MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Misja ASAR w Kaliszu. Śmigłowiec wojskowy lądował przy kaliskim szpitalu. ZDJĘCIA

OPRAC.: ESA za Szpital Kalisz
Już po raz drugi w tym roku personel medyczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu brał udział w akcjach poszukiwawczych misji ASAR. Swoją rolę w ćwiczeniach miał Szpitalny Oddział Ratunkowy, który udzielał pomocy poszkodowanym w katastrofie lotniczej.

Sprawdzian zdolności operacyjnej w ramach misji ASAR odbył się w niedzielę 16 października. Głównym miejscem działań była m. Grabienice gm. Rzgów w pow. Konińskim. Wg założeń operacyjnych, rodzajem zdarzenia była katastrofa lotnicza – wypadek paralotni.

Nad obszarem leśnym opodal miejscowości Grabienice doszło do nagłych podmuchów wiatru, w wyniku czego doszło do uszkodzenia czaszy skrzydła paralotni. Wskutek tych zdarzeń meteorologicznych paralotniarz wraz z pasażerem rozbili się w terenie leśnym. Paralotniarz podczas opadania za pośrednictwem radiotelefonu nadał sygnał „Mayday”.

Szpital w Kaliszu brał udział w sprawdzianie zdolności operacyjnej w ramach misji ASAR

- Do akcji ratowniczych zostały skierowane miejscowe siły ratownicze oraz śmigłowiec Mi-8 służby ASAR z 4 LZPR w Łęczycy oraz Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza WSR z Wrocławia. W trakcie działań ratowniczych poszkodowani w katastrofie lotniczej zostali podjęci na pokład statku powietrznego śmigłowca Mi-8 i przetransportowani do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Pacjenci zostali przekazani do zespołów transportu medycznego, następnie procedury ratowniczo – medyczne prowadzone były w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym – informuje szpital w Kaliszu.

Poszkodowanym/pozorantom z grupy czerwonej udzielono stosownej pomocy i zatrzymano (umownie) w szpitalu. W trakcie działań pozorantom towarzyszył moderator – koordynator medyczny, który oceniał działanie służb.

Za charakteryzacje pozorantów odpowiadał Wydział Kosmetologii Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Działania ASAR były sprawdzianem gotowości operacyjnej i możliwości lądowania na kaliskim lądowisku, a dla SOR - treningiem w przypadku ewentualnych działań z dużą ilością poszkodowanych.

Czytaj więcej:

Za sprawdzenie gotowości operacyjnej służby ASAR odpowiedzialne było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Zespół Koordynacji Medycznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza Nocny Tropiciel – RENEGADE/SAREX, a ze strony szpitala – dyrektor. Postanowiono kontynuować w następnych latach współpracę.

- Pierwsze takie duże, wspólne przedsięwzięcie, m.in. z Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą Nocny Tropiciel przeprowadzono w pierwszej połowie maja b.r. z udziałem m.in. Pogotowia Ratunkowego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – dodaje szpital w Kaliszu.

ZOBACZ TAKŻE:

Złota polska jesień zawitała do Parku Miejskiego w Kaliszu

Złota polska jesień zawitała do Parku Miejskiego w Kaliszu ZDJĘCIA

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najlepszych uczniów

Stypendia Miasta Kalisza im. Jana Pawła II. Granty dla najle...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto