Koronawirus w Ostrowie Wielkopolskim. Sytuacja epidemiologiczna dzień po dniu

SJ
Udostępnij:
Raport 23 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowało już ponad 10 tys. osób, z czego 435 zmarło. Sprawdzamy dla Was jak wygląda sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu ostrowskiego dzień po dniu

23 kwietnia 2020 roku

 • Są nowe zakażenia koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Psarach. Ostrowski szpital wciąż się trzyma. W placówce działają wszystkie oddziały. Trwają też zaplanowane inwestycje na oddziale położniczym. Rano odbyła się konferencja prasowa z udziałem starosty ostrowskiego, gdzie przedstawiono aktualną sytuację epidemiologiczną w powiecie.
 • W porannym raporcie Ministerstwa Zdrowia odnotowano ponad 60 nowych zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce. Aż 16 z nich to chorzy z powiatu ostrowskiego, wśród zakażonych są dzieci.

22 kwietnia 2020 roku

 • W porannym raporcie odnotowano kolejne zakażenia w Wielkopolsce. Dwa z nich dotyczą powiatu ostrowskiego. Wśród chorych są dzieci.

Mapa zakażeń w Wielkopolsce:

wielkopolskie
 • Zakażonych335 985
  + 2 539
 • Zmarło7 837
  + 33

3. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+27 356(3 596 491)
 • Zmarło:+502(84 153)
 • Szczepienia:+178 425(42 033 071)
więcej
Dane zaktualizowano: 02.12.2021, godz. 10:47 źródło: Ministerstwo Zdrowia

___________________________________________________________________________
W powiecie ostrowskim jest już ponad 70 przypadków zakażenia koronawirusem, Nadal najgorsza sytuacja w Wielkopolsce jest w jej południowym regionie. W powiatach krotoszyńskim i kaliskim liczba zakażonych sięga ponad 200 przypadków, a w kaliskim ponad 300.

7 kwietnia zamknięto Dom Pomocy Społecznej w Psarach. Ogłoszono kwarantannę ze względu, iż u jednej z pracownic Domu potwierdzono zakażenie COVID-19. Kwarantanna w placówce nadal trwa. Pracownicy spędzili na dyżurze przy łóżkach pacjentów ponad 13 dni. Po tym czasie znaleziono dla nich zastępstwo, a wycieńczeni - na szczęście z ujemnymi wynikami testów - mogli wrócić do swoich domów.

10 kwietnia 2020 roku przed szpitalem w Ostrowie Wielkopolskim stanęła kontenerowa izba przyjęć. Jej budową zajęli się żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Projekt powstał przy współpracy służb wojewody Łukasza Mikołajczyka, dyrekcji szpitala oraz wojska. Ostrowska policja patroluje ulice w mieście i powiecie wraz z żołnierzami WOT-u.

Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek zabrała głos w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w dobie epidemii koronawirusa, które są zaplanowane na 10 maja 2020 roku. W liście do Komisarza Wyborczego w Kaliszu podkreśla, że byłoby to zagrożeniem życia i zdrowia wyborców oraz osób zaangażowanych w przygotowanie wyborów.
______________________________________________________________________________________

WAŻNE ZMIANY

 • Od czwartku 16 kwietnia będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa. Gminy, miasta i sołectwa w powiecie ostrowskim organizują rozdawanie maseczek mieszkańcom.
 • W ramach profilaktyki dezynfekowane są przestrzenie publiczne w miastach i gminach.
 • W sobotę 4 kwietnia starosta ostrowski poinformował, iż w Bursie Szkolnej w Ostrowie Wielkopolskim pokoje, będą służyć jako baza noclegowa dla pracowników medycznych ostrowskiego szpitala.
 • Lasy Państwowe wprowadziły 3 kwietnia zakaz wstępu do lasów i parków narodowych.
 • 26 marca prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego poinformowała o pomocy, jakiej Miasto udzieli przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Ostrowski Pakiet Pomocowy ma umożliwić lokalnym przedsiębiorcom przetrwanie kryzysu. Na ten cel z ostrowskiego budżetu wygospodarowano 650 tys. złotych.
 • W Ostrowie Wielkopolskim na nowo zaprogramowano sygnalizacje świetlne, tak by piesi nie musieli dotykać przycisków przed przejściem dla pieszych. To kolejne działanie profilaktyczne w związku z sytuacją epidemiologiczną.
 • W Ostrowie Wielkopolskim zamknięto miejskie place zabaw.
 • W związku z zagrożeniem epidemiologicznym od wtorku 17 marca 2020 roku we wszystkich autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim została wydzielona strefa tzw "przedniego pomostu". Zabronione jest wsiadanie i wysiadanie pierwszymi drzwiami autobusu. Wydzielona została także strefa buforowa, pomiędzy kabiną kierowcy, a przedziałem pasażerskim.
 • Na terenie Ostrowa Wielkopolskiego nie można wypożyczyć Ostrowskiego Roweru Miejskiego. Dla odwiedzających i wolontariuszy zamknięte zostało także Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim.
 • Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim oraz Urząd Miejski Ostrowa Wielkopolskiego są zamknięte do odwołania. Przypomnijmy, że Starostwo Ostrowskiego nie nalicza kar za niezarejestrowanie/wyrejestrowanie w terminie pojazdu.

#zarażamydobrem

 • POGOTOWIE ZAKUPOWE
  Od czwartku 19 marca 2020 roku wolontariusze ruszą z pomocą starszym i potrzebującym mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego! Pomogą w drobnych zakupach, wyprowadzą psa, wykonają pilne opłaty i w miarę możliwości będą starać się rozwiązać zgłaszane problemy. Na pomoc wolontariuszy mogą liczyć także mieszkańcy Przygodzic w potrzebie. Tam zorganizowano "pogotowie zakupowe".
 • WYWIESZAMY FLAGI
  W Raszkowie zapoczątkowano akcję wywieszania flag na znak zjednoczenia przeciw koronawirusowi. W tej niecodziennej walce najważniejsze jest byśmy po prostu zostali w domach. Bądźmy bohaterami w swoich domach i wywieśmy flagi!
 • POMOC DLA SZPITALA
  Firmy i osoby prywatne kierują pomoc dla ostrowskie szpitala. Jedną z pierwszych była firma COM40, która przekazała 500 tys. złotych na zakup respiratorów dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.
 • APEL STAROSTY
  Starosta Ostrowski Paweł Rajski prosi o wsparcie dla szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Podkreśla, że wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych kroków. Na apel starosty odpowiedziało wielu. Na koncie jest już ponad 2 mln złotych.
 • "Pierwsza linia frontu dziś, to Wy! Za poświęcenie dziękujemy - Ostrovianie" - transparent z taką treścią zawisł w niedzielę 22 marca w pobliżu szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Jego autorami są kibice Ostrovii 1909. To wstęp do akcji pomocowej dla ostrowskiego szpitala, która właśnie ruszyła. Celem zrzutki jest wsparcie personelu medycznego ostrowskiego szpitala, jak i działań placówki
 • Krwiodawcy oddali 10 litrów krwi z mundurowymi. To odzew krwiodawców na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, które prosi o oddawanie krwi ze względu na niski stan zapasów cennego leku.
 • Osadzeni szyją maseczki dla szpitala
  Osadzeni w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim szyją maseczki ochronne! Lokalny przedsiębiorca przekazał materiał, a w akcję zaangażowały się 15. aresztantów. Mają uszyć przynajmniej 8 tys. maseczek! Szpital potrzebuje ich tysiące! - Jeśli są jeszcze inni zainteresowani, prosimy o zgłoszenie się do mojego sekretariatu +48 62 737 84 02. Zapewniamy materiał do produkcji! Chcemy w nie zaopatrzyć także pracowników naszych jednostek. Razem pokonamy wirusa! - podkreśla Paweł Rajski, starosta ostrowski.
 • MISTRZOWIE DLA SZPITALA
  Młodzi ludzie, którzy zbudowali robota humanoidalnego NEO, teraz wraz z przyjaciółmi drukują na drukarkach 3D przyłbice ochronne dla lokalnych szpitali i placówek w potrzebie.
  CZYTAJ WIĘCEJ: Mistrzowie dla szpitali

_________________________________________________________________________

KORONAWIRUS - pamiętaj!

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje KORONAWIRUS i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno - epidemiologiczną tel. 504 285 334 lub w przypadku nasilonych objawów zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego - najbliższy oddział tel. 62 757 91 94.

PAMIĘTAJ!
W przypadku, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie masz jeszcze objawów pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami aby nie doszło do rozprzestrzenia się wirusa. Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji. NIE ZGŁASZAJ SIĘ DO PRZYCHODNI POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie) ani nie udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne.

Jeden chory pacjent (również Ty) może być źródłem wszystkich pozostałych osób w poczekalni!

 • Myj często ręce wodą z mydłem lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu
 • Unikaj dotykania rękami oczu, nosa i ust
 • Zasłaniaj usta i nos zgiętym ramieniem lub jednorazową chusteczką kiedy kaszlesz lub kichasz
 • Nie zbliżaj się do osób chorych

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ostrowianin

Inflacja, która pożera oszczędności, ceny co raz wyższe. Rosnące podatki, socjal rozdmuchany do granic wytrzymałości. Efekt, gospodarka spowalnia przechodząc do recesji, krachu. Korono wirus to świetny temat zastępczy, to Kozioł ofiarny dla ukrycia krachu i wybuchu niezadowolenia społeczeństwa.

Dodaj ogłoszenie