszy ogródek kwiatowo-warzywny. Organizowały wycieczki krajoznawcze i kulturalne np. do opery czy też na rewię na lodzie. Powodzeniem cieszył się utworzony w Sieroszewicach, a prowadzony przez Annę Siwak zespół teatralny. Wystawiano sztuki m.in. „Husarzy”, „Podejrzaną”, „Nikt mnie nie zna”, „Moralność pani Dulskiej”. Nowy rozdział Koła Gospodyń Wiejskich stanowiło otwarcie Domu Kultury w Sieroszewicach. Aktywność członkiń pozwalała na organizowanie zabaw, a tym samym pozyskiwanie środków na wyposażenie kuchni i wypożyczalni naczyń. Duże zmiany nastąpiły w związku z rezygnacją przewodniczącej Anny Siwak. Jej miejsce zajęła Stanisława Teodorczyk. Barbara Krupińska przejęła po 25 latach kronikę koła, za którą w1988 roku organizacja otrzymała wyróżnienie i nagrodę pieniężną. KGW zawsze pamiętało o najmłodszych – przygotowywano dla dzieci zabawy, bale noworoczne oraz paczki ze słodkościami. Po śmierci Janiny Pułkownik, długoletniej członkini i instruktorki do spraw gotowania i pieczenia, rolę instruktorki ds. żywienia przejęła Maria Kopras. Druga połowa lat 90. to trudny czas, koszty utrzymania koła przerosły jego dochody. Nieprzerwanie odbywały się skromne spotkania z okazji Dnia Kobiet. Na przestrzeni kolejnych lat nastąpiły dalsze zmiany. Został wybrany nowy zarząd, a przede wszystkim nowa przewodnicząca – Bożena Zarzecka, która pełni tę funkcję do dziś. Zastępczyniami zostały Stanisława Teodorczyk i Anna Urbaniak, sekretarzem – Anna Torchalska, askarbnikiem – Irena Pietrzak. Skład Komisji Rewizyjnej nie zmienił się od 1995 roku. Należą do niej: Teresa Grzeszczyk, Ewa Warga i Jadwiga Nentwich. Nowy zarząd koła wystąpił o odznaczenie dla zasłużonych członkiń. Otrzymały je: Stanisława Teodorczyk, Czesława Smółka oraz Ryszarda Karolak. Podczas obchodów 50-lecia Koła 45 pań otrzymało odznaczenia resortowe. W roku 2008 stowarzyszenie otrzymało nowe zaplecze kuchenne, które wyposażono dzięki pomocy Urzędu Gminy Sieroszewice i samorządu wsi. Koło Gospodyń Wiejskich w Sieroszewicach organizuje cykliczne spotkania opłatkowe, jest współorganizatorem Dnia Babci i Dziadka oraz Gminnego Dnia Seniora. Obecnie koło liczy 46 prężnie działających członkiń. Panie wiedzą, że dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji jest w dzisiejszych czasach bardzo istotne, by iść w parze z nowoczesnością i rozwojem wsi. KGW Sieroszewice ma obecnie zupełnie inny charakter niż kilkadziesiąt lat temu. W dalszym ciągu pełni ważną rolę społeczną, integrując mieszkańców wsi oraz kultywując tradycje i zwyczaje ludowe. Współczesne kobiety z KGW określa się jako kobiety gospodarne i wyjątkowe.

Ciekawa inicjatywa
Koło Gospodyń Wiejskich w Sieroszewicach od 2006 roku organizuje Podkoziołek. Po kilkudziesięciu latach przerwy zwyczaj reaktywowano. W przeddzień Środy Popielcowej barwny korowód przebierańców z muzyką i śpiewem wywołuje uśmiech i radość wśród odwiedzanych od drzwi do drzwi mieszkańców wsi. Wieczorem wszyscy spotykają się w sali wiejskiej, by zakończyć karnawał.

Smaczny przepis kaczkę duszonę w kapuście
Składniki: 1 kg kaczki, 20 dag wędzonego boczku, 2 cebule, 1 kg słodkiej kapusty, 3 łyżki tłuszczu do smażenia, sok z cytryny, cukier do smaku, natka pietruszki.
Przygotowanie: mięso oddzielić od kości, pokroić na małe kawałki i obrumienić na tłuszczu, potem posolić, podlać wodą i dusić pod przykryciem; boczek pokroić i stopić, cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na wcześniej przygotowanym boczku; kapustę poszatkować, połączyć z cebulą, podlać wodą i udusić; do miękkiej kapusty włożyć uduszoną kaczkę, wymieszać i podusić jeszcze kilka minut; doprawić do smaku sokiem z cytryny, solą
i cukrem – tak przygotowaną kaczkę włożyć na półmisek i ozdobić siekaną nacią pietruszki. Danie zostało wyróżnione w Pierwszym Krajowym Święcie Kaczki.

Zobacz także:

Stan budowy na sierpień 1975 r.

Hotel Orbis "Prosna" w Kaliszu. 44 lata temu obiekt otwarto ZDJĘCIA

Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Opatówek pielęgnują lokalną...

36 pań z Żanetą  Pławiak-Baś na czele zaczęło działać w Czempiszu w 2016 r. Oficjalnie Koło powstało dwa lata później.  Od początku KGW współpracuje z  Fundacją Dorzecze Prosny organizując w Czempiszu Wiejski Klub Tańca i Taboru Kaliskiego. Główną ideą tego wydarzenia jest zebranie rozrzuconych po kraju i świecie wszystkich sympatyków muzyki wsi. KGW przyjmowało już gości z Austrii, Niemiec i Anglii. Wiejski Klub Tańca to inicjatywa OSP Czempisz i KGW Czempisz-Zaleśna. Do współpracy włączyły się też Wiejskie Kluby Tańca, działające w całej Polsce oraz kilka kapel. Jak tłumaczy KGW Czempisz, choć inicjatywa jest młoda, to nawiązuje do tradycji.
Bez wątpienia paniom z Czempisza wyobraźni i chęci nie brakuje. Kolejną ich inicjatywą jest objazdowy bal maskowy. Grano wówczas i śpiewano pod domami, na podwórkach i przed sklepami, odwiedzając miejsca,w których mieszkali lub mieszkają słynni muzykanci. Tradycją w Czempiszu są też kuligi dla mieszkańców sołectwa Czempisz-Zaleśna, a po nim ognisko integracyjne. KGW organizowało też spotkanie świąteczne, dekorowało choinki pod strażnicą OSP, i stroiło wieś na dożynki. KGW pomaga też przy organizacji imprez gminnych. Przy współpracy  z Fundacją Dorzecze Prosny KGW stworzyło internetowy spektakl z udziałem dzieci z Czempisza i Gminy Brzeziny pt. „Nie z tej bajki”. Gospodynie z Czempisza uczestniczyły również w obchodach święta „wdzięczni Polskiej Wsi” w Bralinie. Odebrały tam z rąk premiera pamiątkowy medal za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Przewodniczaca KGW ma na swoim koncie występ w kuchni programu „Pytanie na śniadanie”. 
KGW może pochwalić się też udziałem w wielu konkursach. Ma na swoim koncie m.in. kilka konkursów fotograficznych, gdzie otrzymywało nagrody i wyróżnienia.

Poznajcie Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brzeziny. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto