Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasteczko kolejowe z atrakcjami dla dzieci w Wolsztynie. To szansa dla parowozowni

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Wybudowanie miasteczka kolejowego to inicjatywa samorządu miejskiego
Wybudowanie miasteczka kolejowego to inicjatywa samorządu miejskiego UM Wolsztyn
Wolsztyńska parowozownia ma szansę otrzymać drugie życie. Wszystko za sprawą miasteczka kolejowego, którego budowę planuje samorząd miejski. Jeśli się uda, miasteczko powstanie na terenie między Jeziorem Berzyńskim a linią kolejową – w bezpośrednim sąsiedztwie parowozowni. Ma być to miejsce, zarówno dla dorosłych miłośników kolejnictwa, ale także dla dzieci. Miasteczko ma wpisać się w ofertę największej turystycznej atrakcji miasta, jaką niewątpliwie jest parowozownia i zapewnić turystom atrakcyjne miejsca, gdzie będzie można coś wypić, zjeść i odpocząć. Pomysł bardzo atrakcyjny, jednak na realizacje potrzeba jeszcze pieniędzy.

Parowozownia Wolsztyn to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie w powietrzu unoszą się jak dawniej zapachy pary, oleju, smaru, rozpuszczalników i spalonego węgla – tak bardzo lubiane przez miłośników kolejnictwa. To tu jeszcze dziś parowozy wykorzystywane są do prowadzenia ruchu planowego. Można zobaczyć 30 parowozów i 19 historycznych wagonów. Bez wątpienia dzięki planowej inwestycji miejsce stanie się dla turystów bardziej atrakcyjne.

Dziecięca kolejka ogrodowa i wyremontowane lokomotywy

W miasteczku kolejowym ma znaleźć się miejsce dla nieczynnych lokomotyw, które obecnie stoją w Wolsztynie i Lesznie. Niewątpliwie istotnym elementem nowej atrakcji turystycznej będą tak zwane zimne eksponaty, czyli parowozy po renowacji. Dodajmy, że na stanie wolsztyńskiego muzeum znajduje się trzydzieści lokomotyw, które już nie jeżdżą, bo ich stan pozostawia wiele do życzenia. Koszt remontu jednego zabytkowego parowozu szacuje się na 100 tysięcy złotych. Jak dotąd, udało się przeprowadzić renowację parowozu TKt48-143. Zatem rozruch martwego taboru już się rozpoczął. Uruchomione lokomotywy staną się obowiązkowym elementem miasteczka kolejowego na specjalnie wybudowanym torze.

Zobacz także

Docelowo teren ma być połączony ścieżkami pieszymi z terenem parowozowni oraz z terenami spacerowymi wokół Jeziora Berzyńskiego. Planuje się utworzenie trasy kolejki ogrodowej oraz związanych tematycznie z kolejnictwem atrakcji dla dzieci. Poza tym pojawią się nowe parkingi oraz budynek mieszczący lokal gastronomiczny, sklep z pamiątkami i kasą biletową, biuro i toalety. Ważnym miejscem ma być hol, który będzie miał wiele funkcji takich jak sala wystawowa kinowo-koncertowa oraz konsumpcyjna. Dziś turysta oprócz zwiedzania chciałby otrzymać coś jeszcze, chociażby miejsce, gdzie można w godziwych warunkach coś wypić i zjeść.

Kiedy powstanie miasteczko kolejowe?

Budowa miasteczka kolejowego jest uzależniona - jak nie trudno się domyślić – od pieniędzy. Samorządowcy zapewniają, że poszukują wszelkich możliwych form wsparcia finansowego ze źródeł zewnętrznych. Aktualnie złożyli wniosek na rewitalizację części parku, pałacu i plaży w ramach nowego programu Polski Ład.

- Utworzenie miasteczka kolejowego przy wolsztyńskiej parowozowni jest inwestycją w turystykę i rekreację. W przypadku tej inwestycji, podobnie jak na zagospodarowanie parku staramy się o środki zewnętrzne

– poinformował Tomasz Spiralski, zastępca burmistrza Wolsztyna.

Wolsztyn jest znany w całej Polsce, ale i na świecie, dzięki parowozowni. To miejsce o ogromnym potencjale turystycznym, który trzeba wykorzystać. Pozostaje nam tylko czekać na pieniądze, które pomogą spełnić marzenia. wolsztynian.

Wybudowanie miasteczka kolejowego to inicjatywa samorządu miejskiego

Miasteczko kolejowe z atrakcjami dla dzieci w Wolsztynie. To...

Zobacz także

Wizualizacja robi wrażenie. Może kiedyś uda się ją urzeczywistnić?

Wolsztyńska Copacabana spełnieniem marzeń? Gmina stara się o pieniądze

Indianie i kowboje zagościli w sobotnie południe w Wolsztynie. Wszystko z okazji Festiwalu Czyste Country

Festiwal Czyste Country 2021: Motocykliści w indiańskich str...

W pokoju Adasia wkrótce pojawi się piętrowe łóżko

Marzenia się spełniają! Pokoje dzieci z Domu Dziecka Droga s...

45-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Kębłowo. Sylwia Kotlarska wy...

Ruszył punkt gastronomiczny na plaży w Karpicku

Turyści: "Plaża w Karpicku to małe Saint Tropez". Ruszył pun...

Pan Andrzej i pan Krzysztof przyznają, że to niełatwa praca. W kabinie jest bardzo gorąco

Kolejna podróż pociągiem retro za nami! Tym razem do Stefanowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto