Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mały jubileusz ostrowskiej kardiologii. To już 5 lat!

RED
Ostrowska kardiologia obchodzi jubileusz 5-lecia istnienia. Nowy dysponujący 35. łóżkami oddział oddano do użytku w końcu 2013 r. , ale faktyczne uruchomienie i pierwszy zabieg koronografii wykonany został 31 stycznia 2014 roku. Od początku istnienia na oddziale hospitalizowanych było 9959 pacjentów.

- Po zagospodarowani Poradni Specjalistycznych budowa kardiologii była to jedną z największych inwestycji realizowanych przez Powiat Ostrowski. Zaledwie w przeciągu roku puste pomieszczenia na pierwszym piętrze Poradni Specjalistycznej zamieniły się w supernowoczesną placówkę medyczną. Było to wyzwanie pod względem finansowym i medycznym, ale biorąc pod uwagę końcowy efekt ten wysiłek się opłacił - powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Oddziałem kieruje dr Janusz Tarchalski, któremu udało się stworzyć świetny zespół, w skład którego wchodzą zarówno lekarze, pielęgniarki, rehabilitacji oraz pozostały personel.

Przez 5 lat funkcjonowania na kardiologię trafiło prawie 10 tys. pacjentów, tylko w ostatnich dwóch latach było to ponad 2000 tys. rocznie. Umiejętności lekarzy, współpraca z wiodącymi ośrodkami kardiologicznymi oraz nowoczesne wyposażenie pozwalają w Ostrowie na realizację zupełnie nowych usług dotąd nie wykonywanych w naszym szpitalu.

Jak informuje dr Janusz Tarchalski na kardiologię trafiło 3217 pacjentów z Ostrymi Zespołami Wieńcowymi (zawałami), którzy byli zdiagnozowani i leczeni inwazyjnie. Przeprowadzono 5450 koronografii i 2582 angioplastyki wieńcowe. W Ostrowie wykonano 640 zabiegi implantacji: 1 i 2 jamowych stymulatorów serca, kardiowerterów defibrylatorów i kardiostymulatorów z funkcją resynchronizacji oraz 11 zabiegów ablacji arytmii nadkomorowych.

Ablacja to inwazyjny polegający na wprowadzeniu elektrody z precyzyjną nawigacją i przykładanie jej w obszarach które generują arytmię serca. Poprzez elektrodę przepuszczany jest prąd, w wyniku czego powstaje mała blizna uniemożliwiająca generowanie częstoskurczów serca. Sam zabieg trwa ok. godziny, następnego dnia pacjent może wyjść do domu a po tygodniu dwóch odpoczynku wrócić do pełnej aktywności zawodowej

- Mając świadomość zapotrzebowania oraz korzyści jakie dla pacjentów niesie stosowanie zabiegów pozwalających na szybki powrót do zdrowia, kolejnym celem, który sobie stawiamy na tym oddziale to nowoczesna sala do wykonywania zabiegów ablacji. Zadanie z pewnością wymagające, ale nie niemożliwe do zrealizowania. Kiedy w 2011 roku pierwszy raz publicznie pokazałem wizualizację nowej przychodni, czy właśnie kardiologii słyszałem głosy, że nie jesteśmy w stanie tego zrealizować, ale trzeba mieć marzenia i starać się je spełniać – powiedział starosta Paweł Rajski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto