Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Marlena Maląg w Kaliszu: W centrum programu Polski Ład jest rodzina ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Minister Marlena Maląg w Kaliszu: W centrum programu Polski Ład jest rodzina
Minister Marlena Maląg w Kaliszu: W centrum programu Polski Ład jest rodzina Bartłomiej Hypki
W sobotę politycy Prawa i Sprawiedliwości z okręgu kalisko-leszczyńskiego omawiali w Kaliszu rozwiązania, jakie wprowadza program Polski Ład. Minister Marlena Maląg podkreślała, że będzie on umacniać politykę prorodzinną.

- Polski Ład to odpowiedź na wyzwania związane z wyjściem z światowego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Polska stosunkowo łagodnie przechodzi ten światowy kryzys, dzięki dobrym gospodarczym i społecznych decyzjom rządu Mateusza Morawieckiego. Sielanki oczywiście nie ma, koronawirus dotknął Polaków, ale bez porównania łagodniej, niż innych mieszkańców Unii Europejskiej - powiedział Jan Dziedziczak, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Jest pomysł na to, jak zwiększyć komfort życia obywateli polskich. Chcemy stymulować gospodarkę i politykę społeczną. W ciągu 10 lat standard życia Polaków wyrówna się ze średnią całej Unii Europejskiej. Na naszych oczach spełni się to wszystko, o czym marzyli nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie - zaznaczył.

Dodał, że Polski Ład to obniżka podatku dla 18 milionów obywateli, likwidacja podatku od emerytur do 2,5 tys. zł, uproszczenie przepisów przy budowie domu do 70 m2, czy pomoc rządu przy kupnie mieszkania.

- To także stworzenie ponad 500 tysięcy nowych miejsc pracy - zaznaczył Jan Dziedziczak. - To też rekordowe środki otrzyma służba zdrowia - 7 procent PKB. To największa inwestycja w służbę zdrowia od 30 lat.

Rodzina w centrum

Marlena Maląg, minister Rodziny i Polityki Społecznej, podkreśliła, że Polski Ład to program pomagający spełniać Polakom, w szczególności młodym ludziom, swoje marzenia.

- Polski Ład jest kołem zamachowym, które pozwoli powrócić do rozwoju sprzed pandemii koronawirusa. A w centrum tego programu jest rodzina - tłumaczyła Marlena Maląg. - Patrzymy na potrzeby młodego pokolenia. Młodzi Polacy chcą zakładać rodziny, chcą, aby rodziły się dzieci. Potrzebne jest to gniazdko, w którym będą wili i budowali swoje szczęście. A zatem jest program mieszkaniowy, który zabezpieczy wkład własny młodym ludziom do 100 tysięcy złotych. Został tam ujęty także czynnik pronatalistyczny - małżonkowie będą mogli liczyć na umorzenia - 20 tysięcy po drugim dziecku i do 60 tysięcy przy trzecim dziecku i proporcjonalnie przy kolejnych. Potrzeba im też stabilnej pracy i godnej płacy. Te elementy również w Polskim Ładzie się znajdują.

Dodał, że 30-tysięczna kwota wolna od podatku pozwoli na to, że wielu Polaków zyska na swoich wynagrodzeniach. Zaznaczyła, że potrzebna jest też opieka nad dziećmi do lat 3. Stąd też rząd chce wzmacniać program Maluch+ i tworzyć nowe miejsca opieki żłobkowej w gminach. W Polskim Ładzie znalazło się także nowe świadczenie - Opiekuńczy Kapitał Rodzicielski. Jak tłumaczyła minister, będzie ono przysługiwało, kiedy urodzi się drugie dziecko. Wówczas rodzice będą mogli skorzystać z tego kapitału i dowolnie wybrać, czy przez rok pobierają po tysiąc złotych, czy po 500 zł. To świadczenie nie wyklucza 500+.

Zobacz także:

A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Poznaliśmy zwycięzców biennale. Nagroda główna dla Lidii Głazik

A-Kumulacje 2021 w Kaliszu. Poznaliśmy zwycięzców biennale. ...

Działki rekreacyjne w Kaliszu. Oto najnowsze oferty sprzedaży. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto