MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie od stycznia 2025 – znamy kwoty netto i brutto! [13.06.2024]

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Aktualnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 242 zł brutto, co przekłada się na 3 222 zł netto. Od 1 lipca 2024 roku kwota ta wzrośnie do 4 300 zł brutto, co oznacza 3 262 zł netto.
Aktualnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 242 zł brutto, co przekłada się na 3 222 zł netto. Od 1 lipca 2024 roku kwota ta wzrośnie do 4 300 zł brutto, co oznacza 3 262 zł netto. PIXABAY
Minimalne wynagrodzenie wzrośnie od stycznia 2025 – znamy kwoty netto i brutto. Od stycznia 2025 roku w Polsce zostanie zwiększone minimalne wynagrodzenie, co znacząco wpłynie na sytuację finansową wielu pracowników. Zmiana obejmie zarówno kwotę brutto, jak i netto, czyli rzeczywistą wypłatę po odliczeniu wszystkich składek i podatków. Podniesienie minimalnej pensji ma na celu poprawę warunków życia najmniej zarabiających, ale również zwiększy koszty zatrudnienia dla pracodawców. Sprawdźmy szczegółowo, jak będzie wyglądało nowe minimalne wynagrodzenie brutto oraz ile z tej kwoty trafi do pracowników w postaci wynagrodzenia netto. Wejdź w galerię zdjęć.

Spis treści

Podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2025 roku

Podwyżka płacy minimalnej w 2025 roku jest istotna dla milionów pracowników zatrudnionych na umowach o pracę lub pracujących za stawkę godzinową na najniższym poziomie. Wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa również na wiele świadczeń i danin publicznych, takich jak składki ZUS dla niektórych przedsiębiorców.

W ciągu dwóch miesięcy rząd ma ogłosić nową płacę minimalną, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z przepisami, wysokość minimalnego wynagrodzenia musi zostać skonsultowana z Radą Dialogu Społecznego do połowy czerwca.

Minister finansów już 30 kwietnia zapowiedział, że od 2025 roku planowane są oszczędności w finansach publicznych i gospodarce. Mimo że minimalne wynagrodzenie dotyczy bezpośrednio około 4 milionów pracowników, ma ono znaczący wpływ na cały rynek pracy. Wzrost płacy minimalnej o 700 zł w 2024 roku przyczynił się do wzrostu średniego wynagrodzenia o kilkanaście procent, a po uwzględnieniu inflacji, realna średnia płaca wzrosła o prawie 7% w porównaniu do 2023 roku. Minister finansów zaznaczył jednak, że w kolejnych latach nie będzie nas stać na tak wysokie koszty wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Chociaż rząd w tym roku musi zaktualizować przepisy dotyczące ustalania minimalnego wynagrodzenia, dostosowując je do europejskiej dyrektywy, ma na to czas do listopada. Na razie brak informacji o projekcie zmian, dlatego można przypuszczać, że minimalna płaca w przyszłym roku będzie ustalana według obecnie obowiązujących zasad.

Przewidywania dotyczące płacy minimalnej na 2025 rok

Prawdopodobne jest, że w 2025 roku płaca minimalna zostanie podniesiona tylko raz – od 1 stycznia. Taka decyzja może wynikać z obserwowanego spadku inflacji. W styczniu 2024 roku inflacja wyniosła 3,8%, w lutym spadła do 2,8%, a w marcu obniżyła się do 2%. W kwietniu jednak wzrosła do 2,4%. Narodowy Bank Polski zakłada inflację na poziomie 2,5% na cały rok. Chociaż ekonomiści przewidują ponowny wzrost inflacji od kwietnia, średnia inflacja prawdopodobnie będzie zgodna z celem inflacyjnym NBP.

Sprawdź galerię zdjęć i dowiedz się, kiedy rząd poda wysokość minimalnego wynagrodzenia, obowiązującą od 1 stycznia 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minimalne wynagrodzenie wzrośnie od stycznia 2025 – znamy kwoty netto i brutto! [13.06.2024] - Chodzież Nasze Miasto

Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto